Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Izabella - muzealne Oscary!

Grand Prix konkursu Izabella na najciekawsze wydarzenie muzealne roku w Wielkopolsce otrzymała wystawa "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku" przygotowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Gala konkursu odbyła się w poniedziałek, 19 maja, w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. 

Laureatki odbierają nagrody, w rękach kwiaty, statuetka, obok wręczający - grafika artykułu
Wręczenie nagród Izabella 2024, Grand Prix dla Muzuem Narodowego w Poznaniu, fot. UMWW

Izabella to konkurs dla muzeów i muzealników, a przyznawane w jego ramach nagrody nazywane są "Wielkopolskimi muzealnymi Oscarami". Jego celem jest wskazanie i wyróżnienie najciekawszych projektów wystawienniczych, edukacyjnych, naukowych, konserwatorskich i popularyzatorskich, zrealizowanych w minionym roku. Konkurs organizuje Fundacja Muzeów Wielkopolskich. Na poniedziałkowej gali, na którą do Trzcianki przyjechało liczne grono muzealników, nagrody i wyróżnienia wręczył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Za wydarzenie roku uznano wystawę "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku" przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Była pokazywana od 4 kwietnia do 28 lipca 2024 roku. Prezentowała dokonania niezależnej grupy artystycznej Koło Klipsa oraz początki poznańskiej sceny punkrockowej, w której powstaniu członkowie Koła Klipsa mieli znaczący udział. W ramach wystawy odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące, prowadzone m.in. przez animatorów poznańskiej alternatywnej sceny muzycznej z lat 80. i początków lat 90., m.in. muzyków zespołów punkowych i hardcore'owych. Na wystawie pokazano pamiątki i nagrania zespołów takich jak: Malarze i żołnierze, Ręce do góry, Krew, Zbombardowana laleczka, Pidżama Porno, Cymeon X.

"Wystawa jest wybitnym wydarzeniem roku o szerokim rezonansie społecznym. Realizacja może pełnić rolę wzorcową w zakresie planowania i organizacji przestrzeni muzealnej. Gratulacje dla odwagi kuratorskiej w ukazaniu niezwykłości zjawisk artystycznych i ich utrwalenia w pamięci pokolenia, które w nich uczestniczyło" - napisano w uzasadnieniu werdyktu. Wyróżnionymi w ten sposób kuratorami byli: dr Anna Borowiec (Muzeum Narodowe w Poznaniu), prof. dr hab. Krzysztof Gajda (Pracownia Badań Literatury i Kultury Niezależnej UAM) oraz dr Jarosław Lubiak (Akademia Sztuki w Szczecinie), a autorem identyfikacji wizualnej - poznański artysta Honza Zamojski.

Pierwszą nagrodę w kategorii wystawienniczej otrzymało Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w podpoznańskiej Szreniawie za wystawę "Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie" oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej za wystawę "Dawno temu w Trzciance" zaś drugą nagrodę poznańskie Muzeum Sztuk Użytkowych, które przygotowało wystawę "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej". Zaprezentowano na niej dary społeczeństwa polskiego, przede wszystkim biżuterię i przedmioty osobiste, ofiarowane na sfinansowanie zakupu wyposażenia i uzbrojenia dla Wojska Polskiego w obliczu zbliżającej się II wojny światowej.  Drugą nagrodę ex aequo w tej kategorii otrzymało Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 za przystępną treściowo i nowoczesną w formie wystawę "Wuchta wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały także Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za wystawę "Arche, Archeo, Archeologia" oraz Ratusz - Muzeum Poznania, za wystawę "Poznań przed Quadro" i wydarzenie, jakim było otwarcie stałej wystawy w gotyckich piwnicach i na parterze ratusza. Nagrodę odebrały kustosz i kierownik muzeum Magdalena Mrugalska-Banaszak oraz Justyna Żarczyńska, kuratorka wystawy, ale także nasza redakcyjna koleżanka, autorka tekstów w miesięczniku "IKS.Kulturapoznan.pl" i portalu Kulturapoznan.pl. Trzecie wyróżnienie w tej kategorii przypadło Muzeum Okręgowemu w Lesznie za wystawę "Prosto z pieca. Wiejska ceramika". Wyróżnienie specjalne otrzymało Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za wystawę "Sto 5" z okazji 105-lecia powstania uczelni.

W kategorii edukacyjnej trzecie nagrody otrzymało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za warsztaty z elementami teatru "Teleport do przeszłości - już dostępny!" i Muzeum Narodowe za słuchowisko dla dzieci "Jadzię kręcę! To jest sztuka!", a wyróżnienie przypadło Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 za ogólnoszkolną konferencję "Rozprawa Młodych nad Czerwcem "56".

W kategorii promocyjno-popularyzatorskiej ponownie na czele znalazło się poznańskie Muzeum Narodowe, które zdobyło Grand Prix za projekt "Mamy to u siebie", czyli kampanię promocyjną pokazującą zbiory sztuki europejskiej i zachęcającą do ich zobaczenia w Poznaniu. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Rezerwatowi Archeologicznemu Genius loci za katalog wystawy stałej pt. "Jośka i tajemnice złotej rybki" przeznaczony dla dzieci.

Wyróżnienia honorowe za wybitny wkład w rozwój muzealnictwa otrzymali Aleksandra Sobocińska, wieloletnia rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz dr Antoni Pelczyk, dyrektor ds. programowych Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Marszałek wręczył na gali w Trzciance także odznaki honorowe "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego", które za działania w ochronie dziedzictwa kulturowego, popularyzację tradycji regionalnych oraz wieloletnią działalność edukacyjną i muzealną na rzecz zachowania tożsamości historycznej regionu odebrały Małgorzata Sawicka oraz Anna Barłóg-Mitmańska.

Szymon Mazur