Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Jak małe może być m1?

Czy 2,5 m3 to przestrzeń, która wystarczy do życia? Projekt studia architektonicznego chmara.rosinke zatytułowany "2,53" pokaże od piątku, 10 maja Galeria Miejska Arsenał.

2,5³ studia chmara.rosinke od 10.05 pokaże Galeria Miejska Arsenał. Fot. mat. org. - grafika artykułu
2,5³ studia chmara.rosinke od 10.05 pokaże Galeria Miejska Arsenał. Fot. mat. org.

Autorami wystawy jest dwójka młodych architektów - Ania Rosinke i Maciej Chmara. W Arsenale pokażą projekt o wymiarach 2,5 x 2,5 x 2,5 m3. Będzie to przenośny pokój dopasowany do potrzeb współczesnego miejskiego nomady. To ich propozycja na skromne m1.

"Moduł mieszkalny eksponowany na wystawie będzie z jednej strony pokojem, z drugiej - kompleksowym meblem dla jednej osoby. Ujętą holistycznym spojrzeniem »przestrzenią w przestrzeni« - bardzo intymną i umożliwiającą kontrolę sfery prywatnej w czasach jej zawłaszczania przez instytucje, korporacje czy media" - piszą twórcy.

Koncepcja kilkumetrowego domu (lub jego części), który można bez problemu samodzielnie złożyć i przetransportować nie jest nowa. Już w latach siedemdziesiątych Ken Isaacs podpowiadał, jak zbudować dopasowaną do własnych potrzeb przestrzeń do życia. W 1974 roku wydał książkę "How To Build Your Own Living Structures". Podręcznik do samodzielnej konstrukcji był pełen użytecznych porad w stylu: "Zawsze noś okulary ochronne, jeśli pracujesz z narzędziami w niebezpiecznym środowisku. Staraj się jak możesz, żeby pozostać w jednym kawałku".

Idea małych modułów mieszkalnych pobudza również wyobraźnię współczesnych twórców. W 2009 roku Jakub Szczęsny zaprojektował w Warszawie Dom Kereta. To wciśnięta między dwie kamienice konstrukcja, która w najszerszym miejscu ma 152 cm. Na dwóch poziomach mieści pracownię, łazienkę, kuchnię i sypialnię. Dom został zaprojektowany dla poety Etgara Kereta, który organizuje w nim spotkania i sporadycznie pomieszkuje. Dom Kereta można też zwiedzać.

Projektanci ze studia chmara.rosinke zapowiadają, że udostępnią plany swojego m1 do samodzielnej budowy. Projekt będzie można zmieniać i dopasowywać do własnych wymagań. W internecie zawiśnie model 3D.

Ania Rosinke (1985) i Maciej Chmara (1984) ukończyli architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Założyli w Wiedniu własne studio projektowe. Są laureatami m.in. nagrody DMY Award (2012). Kuratorką wystawy w Arsenale jest Magda Popławska.

Natalia Grudzień

  • 2,5³
  • studio chmara.rosinke
  • Galeria Miejska Arsenał (Stary Rynek 6)
  • wernisaż: 10.05, g. 18
  • wystawa otwarta do 2.06
  • 11.05, g. 17 - spotkanie z projektantami (wstęp wolny)
  • 18.05, g. 19; 22.05, g. 18 - oprowadzenia kuratorskie (wstęp wolny)