Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Poznańscy fani jazzu znów zostaną rozpieszczeni koncertem doskonałych artystów. Tym razem w jednym z najważniejszych klubów jazzowych w Polsce - Blue Note - zagra Marek Napiórkowski. Na scenie prócz niego oraz basisty Michała Barańskiego i perkusisty Pawła Dobrowolskiego (czyli Napiórkowski Trio), wystąpi także Andrzej Olejniczak, jeden z najważniejszych polskich saksofonistów. Zapowiada się prawdziwa gratka dla jazzofilów!

Czytaj artykuł

CK Zamek już po raz trzeci - bo pierwsza edycja Festiwalu Fabuły odbyła się w 2014 roku, a organizowany jest co dwa lata - zaprasza do rozmów i warsztatów na temat najważniejszych zjawisk w polskiej prozie współczesnej.

Czytaj artykuł

Bardzo długie kolejki to na szczęście coraz bardziej odległa przeszłość, z jednym wyjątkiem: w Noc Muzeów stoją one zarówno do tych instytucji, jak i do wielu innych miejsc.

Czytaj artykuł

Dudy to właściwie instrument charakteryzujący melodie wielkopolskie, a Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich na stałe wpisały się już w coroczną imprezę odbywającą się w Poznaniu. Noc Muzeów rozpocznie się w najbliższą sobotę 19 maja i to właśnie wtedy, w Parku Muzeum Etnograficznego, będzie miała miejsce inauguracja Konfrontacji. Dudziarzy będzie można usłyszeć również w niedzielę, podczas koncertu na Starym Rynku.  

Czytaj artykuł

Trojaⁿ, najnowsza produkcja Teatru Wielkiego w Poznaniu, w zamyśle twórców miał być opowieścią o wirusie, który toczy historię ludzkości od samych jej początków. Wirusem tym jest wojna, konflikt i towarzyszące im śmierć i cierpienie. Spektakl miał stanowić mocny głos młodego pokolenia - głos przeciw narracji bohaterów i wizji o szlachetnie i pięknie przelewanej krwi.

Czytaj artykuł

Geometrie, linie, światła, cienie, ulice. Faktura ścian i murów. Rytm, powtórzenia, drobnostki z małymi plastycznymi szczegółami, obok których przechodzimy codziennie, nie zwracając na nie uwagi. Tak widzi miasto Marcin Kłujsza. A Ty?

Czytaj artykuł

Izabella Gustowska kończy 70 lat. Nie będzie popołudniowej kawy i tortu bezowego, tylko wytężona praca naszych umysłów, którą jubilatka zaserwuje nam podczas premiery wideoperformansu Hybryda. A zamiast urodzinowych świeczek - Izotop 2018, czyli program odbywających się równolegle w pięciu przestrzeniach miasta wystaw dedykowanych profesor Gustowskiej.

Czytaj artykuł

Gwiazdy polskiego outdooru, podróżnicy i pasjonaci aktywnego życia, warsztaty w plenerze, kajakowy spływ i doskonałe kino - tak wyglądać będzie pierwsza edycja festiwalu Getaway pod hasłem Inspirująco o outdoorze i w outdoorze. Start już w piątek 18 maja!

Czytaj artykuł

Już 18 maja w Klubie Blue Note zagra Klezmafour - zespół, który w 2010 roku zasłynął dzięki występowi na prestiżowym International Jewish Music Festival w Amsterdamie. Oznacza to, że do Poznania ponownie zajedzie folkowy wehikuł na turbodoładowaniu.

Czytaj artykuł

Kiedy w 2005 roku świat obiegła wiadomość, że oto pierwszy raz od 30 lat Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wygrał Polak, wszyscy - od Odry po Bug -  poczuli dumę. Muzyka Chopina na nowo odżyła w pamięci tych, którzy tylko od święta zaglądają do klasycznej płytoteki, a nazwisko Blechacza wypowiadane było z podobnie wielką ekscytacją jak niegdyś nazwisko Krystiana Zimermana.

Czytaj artykuł

Gdzie balony, tam i radosne dzieci. Czy zawsze? O tym przekonali się widzowie sobotniej premiery w Teatrze Animacji. Roześmiane małolaty wypełniły foyer ozdobione pękami białych balonów. Czerwony i okrągły bohater z dyndającym sznureczkiem niemal nie znikał ze sceny, ale na widowni nie było już tak wesoło. Ulf i Balon to lekki spektakl dla dzieci i rodziców bardziej ku przestrodze niż uciesze.

Czytaj artykuł

Konkurs Osiedle Warte Poznania, niedziele w teatrze, projekty kulturalne na stadionie przy Bułgarskiej - to tylko niektóre projekty kulturalne, jakie mają być realizowane w Poznaniu przez najbliższe kilka lat. Znamy plany poznańskiego samorządu związane z działalnością kulturalną do roku 2023!

Czytaj artykuł

- Oglądam kostium w domu, na ekranie komputera i potem idę do budowlanego. Dotykam i oceniam - to za twarde, to za miękkie, to się gnie, to kruszy... Dużym plusem przy odtwarzaniu strojów Amidali jest to, że były na wielu wystawach i pokazach mody. Powstało mnóstwo zdjęć i o wiele łatwiej jest coś podejrzeć - zdradza Aldona Talarczyk*, autorka strojów Padmé Amidali, filmowej postaci z serii Gwiezdne Wojny, które będzie można obejrzeć na tegorocznym Festiwalu Pyrkon.

Czytaj artykuł

Światy fantastyczne, literackie czy filmowe, są zbiorem różnorodności - postaci, gatunków, zjawisk, które jednak funkcjonują obok siebie. Najlepiej widać to chyba na Pyrkonie.

Czytaj artykuł

"Tradycja, dialog, sztuka, bez granic i dzieci" - pod takimi hasłami upłynie w tym roku festiwal Simchat Chajim. Stowarzyszenie Krotochwile zdecydowało się zmienić lokalizację i odwiedzić również Poznań.

Czytaj artykuł

Urzędowanie klubu LAS w Pawilonie trwa już dwa miesiące, więc zdążyli okrzepnąć. Jednym z najciekawszych muzycznych wydarzeń maja będzie wtorkowy koncert dwóch ekscentrycznych wirtuozów gitary - "schizofrenika" Matta Elliotta i awangardzisty Patricka Higginsa.

Czytaj artykuł

Blues, gitara elektryczna, a jeszcze bardziej wirtuozeria instrumentalna, nie są we współczesnej kulturze muzycznej ważnymi atutami. Z dość cynicznym założeniem "masy to kupią", popularność i pieniądze osiąga się znacznie częściej, tworząc intrygujący produkt rynkowy, wykorzystując przy tym moc medialnych przekazów.

Czytaj artykuł

- Cenzura przepuszczała czasami historie z tego, co się dzieje po drugiej stronie żelaznej kurtyny, na zasadzie krytycznej, żeby pokazać nam w socjalistycznym PRL-u zwyrodnienie Zachodu. A myśmy na to patrzyli ze ślinką w ustach - opowiada Marcin Kęszycki, aktor Teatru Ósmego Dnia, jeden z koordynatorów "Warsztatów z rewolucji", które rozpoczynają się dziś w Poznaniu.

Czytaj artykuł
1 324 Strona 325 326 327 328