Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Czy (m) byłyby książki bez ludzi?

Biblioteka Raczyńskich po raz trzeci zaprasza na Festiwal Ludzie Książki, który tym razem będzie poświęcony pracy autorów i autorek książek biograficznych i zagrożeniu... zastąpienia ich sztuczną inteligencją.

Młoda blondynka w okularach siedzi przy stoliku, pijąc herbatę z białej filiżanki. Ma na sobie czarną połyskującą bluzkę i krótki naszyjnik z ozdobną różyczką. Za nią zielona ściana i regał z książkami. - grafika artykułu
Sylwia Błach, fot. materiały prasowe

Na szczęście wątpliwości w tej materii może rozwiać już pierwsze spotkanie - panel dyskusyjny Sztuczna inteligencja w świecie książki. Porozmawiają ze sobą Sylwia Błach, Piotr Bojarski i Adrian Tomczyk. Sylwia Błach to zainteresowana trendami dziennikarka technologiczna i programistka, co ważne - również pisarka. Do tej pory dała się poznać przede wszystkim miłośnikom horroru jako autorka opowiadań oraz powieści (Lepszego świata nie będzie, Pokój krwi). Jest osobą z niepełnosprawnością, co wcale nie przeszkadza jej w zdobywaniu nowych umiejętności - ostatnio w dziedzinie wizażu i modowych stylizacji.

Piotr Bojarski, dyrektor Centrum Szyfrów Enigma, jest znany przede wszystkim jako autor retro kryminałów (do tej pory ukazały się m.in. Mora, Coraz ciemniej w Wartheland, Biegacz czy Arcymistrz), a także historycznych biografii i reportażów (Poznaniacy przeciw swastyce, 1956. Przebudzeni, Fiedler. Głód świata). Jako twórca Bojarski jest zanurzony jednocześnie w dalekiej przeszłości i w nowoczesnych cyfrowych rozwiązaniach, które stały się wizytówką CSE.

Trzecim gościem dyskusji będzie Adrian Tomczyk - redaktor inicjujący, który zjadł zęby na tropieniu nowinek i szukaniu najciekawszych dla czytelników powieści na zagranicznym rynku. Do tej pory współpracował z Wydawnictwem Poznańskim i Znak, teraz występuje jako reprezentant Wydawnictwa Świat Książki. Warto śledzić jego profil na instagramie, który pełen jest rozważań na temat zmian i konfliktów w świecie czytelniczym - od tematu ghostwritingu i szeroko pojętych praw autorskich po głos w dyskusji na temat wynagradzania pracy polskich blogerów książkowych.

Dyskusję Sztuczna inteligencja w świecie książki poprowadzi nikt inny, a Izabela Sadowska - dyrektorka portalu LubimyCzytać.pl, która w swojej codzienności musi łączyć pasję do dobrej lektury z czysto biznesowym spojrzeniem na rynek książki i zachodzące w nim zmiany. Spotkanie odbędzie się w piątek o g. 17.

Po panelu organizatorzy zapraszają na spotkanie z Magdą Jaros, autorką wydanej niedawno, wspaniale przyjętej przez czytelników biografii Romana Wilhelmiego Anioł i twardziel. Ten urodzony w Poznaniu aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, najbardziej pamiętany jest z filmów Czterej pancerni i pies, Kariera Nikodema Dyzmy czy Alternatywy 4, ale również z awanturniczego życia, pełnego romansów, konfliktów i nadal nierozwiązanych tajemnic. Niektóre z nich poznamy w piątek o g. 19.

Następnego dnia w bibliotece będzie gościć Jacek Dehnel, ceniony pisarz i poeta, znany ze swojego dobrego smaku i nienagannej, lekko staroświeckiej polszczyzny, jaką posługuje się na co dzień. Przy okazji spotkania opowie przede wszystkim o dwóch biografiach swojego autorstwa (Łabędzie oraz Lala), ale, zachęcony przez publiczność, odpowie być może na pytania dotyczące swoich pozostałych tytułów, takich jak Balzakiana, Saturn, Ale z naszymi umarłymi czy Serce Chopina. Wraz ze swoim mężem, Piotrem Tarczyńskim, tworzy duet pisarski o pseudonimie Maryla Szymiczkowa - ta elegancka wdowa po prenumeratorze "Przekroju" wydała do tej pory cztery kryminały retro, umiejscowione w dawnym Krakowie, a oddani czytelnicy czekają na więcej! Spotkanie z Jackiem Dehnelem odbędzie się w sobotę o g. 17.

Na czytelników, którzy lubią być w ruchu, czeka spacer po Bibliotece Raczyńskich, poświęcony w całości Konstancji Raczyńskiej. Żona Edwarda Raczyńskiego, założyciela biblioteki, była nie tylko damą w każdym calu, ale również tłumaczką i niestrudzoną działaczką społeczno-kulturalną. Podczas zwiedzania poznamy najciekawsze szczegóły dotyczące jej biografii oraz rozpoznamy jej rysy w twarzy Hygiei - pomnika stojącego przed biblioteką. Spacer połączony z opowieściami o Konstancji Raczyńskiej odbędzie się w sobotę o g. 11, obowiązują zapisy mailowe.

oprac. iz

  • Festiwal Ludzie Książki
  • 7-8.06
  • Biblioteka Raczyńskich
  • wstęp wolny