Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Konkurs na słuchowisko, premiera Norwid' Elipsa, warsztaty krytyki słuchowisk i ich premiery oraz audiospacer dla dzieci. 20-24 października po raz szósty odbędzie się w Poznaniu Festiwal Słuchowisk - jedyne tego typu wydarzenie w Polsce.

Czytaj artykuł

Wystawa Niepokorne 1976-1989 opowiada historię działalności opozycyjnej kobiet od czasów Komitetu Obrony Robotników. - Przypomnieliśmy sylwetki m.in. Anieli Steinsbergowej, Anny Walentynowicz, Heleny Łuczywo, Ewy Kulik i Zofii Romaszewskiej, ale przecież również później wiele kobiet angażowało się po stronie opozycji demokratycznej i trudno sobie wyobrazić jej istnienie bez ich udziału - mówi Agnieszka Grzybek, kuratorka wystawy. Niepokorne 1976-1989 zostanie otwarta w czwartek w  Teatrze Ósmego Dnia.

Czytaj artykuł

Kiedy Michel Franco odbierał w Wenecji Srebrnego Lwa za Nowy porządek, wyznał, iż pisząc scenariusz, myślał o stworzeniu dystopijnego świata, ale po kilku latach dzielących pomysł od realizacji zdał sobie sprawę, że w międzyczasie fikcja znacznie przybliżyła się do rzeczywistości.

Czytaj artykuł

Toksyczne matki, ich milczący mężowie, niedojrzali synowie tych matek, stłamszone córki, nieakceptowane synowe... W Cudzoziemce w reżyserii Katarzyny Minkowskiej stajemy wszyscy przed wielkim, wypolerowanym lustrem. W tym zbiorowym odbiciu jest duża szansa, że - obok siebie - odnajdziemy własną matkę, ojca, teściową czy brata. Widzimy ich wszystkich jak na dłoni.

Czytaj artykuł

Zemsta to chybiona i wątpliwej wartości interpretacja twórczości Yahyi Hassana. To także bardzo nieudany spektakl - zarówno pod względem reżyserii Zbigniewa Olkiewicza, jak i wykonania na scenie przez Jana Wolfganga Cyraniaka.

Czytaj artykuł

Jest prawdą powszechnie znaną, że autorzy horrorów pozwalają sobie na bardzo wiele - i dlatego tak niepewnie sięgamy po ten wdzięczny gatunek. Kryminały dają przynajmniej pewność, że rozwiązanie sprawy nie będzie odklejone od rzeczywistości, ale w horrorach... tam może zdarzyć się wszystko!

Czytaj artykuł

Do sprzedaży trafiła kontynuacja bestsellerowego kompedium wiedzy o rodzinie Borejków oraz o poznańskich (i nie tylko) wątkach Jeżycjady - napisana wspólnie przez Małgorzatę Musierowicz i jej córkę, Emilię Kiereś.

Czytaj artykuł

- Obrazy kongijskie były rodzajem wsparcia pamięciowego - powodowały, że ludzie nawzajem przypominali sobie przeszłość - mówi prof. Bogumił Jewsiewicki*, kurator wystawy Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960-1990, którą od soboty będzie można oglądać w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł

40 lat temu na ulice Poznania wyjechały pierwsze autobusy marki Ikarus. Chociaż z dzisiejszej perspektywy "przegubowce" wyglądają na staroświeckie, to sprawdzały się w codziennej eksploatacji. Pasażerowie doceniali ich pojemność. I była to chyba ich jedyna zaleta.

Czytaj artykuł

Ten weekend będzie obfitował w zaskoczenia. Organizatorzy Hiatus Festival udowodnią, że muzyka elektroniczna może spodobać się najmłodszym słuchaczom. Bartosz Ługowski w Łątce pokaże lalki w wirtualnej rzeczywistości. Do tego na poznańskie sceny wracają lubiane, a dawno niewidziane spektakle - Rodzina Addamsów, Elvis, Porno czy Portret Doriana Wilde'a. Premierowo zobaczymy Cudzoziemkę Teatru Polskiego oraz Żyjesz naprawdę w innym świecie Sceny Roboczej. Jak zwykle wybraliśmy też fantastyczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia, na które wstęp jest absolutnie bezpłatny!

