Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Co słychać w CWP?

Harmonogram realizacji projektów wyłonionych w konkursie Centrum Warte Poznania.

Tomasz Genow, Joanna Pańczak, autorzy projektu "Poezja jest tym, co rodzi się z życia" - grafika artykułu
Tomasz Genow, Joanna Pańczak, autorzy projektu "Poezja jest tym, co rodzi się z życia"

Na początku kwietnia Urząd Miasta wyłonił jedenaście projektów w konkursie Centrum Warte Poznania. Ideą konkursu jest poszukiwanie pomysłów na rewitalizację śródmieścia Poznania oraz dzielnic sąsiednich: Łazarza, Wildy, Jeżyc.

Nagrodzone przedsięwzięcia będą realizowane na przestrzeni obecnego roku. Wydział Kultury i Dziedzictwa przedstawił harmonogram dla każdego projektu.

Poezja jest tym co rodzi się z życia - Tomasz Genow, Joanna Pańczak (9 500 zł). Projekt zakłada umieszczenie w przestrzeni miejskiej tablic z pytaniami "co kochasz" "dlaczego mieszkasz tam gdzie mieszkasz" "czy jest coś czego się lękasz". Kartki zostaną zachowane i zapisane odpowiedzi posłużą do stworzenia jednej sensownej poetyckiej całości. Ten wiersz wraz z czterema innymi trafi na ściany w formie muralu Autorzy Gałczyński, Ważyk, Herbert, Leśmian.

  • 16 maja - etap pierwszy: zbieranie wypowiedzi na pl. Ratajskiego.
  • maj-czerwiec - etap drugi: tworzenie murali

Gwarny Św. Marcin - Natalia Dolata-Golczak (51 845 zł). Projekt działań uatrakcyjniających św. Marcin, na który składać się będą: Warsztaty Cuda Witryn (ciekawa aranżacja 6 witryn w bramach św. Marcina), warsztaty Wiszące Ogrody Miejskie (odnowienie starych  i budowa nowych klombów z zielenią, łącznie 16), warsztaty Miejsce na Twój Rower (budowa ciekawych i trwałych stojaków na rowery), Mini Street Art. (realizacja 12 małych murali informujących o ważnych miejscach Marcina). Realizacja do końca września, łącznie 19 warsztatów.

  • 15, 22, 29 czerwca - Warsztaty Cuda Witryn
  • 31 maja; 14, 21, 28 czerwca; 5, 19, 26 lipca - Warsztaty Wiszące Ogrody Miejskie
  • 10, 24 sierpnia; 7, 20 września - Warsztaty Miejsce na Twój rower
  • 3, 17, 31 sierpnia; 14 września - realizacja murali w ramach projektu Mini Street Art

Warsztaty rzeźby w drewnie na Łazarzu - Agnieszka Szablikowska Pracownia Łazarska (13 130 zł). Cykl warsztatów rzeźby w drewnie dla mieszkańców Łazarza i całego Poznania. Warsztaty mają się odbyć w Ogrodzie Łazarz przy Klubie Osiedlowym "Krąg". Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z technikami i narzędziami pracy w drewnie jak i rozwój wyobraźni przestrzennej. Zakończone będą wystawą w Parku Kasprowicza. Warsztaty odbędą się trzykrotnie w cyklu dwudniowych spotkań podczas miesięcy letnich (co 2 tygodnie). Prowadzone będą przez artystę rzeźbiarza, któremu pomagać będzie stolarz oraz przeszkoleni wolontariusze. Warsztaty zostaną poprzedzone częścią teoretyczną.

  • czerwiec-wrzesień - realizacja cyklu warsztatów zakończonych wystawą

W środku Śródki - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta (52 000 zł). Kontynuacja zeszłorocznego projektu, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Cykl wydarzeń od kwietnia do października. Planowane są następujące przedsięwzięcia: "A w niedzielę po sumie na moście..." (cykl letnich imprez artystycznych na Moście Biskupa Jordana - letnia kawiarnia z małą sceną i pracowniami artystycznymi. Od końca czerwca do początku września co drugą niedzielę. Dodatkowym atutem sąsiedztwo Bramy Poznania) Mobilny Dom Kultury - zestaw przenośnych, łatwych do montażu mebli na potrzeby plenerowych działań kulturalnych - pikników, pokazów filmów (prawdopodobne kino plenerowe we wspópracy z Maltą), gier, wykładów i warsztatów; Dzień Sąsiada - festyn realizowany w ostatnią sobotę września - wbrew pozorom zaproszeni będą również mieszkańcy innych dzielnic rewitalizowanych. Planuje się ustawienie stołu biesiadnego, poczęstunek tradycyjnymi potrawami, muzykę graną na żywo i potańcówkę. Pojawią się również występy artystyczne dzieci ze śródeckich szkół i seniorów. Planowany jest również koncert na Starą Kamienicę (1.X.2014), podczas którego w jednej z opuszczonych kamienic zabrzmi specjalnie na tę okazję skomponowany utwór. Muzycy będą grać z okien w różnych lokalach.

