Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Nowa nagroda literacka przyznana!

W czwartek, 16 maja w Auli Artis odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz pierwsze edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji w Poznaniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Cztery kobiety i mężczyzna stoją na scenie, jedna kobieta kuca z przodu. Kobiety, laureatki nagród z kwiatami i dyplomami, za nimi okładka ksiażki Łakome Małgorzaty Lebdy - grafika artykułu
Uroczystość wręczenia nagród, laureatki i marszałek Marek Woźniak, fot. Sebastian Gabryel

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zorganizowany, aby okazać wdzięczność i podziękować społeczności bibliotekarskiej za jej wkład w rozwój czytelnictwa i kultury w Wielkopolsce. Jak powiedziała Dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Małgorzata Grupińska-Bis: - Czytanie tylko z pozoru jest samotnym obcowaniem z tekstem. Tak naprawdę jest czynnością społeczną, bo przecież chcemy z kimś porozmawiać o tym, co przeczytaliśmy i co przeżyliśmy dzięki książce. O roli książek można by mówić bez końca. O bibliotekach, które nie są już tylko świątyniami ciszy - także. Czytajmy i pokazujmy, że czytamy. To bardzo ważne. Szanowni bibliotekarze! Dzięki Wam, Waszym śmiałym marzeniom i niezwykłej wręcz kreatywności, Biblioteki pięknieją, zarówno jeśli chodzi o przestrzenie, jak i o aktywności, które oferują użytkownikom. Dziękuje Wam za pasję, zaangażowanie i niegasnącą energię. Niech wasza aktywność i wysiłek będą zawsze należycie doceniane oraz nagradzane.

Odczytany został również list gratulacyjny od Dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie, dra Tomasza Makowskiego. "Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to święto całej społeczności bibliotekarskiej województwa. Z dużym uznaniem odnoszę się do pracy Pani Dyrektor oraz pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a także wszystkich bibliotek wielkopolskich. Dziękuję za cenny wkład w rozwój czytelnictwa i promocję kultury w regionie, za codzienną pracę na rzecz lokalnej społeczności" - pisał w liście.

Ważnym momentem było uhonorowanie bibliotekarzy i bibliotek, którzy szczególnie aktywnie działali w różnych obszarach promocji czytelnictwa i kultury. Przemawiał do nich Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak: - W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat biblioteki przeszły bardzo znaczącą ewolucję, jeśli chodzi o ich funkcjonowanie. Dzisiaj bardzo często są to wielofunkcyjne instytucje kultury, w których nie tylko można wypożyczyć książkę, ale brać udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Wykorzystują najróżniejsze, nowoczesne, audiowizualne formy prezentacji literatury. Stały się ważnymi centrami rozwoju społecznego. Warto to dostrzec.

Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej i uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego na wniosek Marszałka Województwa Wielkopolskiego Odznakę Honorową "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego" otrzymali:

 • Agnieszka Borkiewicz - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin;
 • Małgorzata Halber - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego.

Pięć bibliotek otrzymało tytuł Templum Libri:

 • Gminna Biblioteka Publiczna im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Bonawentury Graszyńskiego w Murowanej Goślinie
 • Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie
 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów

Drugą część uroczystości stanowiła Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników 2024. Zanim poznaliśmy zwycięzców, Włodzimierz Mazurkiewicz - Przewodniczący Jury Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, opowiedział o idei nagrody: - Każda forma wspierania czytelnictwa jest potrzebna i cenna. Od lat jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmujemy takie działania i szukamy skutecznych narzędzi. Uznaliśmy, że formuła przyznawania tej nagrody powinna włączyć w proces wyboru nominowanych książek nasze regionalne biblioteki, a poprzez te biblioteki, naszych wielkopolskich czytelników. Nie chcieliśmy, aby były to pozycje tylko najczęściej wypożyczane, dlatego postanowiliśmy zaangażować działających przy bibliotekach członków klubów książki.

W kategorii "Literatura dla dorosłych" nominowane zostały książki:

 • Emilia Dłużewska, Jak płakać w miejscach publicznych, Wydawnictwo Znak Literanova
 • Mikołaj Grynberg Jezus umarł w Polsce, Wydawnictwo Agora
 • Joanna Kuciel-Frydryszak Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Wydawnictwo Marginesy
 • Małgorzata Lebda Łakome, Wydawnictwo Znak
 • Jakub Małecki Sąsiednie kolory, Wydawnictwo Sine Qua Non

W tej kategorii zwyciężyła Małgorzata Lebda za książkę Łakome (Wydawnictwo Znak).

W kategorii "Literatura dla dzieci i młodzieży" nominowane zostały książki:

 • Adam Mirek Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą, Wydawnictwo Znak Emotikon
 • Artur Gębka, Agata Dudek Butelka taty, Wydawnictwo Widnokrąg
 • Michał Rusinek, Joanna Rusinek Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci, Wydawnictwo Zygzaki
 • Tomasz Samojlik, Adam Wajrak Detektyw Wróbel i złamane pióro, Wydawnictwo Agora
 • Łukasz Wierzbicki, Marianna Oklejak Co hrabia porabia? Listy spod góry Kościuszki, Wydawnictwo Pogotowie Kazikowe.

W tej kategorii zwyciężyli Michał Rusinek i Joanna Rusinek za książkę Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci (Wydawnictwo Zygzaki).

Laudację dla laureatów wygłosili członkowie jury Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników - dr hab. Magdalena Bednarek oraz prof. Marcin Telicki. Zwycięzcy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł, a każda z nominowanych książek otrzymała wyróżnienie w wysokości 3 tys. zł.

Kolejną częścią wieczoru było losowanie - spośród bibliotek, które zgłosiły książki, wylosowanych zostało 10 nagród po 3 tys. zł na zakup nowości wydawniczych.

oprac. as

 • Gala wręczenia Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników
 • Aula Artis
 • 16.05