Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Centrum Szyfrów Enigma w budowie!

Rozpoczęły się prace budowlane w Centrum Szyfrów Enigma, nowej instytucji kultury w Poznaniu. Otwarcie planowane jest na pierwszą połowę przyszłego roku. Centrum powstaje w dawnym budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w którym przez lata mieścił się Wydział Historyczny UAM.

. - grafika artykułu
Wizualizacja wnętrza Centrum Szyfrów Enigmy, fot. materiały prasowe

Centrum Szyfrów Enigma, określane dotąd roboczą nazwą "Muzeum Enigmy", powstaje przy współudziale Miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Budynek, w którym będzie zlokalizowane należy bowiem od lat 90. do Uniwersytetu. Przez lata mieścił się w nim Wydział Historyczny, a po wyprowadzce historyków na Morasko, część pomieszczeń jest niewykorzystana.

Właśnie w nich, na pierwszym piętrze budynku, powstaje najnowsza atrakcja Poznania - Centrum Szyrów Enigma. - Miejsce, w którym powstaje Centrum, jest jak najbardziej właściwe, bo właśnie tutaj mieścił się budynek, w którym pracowali poznańscy matematycy-kryptolodzy. Właśnie im udało się złamać szyfry Enigmy. Co ważne, Centrum Szyfrów Enigma będzie też elementem ożywiania i rewitalizacji ulicy Święty Marcin - powiedział Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. W ramach inwestycji odnowione i zmodernizowane zostaną wnętrza budynku. Oprócz nowej aranżacji i remontu instalacji zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Wystawa w CSE podzielona będzie na trzy bloki tematyczne. W pierwszym zwiedzający poznają historię pierwszych szyfrów, stosowanych już w starożytności, aż do sukcesu w łamaniu szyfrów sowieckich w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Druga część będzie poświęcona działalności poznańskich matematyków, którzy złamali zasadę działania niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma" i pozwolili na wykorzystanie tego odkrycia w czasie II wojny światowej. W tej części prezentowane będą m.in. treści dotyczące zwalczania niemieckich okrętów podwodnych (u-bootów), w czym łamanie szyfrów odegrało kluczową rolę. Przewidziano też odtworzenie wnętrza u-boota ze stanowiskami radiotelegrafisty-szyfranta. Trzecia część będzie przedstawiała związek odkryć dokonanych przez polskich kryptologów z trwającą obecnie rewolucją cyfrową. Pojawią się więc stanowiska poświęcone programowaniu i bezpieczeństwu w sieci.

Do dyspozycji zwiedzających będzie też mediateka, znajdująca się na balkonie dawnej auli, w której gromadzone będą i udostępniane materiały ikonograficzne dotyczące kryptologii i nauk z nią związanych.

Centrum Szyfrów buduje konsorcjum firm, których liderem jest New Amsterdam z Krakowa, firma doświadczona w realizacji nowoczesnych muzeów narracyjnych i ekspozycji multimedialno-edukacyjnych. New Amsterdam przygotowało m.in. ekspozycje dla Muzeum II wojny światowej w Gdańsku, Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach, Hydropolis we Wrocławiu, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Emigracji w Gdyni czy Podziemia Rynku w Krakowie.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. 10 mln z tej kwoty pozyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Operatorem CSE będzie Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT".

oprac. sm