Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Cztery głosy w sprawie miłości

Historia Romea i Julii to temat głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Co takiego wyjątkowego jest w tej opowieści, że przez wieki inspirowała kolejne pokolenia artystów? Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy na sobotnim koncercie w Auli UAM, gdzie usłyszymy utwory nawiązujące do historii dwojga szekspirowskich kochanków.

. - grafika artykułu
Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pokieruje Marek Pijarowski, fot. Antoni Hoffmann

Miłość romantyczna, młodość, związek wbrew konwenansom czy samobójstwo to tematy, które poruszało i wciąż porusza wielu pisarzy. Z lepszym bądź gorszym skutkiem. Muzyka jako sztuka abstrakcyjna ma tutaj zadanie o wiele trudniejsze. W najbliższą sobotę podczas koncertu Filharmonii Poznańskiej usłyszymy dzieła kompozytorów, którzy zmierzyli się z tematem miłości Romea i Julii. W 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira warto ponownie dać się porwać tej niezwykłej historii.

Tego dnia usłyszymy cztery orkiestrowe dzieła, które łączą jedynie tytuły. W temacie Romea i Julii każdy głos jest bowiem ciekawy i niepowtarzalny. Na początek nieznany szerzej polskiej publiczności norweski kompozytor - Johan Svendsen. Przyjaciel Edwarda Griega i Ryszarda Wagnera, dziś zapomniany, był niegdyś cenionym kompozytorem. Jego Fantazja "Romeo i Julia" op. 18 ma w sobie wiele z muzyki romantyzmu. Jednak nie jest to romantyzm aż tak emocjonalny jak u Piotra Czajkowskiego, którego Uwertura-fantazja zabrzmi jako drugi utwór tego wieczoru. Dzieło Czajkowskiego z wszystkich czterech utworów jest chyba najbardziej romantyczne i miłosne. Podziwiać możemy w nim nieograniczoną inwencję melodyczną kompozytora, przejmujący liryzm oraz geniusz w operowaniu zespołem orkiestrowym. Rosyjski kompozytor nie poprzestał wyłącznie na oddaniu klimatu nieśmiertelnego dramatu Szekspira, ale również środkami muzycznymi oddał jego kluczowe wątki, m.in. wprowadzając temat miłości i nienawiści.

Trzecim utworem w programie będzie Preludium orkiestrowe "Romeo i Julia" Joachima Raffa. Muzyka tego niemiecko-szwajcarskiego kompozytora również nieczęsto gości w salach filharmonii. A szkoda, bo napisał bardzo wiele udanych utworów. Jego interpretacja losów tragicznych kochanków jest bardzo czytelna i - podobnie jak w przypadku utworu Czajkowskiego - zakłada kontrast wyrazowy warstwy pozytywnej i negatywnej. Utwór Raffa jest jednak nieco bardziej zachowawczy od o rok późniejszego utworu rosyjskiego kompozytora.

Ostatnią kompozycją tego dnia będzie II suita orkiestrowa "Romeo i Julia" Siergieja Prokofiewa. Ten żyjący w XX wieku kompozytor z właściwym sobie poczuciem humoru i ironią oddał poszczególne postacie i sytuacje dramatyczne. Utwór Prokofiewa jest najbardziej zmiennym, mieniącym się wieloma odcieniami i kontrastami utworem w programie sobotniego koncertu.

Aleksandra Bliźniuk

  • 452. Koncert Poznański: "Romeo i Julia"
  • Johan Svendsen - Fantazja "Romeo i Julia" op. 18, Piotr Czajkowski - Uwertura-fantazja "Romeo i Julia", Joachim Raff - Preludium orkiestrowe "Romeo i Julia", Siergiej Prokofiew II suita orkiestrowa "Romeo i Julia" op. 64
  • Marek Pijarowski - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • 23.04, g. 18
  • Aula UAM
  • wejściówki 20 zł