Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Z radiowych głośników dobiega głos Mariah Carey i George'a Michaela. Skaldowie i Czerwone Gitary ścigają się o większą ilość odtworzeń swoich świątecznych przebojów. Wśród muzycznego natłoku piosenek na temat Bożego Narodzenia warto zwrócić uwagę na koncert London Community Gospel Choir na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Czytaj artykuł

Reżyser opowiada dzieje wyimaginowanej rodziny, łudząco podobnej do swojej. Spielberg bowiem pokazuje nam swój pierwszy film obejrzany w kinie razem z rodzicami - Największe widowisko świata - o filmie Fabelmanowie pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Niech nawet pojawi się to stwierdzenie, że Czarodziej to najlepsze, co mnie literacko spotkało w mijającym czytelniczym roku. Wezmę za ten wyświechtany rankingowy chwyt odpowiedzialność, bo najnowsza powieść Colma Toibina w przekładzie Jerzego Kozłowskiego nie zawiedzie ani pod względem talentu literackiego, ani pragnienia, by znaleźć się w arbitralnej stworzonej rzeczywistości. Jest wzorcowo poczytna i ambitna jednocześnie.

Czytaj artykuł

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą skromniejsze niż zazwyczaj, ale na pewno radosne. Ignacy Jan Paderewski jak co roku przyjedzie do Poznania... a potem będzie jeszcze ciekawiej.

Czytaj artykuł

Gdy Chłopi (a czasami i Dziady) wraz z Konopielką spotykają się z internetową pastą, powstaje proza chłopska Łukasza Barysa. Laureat Paszportu Polityki, piewca brzydoty Pabianic, tym razem zaprasza do Sromutki. Polski Be w sercu kraju (nieco przesuniętym w stronę żołądka), krainy, w której autostrada przecina grunty i żywoty, światłowody są zwalczane jak kosy u Redlińskiego, Orlen to Wielki Babilon, a krwawy dziedzic powraca jak kolejne krótkie książki o małych ojczyznach.

Czytaj artykuł

Dla poznaniaków koniec grudnia to szczególnie świąteczny czas. Nie tylko z powodu świąt Bożego Narodzenia, ale z uwagi na fakt, że zaraz po nich świętujemy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - momentu w naszej historii, o którym pamięć nigdy nie powinna zgasnąć. W ramach obchodów 104. rocznicy tego największego zwieńczonego zwycięstwem zrywu niepodległościowego na terenie zaborów, 27 grudnia w Auli UAM odbędzie się wyjątkowy koncert Poznańskie Słowiki Powstańcom Wielkopolskim, podczas którego legendarny chór pod dyrekcją Macieja Wielocha wykona nie tylko pieśni patriotyczne, ale i słynne kolędy.

Czytaj artykuł

W Muzeum Narodowym w Poznaniu można do końca marca przyszłego roku oglądać kolekcję 34 dzieł autorstwa Jacka Malczewskiego. Obrazy pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Ekspozycja Idę w świat i trwam ma być gestem solidarności z Ukrainą i skłaniać do głębszej refleksji związanej z ochroną dziedzictwa kulturowego.   

Czytaj artykuł

Ta sprawa dwie dekady temu wstrząsnęła Poznaniem. 22 grudnia 2000 roku zaginęła młoda dziewczyna - Małgorzata Stankowska ze Stęszewa. W lesie znaleziono jej spalony samochód, ale ciała w nim nie było. Ofiara nadal figuruje w rejestrach zaginionych.

Czytaj artykuł

"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" - ten cytat z Małego Księcia, powiastki filozoficznej Antoine'a de Saint- Exupéry'ego, znają chyba wszyscy. Ponadczasowa, czytana od pokoleń opowieść przekazuje uniwersalne wartości, które leżą u podstaw wielu sfer życia - zarówno jednostki, jak i całego społeczeństwa. Podobne przesłanie dostrzec można w różnych wymiarach przestrzeni naszego miasta.