  • 29 czerwca i 27 lipca, dwie imprezy w sierpniu, 7 września  ("A w niedzielę po sumie na moście")
  • maj-październik - Mobilny Dom Kultury
  • 27 września - Dzień Sąsiada
  • 1 października - Koncert na Starą Kamienicę

Przestrzeń aktywna - Szymon Adamczak, Kamil Skibiński, Aleksandra Polerowicz (24 694,50 zł). Roczny program kulturalny w przestrzeni zajmowanej przez Kolektyw 1a na ul. Św. Wojciech. Planowane są działania performatywne, teatralne, kinowe, muzyczne, społeczne. W tym miejscu będą również mogły działać inicjatywy, czy grupy nieposiadające własnej siedziby. Planowany jest targ sąsiedzki i pikniki sąsiedzkie w podwórzu kamienicy.

  • start programu od początku czerwca.

Przystań w Starym Porcie - Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Ośrodka Kształcenia Turystów Wodnych im. Dh. J. Szymańskiego w Poznaniu (52 000 zł). Projekt mający wspierać turystykę wodną w Poznaniu. Przystań mogąca funkcjonować nawet przy podwyższonym stanie wody, która powstanie w miejscu osłoniętym od nurtu rzeki Warty i objęta całodobową ochroną - postój do 4 godzin w przystani za darmo (doba 10, miesiąc 300). Jest możliwość znalezienia sponsorów. Na przystani miałyby miejsce ciekawe wydarzenia: uroczyste otwarcie (już w maju), spotkania w ramach "popołudnia z rzeką Wartą", "Niedzielne śniadania w porcie", szantowiska, szkolenia wodniackie.

  • druga połowa maja - koniec września

NeoWilda - Fundacja Spot (28 300 zł). Odbudowa neonu "Wilda" na dawnym kinie Wilda, która ma się zbiec z przygotowaną wystawą poświęconą poznańskim neonom. Ponadto ma być wspierana przez lokalny projekt "Wilda w czasach PRL". Oprócz rekonstrukcji neonu planowane są następujące działania kulturalno-edukacyjne: wykład i dyskusja "Wilda w czasach PRL", "Wilda na glanc" spotkanie z plastykiem miejskim, "Tydzień zbierania fotografii dokumentującej neony na Wildzie", "Poznańskie i wildeckie neony" spotkanie z Marcinem Grześkowiakiem, "Szyldy, napisy, neony" warsztaty projektowania dla rodziców z dziećmi.

  • od drugiej połowy maja spotkania przygotowawcze
  • 15-30 września - Montaż neonu Wilda
  • wrzesień-październik - realizacja programu warsztatów, wykładów, wystaw

Ogródek Sztuki na Jeżycach - Witold Zakrzewski (19 800 zł). Ogródek Sztuki ma się mieścić przy Jeżyckim Centrum Kultury na ul. Jackowskiego 5-7. Zaadaptowanie nieruchomości, która ma pełnić role miejsca spotkań osób korzystających z JCK i Galerii Rozruch. Będzie to również miejsce na działania parateatralne, kameralne koncerty, ekspozycje dzieł sztuki (wystawa rzeźb, Galeria pod gołym Niebem), warsztaty z młodzieżą i działalność związaną z Dziennym Domem Artysty Seniora. W ramach adaptacji poza pracami oczyszczajacymi teren i zasadzeniem roślin umieszczone zostaną rzeźby, tablica informacyjna bedąca "Kulturalnym Rozkładem Jazdy", ławki, pergola.

  • druga połowa maja - inauguracja wcześniej przygotowanego Ogródka Sztuki

Kino na Rybitwach vol. 2 - Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera (36 652 zł). Cykl pokazów ambitnego i niekomercyjnego kina wraz ze specjalną ofertą dla dzieci, jarmarki sąsiedzkie i szereg wydarzeń towarzyszących. Pokazy filmowe odbędą się przy użyciu projektorów z 35 milimetrową taśmą filmową. Mogą pojawić się archiwalne materiały dotyczące Poznania i fabuły oscylujace wokół miasta lub kręcone na jego terenie. Odbędzie się 16 weekendowych pokazów w miesiącach letnich - w piątki filmy związane z Poznaniem, w soboty arcydzieła polskiego i światowego kina. Na zakończenie miesiąca odbędą się pikniki sąsiedzkie połączone z jarmarkiem bukinistycznym i pokazem filmu niemego z muzyką graną na żywo. Przed każdym głównym pokazem filmowym zostanie zaprezentowana klasyka polskiej animacji dla dzieci.

  • każdy weekend lipca i sierpnia  (piątki i soboty)

Roztańczyć Poznań - Agencja Artystyczna Kończal-Szwarc (41977,44 zł). Wykorzystanie potencjału tanecznego Poznania poprzez działania prowadzone przez profesjonalnych instruktorów tańca. Działania o formule flash-moba, podczas których instruktorzy w różnych miejscach miasta (np. plac Wolności) będą spontanicznie zachęcać mieszkańców do aktywności tanecznej. Projekt ma być prowadzony w miesiącach letnich, 2 razy w tygodniu. Każda akcja (nazywana mini-eventem) powinna trwać od 45 do 70 minut. Każdorazowo w akcji będzie brać udział około 10 do 20 zawodowych tancerzy zachęcających mieszkańców do tańca.

  • każdy wtorek i sobota lipca i sierpnia - mini eventy taneczne na znanych rynkach i placach

Twórcze targowisko - Marta Fekner (15 723 zł). Targowisko podczas święta ulicy Żydowskiej, w ramach którego uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i obejrzeć pokazy tworzenia przedmiotów przez lokalnych twórców. Prezentacja różnych rodzajów rękodzieła z tkanin, papieru, gliny, drewna, szkła.

  • 10 maja - targowisko połączone ze Świętem Ulicy Żydowskiej (zrealizowane)