Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Kryminały z przymrużeniem oka

Udowadnia, że na namiętności i wielkie przygody zawsze jest czas i miejsce. A jej bohaterkami często są kobiety dojrzałe, które za nic mają presję wieku. Pisarka Anna Kleiber, od dwóch dekad związana z Biblioteką Raczyńskich, już 22 lipca będzie gościnią... Biblioteki Raczyńskich. Jednak nie filii na Chwaliszewie, której jest kierowniczką, ale Filii 2 na os. Oświecenia.

Uśmiechnięta kobieta w średnim wieku. Ma wlosy do uszu, grzywkę i okulary. Za nią regał z książkami. - grafika artykułu
Anna Kleiber, fot. materialy organizatorów

Spotkanie z Anną Kleiber odbędzie się w jej naturalnym środowisku - wśród niebotycznych regałów z książkami. Ta nietuzinkowa autorka robi dla polskiego czytelnictwa wiele dobrego, nie tylko pełniąc bibliotekarską służbę, ale też wydając kolejne książki. Jej najnowsza powieść "Wyjące pięćdziesiątki", wydana nakładem wydawnictwa Lucky, to przepełniony humorem kryminał z oryginalnym konceptem fabularnym. Trzy siostry, Agata, Karolina i Sylwia, udają się na urodziny ojca. Mężczyzna w słusznym wieku 88 lat niespodziewanie traci wzrok, słuch i możliwość komunikacji ze światem. Zanim jednak zamilkł jak głaz, wyraźnie zażyczył sobie, żeby jego córki udały się na spektakularną kolację w luksusowym hotelu w górskiej okolicy. Zaintrygowane kobiety nie mają wyboru, jak tylko wyruszyć w obfitującą w perypetie podróż. Po drodze wpadają m.in. na trzy młode pracownice klubu nocnego, które również mają niecodzienne plany. Jak nietrudno się domyślić, wszystko prowadzi do zaskakujących zwrotów akcji. Powieść Kleiber opisywana jest przez czytelników w serwisie lubimyczytać.pl jako szalona, lekka i doprawiona więcej niż szczyptą żartu. Podobno czyta się sama.

Pisarka znana jest z warsztatowej zręczności, która pozwala jej łączyć konwencje powieści obyczajowej i kryminalnej. Czytelniczki - bo to one przeważają, choć Kleiber nie chce być szufladkowana - cenią ją za bezpretensjonalny humor i dystans. W swoich książkach Kleiber stara się uciec od osobistych życiowych doświadczeń. Dlatego też, pisząc, stara się całkowicie zanurzyć w świecie wykreowanym.

Anna Kleiber urodziła się w 1974 roku we Lwówku Śląskim, obecnie mieszka w Luboniu. W 2003 roku obroniła pracę doktorską na Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu (teraz to Uniwersytet Przyrodniczy). Specjalizowała się w pożywkach i podłożach dla poszczególnych odmian pomidorów szklarniowych. Od 2003 roku związana jest z Biblioteką Raczyńskich. Kilka lat później zaczęła swoją przygodę z fikcją - jej opowiadania doceniono m.in. w konkursach literackim "Ad absurdum", tych organizowanych w MBP w Rawie Mazowieckiej oraz konkursie czasopisma "Kozirynek". Napisała wiele prac z zakresu ogrodnictwa i aż osiem powieści. W roku 2014 zadebiutowała w wydawnictwie BIS "Kobietą z pazurem". Jeszcze w tym samym roku ukazała się kolejna jej książka - "Sabat czterdziestek". Niektóre z jej pozostałych propozycji literackich to "Stalkerów dwóch", "Rubinowe gody", "Twist" czy opisywane już "Wyjące pięćdziesiątki'. Jak możemy przeczytać w rozmowie ze Sławomirem Krempą na portalu granice.pl, do jej inspiracji literackich należą zarówno Stephen King, jak i Filip Springer, Iza Klementowska czy Justyna Kopińska. Często bywala porównywana z Joanna Chmielewską, jednak za tym nie przepada, ponieważ nie czuje się autorką typowych kryminałów.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie z pisarką Anną Kleiber
  • 22.07, g. 17
  • Biblioteka Raczyńskich, Filia 2, os. Oświecenia 59
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025