Czytaj artykuł

- W swoich poszukiwaniach artystycznych doszedłem do momentu, gdy stwierdziłem, że lalka ma swoją własną anatomię, która wcale nie powiela budowy człowieka. Posiada osobną sferę ruchu, charakterystyczne dla siebie ograniczenia i możliwości. Pozwala mi to na kreatywną pracę z lalką i budowanie na jej podstawie rzeźb - mówi Bartosz Ługowski. Jego wystawa Łątka zostanie otwarta w ten piątek o godz. 19 w Galerii Jak.

Czytaj artykuł

Do 25. edycji zgłoszono blisko 500 filmów dokumentalnych z 64 krajów. Jury do konkursu wybrało ostatecznie 31 filmów dokumentalnych z 14 krajów w dwóch kategoriach: krótkiego i długiego metrażu, w tym aż 11 filmów z Polski. Twórcy każdego z nich w oku kamery ogniskują koszmary i marzenia, jakie trapią nas w drugiej dekadzie XXI wieku. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema startuje 19 października w Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł

- Muzyka elektroniczna jest dobra dla wszystkich. Nie można z góry oceniać, że jest przeznaczona tylko dla wybranych ludzi. My nie patrzymy na kategorie wiekowe czy upodobania - mówi Dawid Dąbrowski. - Próbujemy zapełnić w Poznaniu dotąd jeszcze niewypełnione miejsce - dodaje Hubert Karmiński. 2. edycja Hiatus Festival odbędzie się w dniach 16-17 października w Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł

- Czasami zastanawiam się, w przypadku nauki języków obcych, czy pytanie o wiek krytyczny wynika z potrzeby dobrego zaplanowania kroków edukacji, czy też szukania wymówki, jeśli okaże się, że już jest za późno - powiedziała Jagoda Ratajczak podczas spotkanie autorskiego, którego osią tematyczną była jej książka Języczni. Co język robi naszej głowie.

Czytaj artykuł

Graniczy niemal z pewnością podejrzenie, że jeśli w dyskusji narzucimy temat sztuki kongijskiej, większość osób zacznie wizualizować sobie wszelkie tradycyjne, wytwarzane przez miejscową ludność maski i biżuterię. Wystawa Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960-1990 może być niemałym zaskoczeniem i przyczynkiem do rozpoczęcia rewidującej poglądy dyskusji.

Czytaj artykuł

"Za każdym razem, kiedy wpisuję swoje imię i nazwisko, Microsoft Word podkreśla je na czerwono jako błąd. Mojej tożsamości nie ma w słowniku" - czytamy w opisie spektaklu Żyjesz naprawdę w innym świcie, którego premiera odbędzie się za kilka dni w Scenie Roboczej. Projekt Huberta Fiebig , Daniela Namiotko oraz Jagody Stanickiej został wyłoniony w ramach konkursu rezydencyjnego "Nowa Generacja", organizowanego przez Scenę Roboczą.

Czytaj artykuł

Międzynarodowe Targi Poznańskie to jedno z tych miejsc, które przechodząc do historii miasta, nadal tę historię kultywuje i tworzy. W tym roku obchodzimy 100-lecie MTP, a rocznica - jak to bywa przy okazji takich okrągłych jubileuszy - skłania do przyjrzenia się Targom z różnych punktów widzenia i dystansu czasowego, jaki tworzy się między nami a tymi, którzy w ich dzieje wpisali się w dalszej i bliższej przeszłości.

Czytaj artykuł

- W szkołach czytają, piszą wierszyki, są konkursy, niech uczniowie się pokażą... Pomogę im, jak mnie pomógł pan Towiański, powyławiam talenty i talenciki. Tak właśnie zaczęła się Lednicka Wiosna Poetycka - mówi Stanisława Łowińska, poetka, autorka tomików, wydawca serii antologii Lednicka Wiosna Poetycka.

Czytaj artykuł

Spektakl Zbigniewa Olkiewicza Zemsta będzie jego trzecim spotkaniem jako twórcy i reżysera z poezją. Za inspirację posłużyły mu wiersze Yahyi Hassana, tragicznie zmarłego w ubiegłym roku młodego poety palestyńskiego. Premiera odbędzie się w ten piątek w Teatrze Ósmego Dnia.

Czytaj artykuł
1 150 Strona 151 152 153 154