Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Artysta nieznany

Robert Proch (1986 - 2019), pseud. Tone, należał do ścisłej światowej czołówki twórców street artu, mieszkał i tworzył w Poznaniu, a jednak mimo to wciąż pozostaje w Polsce twórcą relatywnie słabo znanym. Na poznańską premierę filmu dokumentalnego o artyście w czwartek 18 maja zaprasza Teatr Ósmego Dnia, Wydawnictwo Arkady i Fundacja im. Roberta Procha.

Okładka i bok książki na czarnym tle. Na środku okładki czarna ludzka czaszka na białym tle, na niej nadrukowany motyw mozaiki. Tytuł książki jest napisany kolorową czcionką, reszta napisów na okładce jest czarna. - grafika artykułu
Paweł Kwiatkowski, "Street art Polska", fot. materiały prasowe

Międzynarodowe uznanie Tone zdobył już na wiele lat przed śmiercią. Jako artysta znany był z tego, że pracował bardzo szybko. Zdołał pokazać swoje prace na kilkudziesięciu wystawach grupowych i indywidualnych w Europie (m.in. w Czechach, Danii, Estonii, Francji, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech) i w Stanach Zjednoczonych. Poza Polską zaczął wystawiać je bardzo wcześnie, bo właściwie wraz z ukończeniem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2010 roku.

Światowy rozmach

Bardzo prędko został dostrzeżony i już w 2014 roku otrzymał zaproszenie do kultowej galerii Lazarides Rathbone w Londynie, gdzie - jako jedynemu dotychczas polskiemu twórcy - zorganizowano mu wystawę indywidualną. Zaproszenie, otrzymane od wieloletniego, najbliższego współpracownika i promotora Banksy'ego, było bez wątpienia znacznym wyróżnieniem dla zaledwie 28-letniego wówczas artysty. Wcześniej, na tej samej zasadzie, Lazarides sprowadził do Londynu prace twórców tej klasy, co Invader czy Vhils. Proch zaś akurat wówczas, niemal jednocześnie, pokazywał swoje dzieła na zbiorowej wystawie Polish Urban Art w Spree Gallery w Berlinie i dopiero co zakończył pracę jako kurator nad wystawą Jednakowo / Różni w galerii The Outsiders w Newcastle, gdzie zaprezentował współprace oraz prace indywidualne nie tylko swoje, lecz także Chazmego, Penera, Sepego, Nawera, Oteckiego i M-City'ego (dwa lata wcześniej miał w tej galerii również swoją wystawę indywidualną, zatytułowaną Between Dimensions).

Swoją londyńską wystawę u Steve'a Lazaridesa Tone zatytułował Land without Footprints. W wywiadzie udzielonym wówczas (w listopadzie 2014 roku) portalowi Now Then komentował: "Zacząłem pracę nad tą wystawą na przełomie czerwca i lipca. Prawie pół roku zajęło nam ustalenie ostatecznego terminu. Tematyka wystawy koncentruje się wokół środowisk zdigitalizowanych oraz relacji między ludźmi. Obrazy przygotowane na ten pokaz to dla mnie kolejny krok w stronę klimatu raczej abstrakcyjnego. Zestaw składa się z 15 płócien akrylowych. [...] Frekwencja znacznie przekroczyła moje oczekiwania, a sam wernisaż to był szalony wieczór. Jestem szczęśliwy".

Ruch zatrzymany na płótnie

Malarstwo Tonego charakteryzował niezwykły dynamizm, określany niekiedy jako ruch zatrzymany na płótnie, zaskakujące perspektywy oraz drobiazgowość hiperrealistycznego odwzorowania przetworzonych kolorystycznie motywów i postaci. Twórczość artysty, mimo nieustannej ewolucji i konsekwentnego rozwoju, przejawia stylistyczną spójność w oferowaniu frapującego połączenia form abstrakcyjnych z motywami figuratywnymi. W pierwszych latach po ukończeniu studiów na jego obrazach dominowały rozbudowane strukturalnie, dynamiczne formy abstrakcyjne - niemal wirujące lub porwane przez podmuch wiatru. Z biegiem lat coraz większą rolę zaczęła odgrywać figuracja trafiająca na pierwszy plan obrazów młodego artysty.

Twórcami filmu dokumentalnego Proch, który będzie pokazywany po raz trzeci w Polsce, jest duet dokumentalisty Kuby Goździewicza (zdjęcia) i Bartka Eidera (reżyseria). W filmie występują czołowi przedstawiciele street artu w Polsce, a także artyści Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - prof. Jacek Adamczak, który był nauczycielem Tonego oraz Miłosz Margański, który był z Robertem Prochem na roku. Obaj artyści wezmą udział w dyskusji towarzyszącej projekcji.

Celebracja street artu

Wieczór PROCH. WOKÓŁ STREET ARTU  zapowiada się bardzo ciekawie. Oprócz dokumentu, pokazane zostaną miniatury animowane Roberta Procha (ukończył studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej, specjalność animacja). Projekcji będzie towarzyszyła wystawa prac artysty (specjalnie przygotowanych wydruków ścian z malarstwem streetartowym; wystawa potrwa jedynie do 21 maja). Pretekstem do organizacji pokazu filmu i dyskusji jest publikacja książki Street art Polska, której autor, Paweł Kwiatkowski, mieszka w Poznaniu. Spotkanie z autorem poprowadzi aktor Teatru Ósmego Dnia Tadeusz Janiszewski.  

Książka Pawła Kwiatkowskiego obejmuje prezentację ponad 20 czołowych polskich twórców streetartowych, z których większość ma w swym dorobku "ściany" praktycznie na całym świecie, m.in. M-City, Sainer, Nespoon, Cekas, Chazme, Czarnobyl, Jay Pop, Egon Fietke, Sepe, Zbiok, Otecki, Natalia Rak, Sepe, Lump i inni. To albumowe wydawnictwo stanowi pierwszą od wielu lat publikację tego typu poświęconą street artowi, świętującemu triumfy nie tylko w Polsce ale i za granicą. Paweł Kwiatkowski ma swym dorobku szereg pozycji książkowych poświęconych sztuce, m.in. zbiór esejów Tajemnice artystów i ich dzieł. Morto Che Parla czy album ukazujący najwspanialsze zabytki architektoniczne w Polsce.

oprac. as

  • Spotkanie PROCH. WOKÓŁ STREET ARTU i poznańska premiera filmu dokumentalnego Proch
  • 18.05, g. 19
  • Teatr Ósmego Dnia
  • bilety: 10 zł