Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Profesor Zofia Kurnatowska nie żyje

Wybitna poznańska archeolog, związana z Instytutem Prahistorii UAM oraz Instytutem Archeologii i Etnologii PAN, odeszła po długiej chorobie. Miała 81 lat.

. - grafika artykułu
.

Przy wejściu do podziemi poznańskiej katedry rozwieszone są plansze autorstwa prof. Zofii Kurnatowskiej, informujące o bogatych dziejach katedry i Ostrowa Tumskiego. To był jeden z najważniejszy obszarów jej naukowych badań: historia powstania państwa polskiego.

Zajmowała się głównie badaniem wczesnego średniowiecza, grodami wczesnośredniowiecznymi, Słowiańszczyzną południową. Była autorką wielu publikacji na ten temat, inicjowała programy badawcze, redagowała wydawnictwa, aktywnie uczestniczyła w życiu towarzystw i stowarzyszeń kulturalnych oraz naukowych.

Prowadziła wykopaliska w Bonikowie, Daleszynie, Lubiniu, Poznaniu, Styrmen w Bułgarii. Napisała: Ostrogi polskie z X-XIII w.  (1956), Dorzecze górnej i środkowej Obry od VI do początków XI w.  (1967), Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej  (t. 4-7, 1972-1995) (wraz z W. Henslem, t. 7 także z A. Łosińską), Słowiańszczyzna południowa  (1977).

Była laureatką Lednickiego Orła Piastowskiego - honorowej nagrody, przyznawanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego". W uzasadnieniu przyznanej nagrody Kapituła napisała m.in.: "działalność naukowa Profesor Zofii Kurnatowskiej jest ściśle związana z badaniami wczesnego średniowiecza, a szczególnie z trudnymi problemami związanymi z formowaniem się państwa Pierwszych Piastów. Jest autorką setek publikacji, często o fundamentalnym znaczeniu dla rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej przeszłości". 

oprac. sk