Czytaj artykuł

- Często czytamy, że ci najprostsi ludzie ze średniowiecza to "ciemna, zabobonna masa", ale co to tak naprawdę znaczy? Byli mniej od nas bystrzy, mniej zdolni? - o swojej najnowszej książce Dobre czasy opowiada Paweł Zych*, pisarz i ilustrator.

Czytaj artykuł

Policja w Polsce wzbudza emocje, niekoniecznie te pozytywne. Teraz temat policji powrócił w groteskowym wydaniu historii o wybuchowym prezencie. Lecz jeszcze nie tak dawno temu policja nadużywała siły w licznych protestach społecznych i przez to przyciągała uwagę publiczną. Znając tytuł nowej wystawy w "Łęctwie" - Środki przymusu bezpośredniego, domyślałem się, że sztuka w galerii skupiona będzie na krytyce policji, zbrojnego w tonfę ramienia władzy nadużywającej siły. Okazało się, że prace Małgorzaty Mycek i Adama Kozickiego mają też nieoczywisty, autobiograficzny background.

Czytaj artykuł

- Postacie z mojej opowieści - prawdziwe! - bez żadnych dodatkowych starań mogą zaistnieć w najbardziej niezwykłych filmach, powieściach przygodowych i w melodramatach też! - mówi Witold Banach*, autor książki Czartoryscy, czyli wieczna pogoń.

Czytaj artykuł

Bill Shankly, legendarny trener Liverpoolu, powiedział kiedyś, że piłka nożna to nie tylko sprawa życia i śmierci. To coś o wiele poważniejszego. Wielu kibiców Kolejorza mogłoby się podpisać pod tym stwierdzeniem.

Czytaj artykuł

Konkurs "Nanodramy 2022" na wystawienie małej, eksperymentalnej formy teatralnej to projekt realizowany przez Teatr Usta Usta Republika. W tym roku organizatorzy zdecydowali się oddać przestrzeń Tłustej Langusty Pauli Głowackiej, którą poznańscy widzowie mogą pamiętać ze spektaklu Dziewczyny opisują świat w reżyserii Aleksandry Jakubczak i produkcji Sceny Roboczej.

Czytaj artykuł

W 2009 roku James Cameron pokazał światu Avatara, do tej pory najbardziej kasowy film w dziejach kina. Trzynaście lat zajęło niekwestionowanemu mistrzowi sequeli (Obcy: Decydujące starcie, Terminator 2: Dzień sądu) zrealizowanie i wypuszczenie do kin drugiej części obliczonej na pięć filmów sagi o błękitnych mieszkańcach planety Pandora.

Czytaj artykuł

W gęstwinie kafkowskich znaczeń i sensów, lub może ich braku, Ósemki czują się nadzwyczaj dobrze. Kunszt, precyzja, mistrzowskie aktorstwo, oszczędna scenografia, niepokojąca, świetna muzyka, dyskretne światło dały dzieło kompletne. Przejmujące i fascynujące. Tekst urywa się? Nie szkodzi.

Czytaj artykuł

Niemalże zapomniane dzieło Stanisława Moniuszki, licząca sobie około trzech kwadransów muzyki śpiewogra, od czasu II Wojny Światowej zaistniała na scenie tylko raz. Ponad dwie dekady później zrekonstruowane na bazie odnalezionego w Niemczech odpisu z XIX wieku prezentowane jest publiczności jako opowieść o niezrozumieniu, wykluczeniu oraz wypływającej z nich nienawiści i przemocy.

Czytaj artykuł

Choć w liturgii kościoła katolickiego śpiewanie kolęd powinno rozpocząć się podczas pasterki, czyli w nocy po wigilijnej kolacji, Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze zaprasza do wspólnego kolędowania kilka dni wcześniej. Już w najbliższy poniedziałek o godzinie 20, Aulę UAM wypełnią dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

Czytaj artykuł

Spektakl Folk Solution w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk to fuzja łącząca w sobie tradycję ze współczesnością. Pomostem pomiędzy starym a nowym stał się zreinterpretowany folklor przełożony na muzykę elektroniczną i teatr tańca.

Czytaj artykuł
1 95 Strona 96 97 98 99