Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Transatlantyk się do nas zbliża

Filmowi zwycięzcy największych festiwali ostatnich miesięcy i retrospektywne pokazy klasyków. Dokumenty i fabuły. Yoko Ono i Stanley Kubrick. Kino Łóżkowe i Kulinarne. Transatlantyk zabierze nas w sierpniu w wielogodzinny rejs po kinie, którego nie znamy i za którym tęsknimy.

. - grafika artykułu
"Anomalia" reż. Peter Brosens, Jessica Woodworth, Belgia / Holandia / Francja 2012, fot. materiały Festiwalu Transatlantyk

O wielu wydarzeniach planowanych w programie tegorocznej edycji wiadomo już od kilku miesięcy. Koncert Yoko Ono i wręczenie jej nagrody Glocal Hero Award, cykl Panorama, prezentujący filmowych  zwycięzców najważniejszych międzynarodowych festiwali czy nowy cykl pokazujący najlepsze filmy festiwalu Sundance... O kolejnych -  podczas wtorkowej konferencji prasowej - mówił m.in. Jan A. P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Transatlantyku: - 150 filmów, 21 sekcji. Chcę, by ten festiwal był "potrawą" dla wszystkich - tłumaczył. - Transatlantyk jest festiwalem idei. Używając siły filmu i muzyki chcemy inspirować rozmowę na ważne tematy - dodał, przypominając główne założenia poznańskiego festiwalu, którego trzecia edycja odbędzie się między 2 a 9 sierpnia.

W odkrywaniu kolejnych punktów programu towarzyszył mu znany krytyk filmowy Tomasz Raczek, który na prośbę organizatorów przygotował na festiwal retrospektywę Stanleya Kubricka. - Kubrick, będąc Amerykaninem z Nowego Jorku, na pewnym etapie swej kariery osiadł i tworzył w Wielkiej Brytanii, przez co znakomicie uosabia ideę Transatlantyku, jako festiwalu patrzącego na kino z tych dwóch różnych perspektyw - mówił o autorze "Mechanicznej pomarańczy", "Lśnienia" czy "Odysei kosmicznej" Raczek. Wszystkie te tytuły zobaczymy podczas sierpniowego festiwalu. - To był facet absolutnych skrajności - dodał. - Pokażemy 6 filmów z różnych etapów jego kariery: od "Zabójstwa" - debiutu pełnometrażowego z 1956 r. po film "Oczy szeroko zamknięte", którego realizację zakończył kilka dni przed śmiercią - wyliczał.

Wśród 21 sekcji, o których mówił Jan A. P. Kaczmarek nie zabraknie tych, które już na stałe wpisały się w krótką historię poznańskiego festiwalu. To m.in. przygotowywane wraz z twórcami Berlinale Kino Kulinarne - projekcje filmów połączone z degustacją nawiązujących do nich potraw (w tym roku w namiocie obok Multikina 51). Warsztaty, które poprowadzą uznani twórcy filmowi, m.in. trzykrotny zdobywca Oscara w kategorii "najlepszy montaż dźwięku" David MacMillan i Marta Cunningham, reżyserka dokumentu "Valentine Road", prezentowanego w sekcji Sundance na tegorocznym festiwalu. A także Kino Łóżkowe, czyli darmowe projekcje, które widzowie obejrzą w "pozycji horyzontalnej". Łóżka tym razem ustawione zostaną na Placu Wolności.

Po raz kolejny w programie pojawią się także: Transatlantyk Docs, Eko, Art i Transatlantyk dla dzieci, a po raz pierwszy - cykl Kino Drogi, w którym pokazany zostanie m.in. "Pojedynek na szosie" w reżyserii Stevena Spielberga.

Muzyczną część festiwalu (w końcu poznański festiwal jest Festiwalem Filmu i Muzyki) otworzy koncert Glorii Campaner, włoskiej pianistki młodego pokolenia, która wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W tę część programu wpisuje się także na pewno pierwszy w Polsce koncert Yoko Ono i Thurstona Moore'a ("ekstremalna awangarda" - jak zapowiedział koncert Jan A. P. Kaczmarek) oraz koncert z okazji 35-lecia słynnej amerykańskiej wytwórni płytowej Varese Sarabande, specjalizującej się w muzyce filmowej. Po raz trzeci także w ramach Transatlantyku odbędą się w Poznaniu dwa konkursy dla młodych kompozytorów.   

Sylwia Klimek

  • Transatlantyk Festival Poznań 2013
  • 2-9 sierpnia
  • Multikino 51, Kino Muza, Kino Pałacowe w CK Zamek, Instytut Rozbitek