Antoni Starczewski. Uniwersum artysty

Urodzony w 1924 roku Antoni Starczewski tworzył przede wszystkim reliefy, rzeźby, grafiki i tkaniny. Jedna z ulubionych technik twórcy to goffrage. Na wystawie przygotowanej przez Fundację 9/11 Art Space znajdą się wczesne prace ceramiczne - talerze i płaskorzeźby, oraz wczesne prace ekspresyjne wykonane tuszem. Ponadto pojawią się grafiki z charakterystycznymi elementami uszeregowanymi w ciągach, prace wykonane w technice goffrage'u, w których pojawiają się znaki nie tylko alfabetyczne, które pod wpływem padającego na nie światła poddają się dynamicznym efektom optycznym.
"Ugruntowana w ciągu dziesięcioleci pozycja artystyczna oraz wszechstronność artysty sprawiły, że w wielu dziedzinach postrzegany był jako postać ważna, a nawet prekursorska. Już za życia ceniony był za swój wkład w rozwój polskiej rzeźby, szczególnie za nowatorskie traktowanie ceramiki i cegły, tkaniny oraz grafiki artystycznej" - piszą organizatorzy wystawy.
Działalność artystyczna Antoniego Starczewskiego nie doczekała się dotąd szerszego opracowania monograficznego. Towarzysząca wystawie publikacja przygotowana przez Sebastiana Dudzika będzie miała za cel wypełnić tę lukę.
oprac. ng
- wystawa "Antoni Starczewski. Artysta i uniwersum"
- Galeria Piekary w CK Zamek
- wystawa czynna od 15.09 do 24.10 w g. 10-18 (pon.-pt.)
- organizator: Fundacja 9/11 Art Space
- wstęp wolny