Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Dwie poznańskie poetki nominowane do Nagrody Szymborskiej!

Ogłoszono nazwiska pięciu autorek i autorów nominowanych do prestiżowej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wśród nich znalazły się dwie młode poznańskie poetki - Joanna Żabnicka i Antonina Tosiek.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Joanna Żabnicka otrzymała nominację za tomik "Dobre sąsiedztwo". Wcześniej wydała "Ogrodników z Marly" (nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut) oraz "Koniec lata" (nominowany do Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej). Jest laureatką dwóch Medali Młodej Sztuki i Stypendium Artystycznego Miasta Poznania.

O tomiku "Dobre sąsiedztwo" wypowiedziała się Magdalena Rabizo-Birek, członkini kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: "Poetka jest uważną słuchaczką głosów świata, często zapisuje »poezję z (życia)«, która powstaje spontanicznie, w języku bardziej mówionym niż pisanym. Żabnicka wnosi do młodej poezji (nie tylko) kobiet ton własny: dyskretny, czuły, mądry, otwarty na wielowymiarowość ludzkich doświadczeń, głoszący światu: »wbrew nadziei, wierzę«."

Antonina Tosiek została nominowana za tomik "Żertwy". To jej drugi tomik poetycki, po debiutanckim "storytellingu". Tosiek, poza poezją, pisze również publicystykę i bada diarystykę ludową XX wieku. Od roku 2021 na łamach "CzasuKultury.pl" prowadzi autorskie cykle esejów o konkursach pamiętnikarskich dla mieszkanek i mieszkańców wsi.

O tomiku "Żertwy" Magdalena Rabizo-Birek mówi następująco: "Tytułowe »żertwy« Antoniny Tosiek przywołują prastarą nazwę ofiary całopalnej składanej słowiańskim bóstwom i odnoszą się zarówno do tematyki, jak i formy jej zbioru poetyckiego. Utwory Tosiek można nazwać »wierszami ofiarnymi/ofiarniczymi«, wyrażają bowiem ból, cierpienie, chorobę i śmierć, ale i próbują je poetycko zakląć, złagodzić, odegnać. Jest to poezja prawdziwie egzystencjalna, poezja okolic śmierci: dotkliwa, naturalistyczna, pełna empatii, miłości, poświęcenia, solidarności."

Pozostali nominowani do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej to: Urszula Honek za tomik "Poltergeist", Stanisław Kalina Jaglarz za tomik "zajęczy żar" oraz Ola Lewandowska za "Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata".

To już XIII edycja tego konkursu. W poprzednich latach nagrody otrzymali m.in. Krystyna Dąbrowska, Julia Hartwig, Jacek Podsiadło, Julia Fiedroczuk czy Małgorzata Lebda.

Tegoroczna Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie wręczona 30 czerwca 2025 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

oprac. iz