Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

W 1956 roku odbyła się bardzo niecodzienna inscenizacja Wesela Wyspiańskiego. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie spotkali się: Jan Mikołajczyk (pierwowzór "Jaśka"), Jakub Mikołajczyk ("Kuba") oraz Kasper Czepiec ("Kacper") - troje spośród spośród pięciu żyjących postaci uwiecznionych w sztuce. Jan Mikołajczyk pytany po spektaklu o wrażenia, odpowiedział: "Iii tam, takie wesele. Przecież to było całkiem inaczej...".

Czytaj artykuł

Przed nami - w niedzielę 10 stycznia - pierwszy w tym roku, wyjątkowy i niepowtarzalny, koncert Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Dialog między kulturami, religiami, narodami, a przede wszystkim ludźmi. O tym, że jest ważny, a przede wszystkim nieustannie potrzebny, po raz kolejny przypomni Dzień Judaizmu. W tym roku jego obchody przypadną na 11-17 stycznia i - z powodu pandemii - po raz pierwszy odbywać się będą zarówno offline, jak i online.

Czytaj artykuł

Aż 14 miejskich instytucji kultury we współpracy z Miastem Poznań zaplanowało na czas tegorocznych ferii specjalny program obejmujący kilkadziesiąt wydarzeń koncertowych, teatralnych, edukacyjnych, filmowych, warsztatowych i wystawienniczych. A wszystko to pod hasłem #Siławnas.

Czytaj artykuł

Nadszedł już nieunikniony czas ukazywania  się pandemicznych lektur. Wspomnień, pamiętników, reportaży o walce z wirusem. Trudno przebrnąć przez te wszystkie lektury, dodatkowo czytelnik zmęczony rzeczywistością życia w pandemii niechętnie przecież będzie czytał banalne, słabe literacko zapisy z ostrych dyżurów czy covidowych izb przyjęć. A jednak po Niewidzialny front Tomasza Rezydenta sięgnąć naprawdę warto.

Czytaj artykuł

- Miałam wrażenie, że kiedy w prasie czytamy o Turcji, to poznajemy głównie wiadomości polityczne - co który polityk powiedział. A w zasadzie jeden, bo mówi się tam, że to obecnie państwo jednego człowieka, prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Nigdzie jednak nie mogłam znaleźć informacji, co to znaczy żyć w tak zwanej Nowej Turcji - mówi Agnieszka Rostkowska*, laureatka I edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego i autorka książki Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji.

Czytaj artykuł

- Szkoła ma kształtować kompetencje przyszłości, które będą potrzebne za kilkadziesiąt lat. One okazały się potrzebne właśnie teraz, w pandemii, w lockdownie, w zdalnym nauczaniu! Ma pokazać uczniom techniki zapamiętywania i zapominania. Matura nie jest sprawą najważniejszą, poza tym można ją zdać jeszcze raz, poprawić - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik*, "Babka od histy".

Czytaj artykuł

To już jedenasta edycja tradycyjnego Orszaku Trzech Króli w Poznaniu. Tym razem, z wiadomych względów, odbędzie się w innej formie niż dotychczas. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo, połączone z nagranymi wcześniej scenami w plenerze.

Czytaj artykuł

Skandal. Ewenement Molesty  to jednocześnie wehikuł czasu i trafna diagnoza obecnej rzeczywistości. Można nie słuchać rapu, nie znać nawet ani jednej piosenki albo w ogóle usłyszeć po raz pierwszy o składzie już legendarnym w kulturze polskiego hip-hopu - Mistic Molesta. Ale ten obraz i tak warto zobaczyć.

Czytaj artykuł

Ci, których zdezorientowała chimeryczna wystawa Mateusza Kuli Gorączka antykwaryczna, prezentowana półtora roku temu w Galerii Miejskiej Arsenał, mogą dzięki niedawno wydanemu katalogowi poznać i zrozumieć montaż mitologiczny dokonany przez 1. laureata Nagrody im. Leszka Knaflewskiego. Z jego pomocą artysta eksploruje genezę narastania postaw ultraprawicowych, które z peryferii przeszły do codzienności.

Czytaj artykuł

Scena nad Rusałką powraca - w zimowym wydaniu i z nowymi artystami. Już w najbliższy czwartek pojawi się transmisja pierwszego koncertu w tym sezonie, zrealizowanego w ramach ,,Antywirusowego pakietu ochronnego dla młodej sceny muzycznej - naGranie nad Rusałką".

Czytaj artykuł

- Dla mnie tegoroczny lockdown dla kultury to zjawisko zróżnicowane. Wiosną media społecznościowe i sieć zostały zalane wartościowymi treściami, jednak ich odbiór nie wiązał się z wytwarzaniem relacji, raczej pochłanianiem contentu - mówi Andrzej Pakuła*, kierownik Pawilonu. - To, co jest ważne w działalności w sieci i wpływa na jakość przygotowanego materiału, to  świadomość medium. Problemem bywa nieadekwatność medium do prezentowanej treści i odbiorcy, do którego z nią wychodzimy - dodaje Aleksandra Skowrońska**, koordynująca komunikację i wspierająca dział programowy w Pawilonie.

Czytaj artykuł

W tym roku nie było delikatnie kołyszących się z każdym krokiem jedwabnych sukni i mieniących się blaskiem smokingów. Nie było wspólnego odliczania do Nowego Roku, wypitej lampki szampana oraz gwaru wypełniającego Aulę Uniwersytecką radością i oczekiwaniem na nowe.

Czytaj artykuł

Znakomite Wydawnictwo Wolno zamyka swój rok wydawniczy niezwykle cennym i wielkim przedsięwzięciem literackim. Ukazał się właśnie wybór wierszy Krystyny Miłobędzkiej jest/ jestem (wiersze wybrane 1960/2020) w  redakcji i opracowaniu Jarosława Borowca. Edycja ta zachwyca idealnie wychwyconą dramaturgią w twórczości poetki i kunsztem stworzenia książki jako przedmiotu. Wyjątkowość to i szczególność!

Czytaj artykuł

Fundacja Otwarta Strefa Kultury zaprasza na Sąsiedzki Sylwester na Skwerze, który w tym roku odbywa się online. Na profilu FB Fundacji zostanie wyemitowana transmisja przygotowanego specjalnie na tę okazję koncertu Peji - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich raperów. To jednak nie koniec atrakcji.

Czytaj artykuł

- Jedną z głównych idei tego remontu było stworzenie przestrzeni, z której mogą z powodzeniem korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami - dotychczasowy obiekt nie miał na tym polu żadnych udogodnień. Kolejną było otwarcie zupełnie nowej czytelni - mówi Iwona Smarsz*, p.o. dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego, szef Kierownictwa Walki Cywilnej, Delegat Rządu na Kraj, przewodniczący Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wreszcie przez blisko dekadę poznaniak z wyboru: Stefan Korboński (1901-1989).

Czytaj artykuł

W styczniu 2021 roku prof. Magdalena Abakanowicz zostanie oficjalną patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. To jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie.

Czytaj artykuł
1 189 Strona 190 191 192 193