Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Nowa siedziba Teatru Muzycznego

Na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej ma powstać największy teatr muzyczny w Polsce o łącznej kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, z widownią dla 1200 osób, miejscem koncertowym, salą kameralną, foyer oraz restauracją. Dzisiaj ogłoszono przetarg na generalnego wykonawcę tej inwestycji.

Tablica informacyjna stojąca w plenerze, na której widnieje napis: Już niedługo... tu będzie teatr. Za hasłem wizualizacja nowego budynku - grafika artykułu
Nowa siedziba Teatru Muzycznego powstanie przy ul. Święty Marcin i Skośnej, fot. UMP

W 2019 roku dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądała nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu. Atelier Loegler Architekci wygrało międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej. Dzisiaj ogłoszono przetarg na jej realizację.

Przetarg został rozpisany według zasady "doprojektuj i wybuduj", a jego przedmiotem jest budynek wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej ma, w ciągu trzech lat, powstać największy teatr muzyczny w Polsce o kubaturze 170 tys. metrów sześciennych z widownią, miejscem koncertowym, salą kameralną i restauracją. Zaplanowano również budowę pomieszczeń garderobianych, charakteryzatorni, studia nagraniowego, biur, biblioteki nut i magazynów. Budynek ma być dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Będzie to pierwszy w powojennej historii Poznania teatr wybudowany od podstaw. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, publiczność wejdzie do niego pod koniec 2026 roku. - Myślę, że otwarcie tej siedziby w jubileusz 70-lecia teatru będzie pięknym prezentem dla wszystkich osób występujących i pracujących w teatrze od 1956 roku, a także spełnieniem marzeń poznaniaków - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. Dotychczasowa siedziba Teatru Muzycznego mieści się przy ulicy Niezłomnych, w budynku należącym do Ligi Obrony Kraju, dawnym Domu Żołnierza.

Jak podkreśla Przemysław Kieliszewski, spektakle muzyczne cieszą się coraz większą popularnością, czego dowodem jest turystyka musicalowa oraz wyprzedane bilety na spektakle Piękna i bestia i Deszczowa piosenka do końca roku. W tej chwili 40% widowni stanowią ludzie spoza Poznania, a po otwarciu nowej siedziby liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Stąd propozycja, aby w nazwie instytucji umieścić słowo "metropolitarny". Wśród instytucji wspierajacych Teatr Muzyczny są: Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Przy ważnych inwestycjach potrafimy wzbić się ponad podziały, co byłoby niemożliwe, gdyby nie determinacja dyrekcji Teatru Muzycznego, a także jakość repertuaru i liczba widzów, których teatr ściąga do Poznania - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Wszystkie szczegóły zamówienia zostaną opublikowane na stronie www.ezamowienia.gov.pl do końca tygodnia.

oprac. mc

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023