Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Nową wystawę poświęconą polskim kryptologom będzie można od soboty oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku. Prezentuje ona dokonania łamaczy szyfrów, którzy działali wcześniej niż "poznańska trójka": Rejewski, Różycki i Zygalski. Przypomina m.in. sukcesy polskiego wywiadu radiowego na kierunku wschodnim, w okresie wojny polsko-bolszewickiej, które są mniej znane w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Kierunek zwiedzania Marcina Wichy jest książką niezwykłą na kilku poziomach. Autor bierze z historii sztuki tyle, ile chce, z historii świata tyle, ile mu się podoba, raz czy dwa pojawiają się tu powidoki ze współczesności i to, czego nie było, ale co wspaniale podpowiedziała wyobraźnia.

Czytaj artykuł

Biennale Sztuki dla Dziecka - jeden z najważniejszych poznańskich festiwali dedykowanych młodemu odbiorcy - w trudnej, pandemicznej rzeczywistości podnosi do rangi sztuki samo spotkanie widza z twórcą, budowanie wzajemnych relacji. Program tegorocznej edycji powstał wokół hasła "Spotkanie jako sztuka".

Czytaj artykuł

- Siedząc w orkiestronie muzycy mają poczucie, że jedynie akompaniują, że nie są numerem jeden. Uważam, że niezbędne jest wyciągnięcie orkiestry z kanału. I orkiestry powszechnie to robią. - mówi maestro Jacek Kaspszyk*, światowej sławy dyrygent, który poprowadzi sobotni koncert symfoniczny w Teatrze Wielkim.

Czytaj artykuł

- W samej katedrze można zlokalizować kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt punktów mających związek z przeszłością geologiczną, które warto tam zobaczyć - mówi Paweł Wolniewicz*, geolog i paleontolog, autor interaktywnej mapy geologicznej Poznania.

Czytaj artykuł

Poznańscy melomani - trochę już znużeni zmienną i niepewną sytuacją kultury w pandemii - niespodziewanie otrzymali możliwość wcześniejszego powrotu do filharmonii i teatrów. Szczęście okazuje się tym większe, jako że termin otwarcia instytucji muzycznych pokrył się z drugim już w tym roku projektem maestro Jacka Kaspszyka z orkiestrą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę.

Czytaj artykuł

Pięciu rannych, jezdnia przeorana w obrębie 250 m kw., tory tramwajowe powyginane niczym serpentyny (560 mb!), cztery uszkodzone zwrotnice i star z ładunkiem suchego betonu wystrzelony w powietrze. Eksplozja gazu na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej.

Czytaj artykuł

Jan Mencwel odwiedził Poznań, aby porozmawiać o swojej słynnej książce Betonoza. Spotkanie, transmitowane online z Sali Pod Zegarem Centrum Kultury Zamek, było również okazją do podjęcia kwestii, na ile reportaż może otworzyć oczy na patologiczne zjawisko betonowania miast, które objęło praktycznie całą Polskę. I przekonać czytelników do tego, by zaczęli cenić miejską zieleń.

Czytaj artykuł

Już za miesiąc dowiemy się kto zostanie zwycięzcą Konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę płytową 2020. Wręczenie nagród odbędzie się podczas wernisażu wystawy pokonkursowej 18 czerwca 2021 o 18:00, a będzie ona dostępna codziennie aż do 1 sierpnia w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru.

Czytaj artykuł

- Studenci zagraniczni są w pewnym sensie intruzami. I choć mogą na miejscu wszystko obserwować ze środka, to zupełnie inaczej postrzegają różne kwestie, w tym i te związane z polską kulturą... powiedziałbym nawet, że z "moją kulturą", bo będąc tu od czternastu lat czuję się już bardziej Polakiem - mówi Marc Tobias Winterhagen, kurator wystawy after the presence, którą od poniedziałku można oglądać w Galerii Szewska 16.

Czytaj artykuł

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w ramach Wystawy jednego eksponatu prezentować będzie najnowsze nabytki muzeum, w tym te, które przekazali mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. Co miesiąc w siedzibie muzeum w Odwachu na Starym Rynku zademonstrowany zostanie jeden eksponat i jego wyjątkowa historia.

Czytaj artykuł

Na portalu cyryl.poznan.pl obejrzeć już można prawie 1700 zdjęć poznańskiego fotoreportera Andrzeja Szozdy (1950-2015), ukazujące najważniejsze wydarzenia z historii miasta od lat 70. XX w. do czasów niemal współczesnych. Wystawa wybranych fotografii czeka także na placu Wolności.

Czytaj artykuł

Podobnie jak Wieżowiec z 2015 roku, Gniazdo jest kinem rozpadu - jeden niepasujący element układanki, jedno kłamstwo, jedna zła decyzja i rozpoczyna się efekt kuli śniegowej, który działa dopóty, dopóki wszystko nie legnie w gruzach.

Czytaj artykuł

Zastanawia mnie, czy bycie najpopularniejszym od lat 90. poetą może wywoływać w czytelnikach niechęć i brak zainteresowania? Czy poczytność jest czymś niechcianym, świadczącym o "nieświeżości" języka?

Czytaj artykuł

- Pracując nad książką, chciałem, żeby miała demokratyczny charakter, dlatego znajdziemy w niej zarówno wypowiedzi znanych osób, takich jak Agnieszka Holland, Robert Biedroń czy Sylwia Chutnik, jak i historie "zwykłych ludzi", którzy podzielili się z "Repliką" swoimi doświadczeniami - mówi Bartosz Żurawiecki*, redaktor książki Ludzie, nie ideologia.

Czytaj artykuł

150 lat temu w restauracji dworca kolejowego w podpoznańskiej wsi Jeżyce grupa stałych bywalców postanowiła uczcić 50. urodziny jej właściciela w bardzo nietypowy sposób - podarowali jubilatowi "żywe prezenty". Były to przede wszystkim zwierzęta gospodarskie: świnia, baran, koza, kura, kaczka, gęś i królik, ale także okazy bardziej egzotyczne: paw, tresowany niedźwiedź i małpa. Zamieszkały one w restauracyjnym ogrodzie. Takie były początki poznańskiego zoo.

Czytaj artykuł

Jan Mencwel w reportażu Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta opowiada o obsesji polskich władz na punkcie wycinki drzew i betonowania przestrzeni wspólnych. Spotkanie online z autorem, które poprowadzą Maria Krześlak-Kandziora i Adam Robiński, odbędzie się we wtorek 18 maja w ramach nowego cyklu wydarzeń Centrum Kultury Zamek Dzikie miasto.

Czytaj artykuł

- Sprzeciwiam się podkreślaniu okrucieństwa baśni Grimmowskich zwłaszcza wtedy, gdy utożsamiamy ową "brutalność" z narodowością autorów, bo stąd blisko już do fałszywego przekonania o ich "typowo niemieckim" czy wręcz "germańskim" okrucieństwie - mówi Eliza Pieciul-Karmińska*, tłumaczka Baśni braci Grimm z języka niemieckiego.

Czytaj artykuł
1 173 Strona 174 175 176 177