W dziedzinie artystycznej główna nagroda powędrowała do Moniki Szczygieł za pracę pt. Cyfrowe praktyki unikania malarstwa, promotorem pracy jest prof. dr hab. Janusz Marciniak, kierunek: Malarstwo.
W dziedzinie projektowej główna nagroda przypadła Mariuszowi Śmietanie za pracę pt. Łącząc siły ze słońcem. Wykorzystanie energii słonecznej w celu poprawy dobrostanu człowieka i planety. Promotorem pracy jest dr hab. Łukasz Stawarski, prof. UAP, kierunek: Wzornictwo
- Testament Marii Dokowicz, naszej absolwentki z 1932 roku z początku pozwolił, by pierwsi laureaci i laureatki tego konkursu mogli wyjeżdżać na zachód Europy. Od wielu lat realizujemy jej wolę poprzez prezentację szerokiej panoramy twórczości młodych artystek i artystów oraz osób artystycznych, co w sposób znaczący przyczynia się do aktywizacji procesów kulturotwórczych, a tym samym społecznych. To niezwykle ważne dla naszej wspólnoty akademickiej, ale i dla naszego Miasta - mówił podczas gali prof. dr hab. Wojciech Hora Rektor Uniwersytetu Artystycznego im Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Wystawa prezentuje najciekawsze dyplomy artystyczne i projektowe powstałe na UAP w roku 2022/23. Tegoroczna edycja zatytułowana Antycypacja sztuki próbuje odpowiedzieć, czy sztuka ma moc wyprzedzania rzeczywistości, czy też tworzenia jej utopijnej, ale uniwersalnej wersji.
Prezentowane prace zapraszają widzów do spojrzenia w innej perspektywie na otaczający nas świat. Jednocześnie prowokują i zachęcają do jego mądrej zmiany. Zapraszamy wszystkich do zadawania trudnych pytań, odkrywania zapomnianego, odkopywania, tego, co głęboko zakryte.
Wystawę najlepszych dyplomów UAP można oglądać w pawilonie nr 11 (Iglica) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich od 14 do 19 listopada w godzinach 11-19 (wtorek-sobota) oraz 11-20 (niedziela).
oprac. red.