Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Barbarzyńcy i inne mniejszości

W czwartek startuje organizowany przez Barak Kultury festiwal Barbarzyńcy PL. Tym razem artyści zaproszą nas do spojrzenia na Polskę oczami imigranta, posłuchania bajek Mirona Białoszewskiego i... pośmiania się z niespotykanych "okazów", które zgromadzili w "Rezerwacie".

. - grafika artykułu
Kabaret Barbarzyńcy PL, fot. A. Majos

Czy Poznań ma wielki potencjał kulturowy związany z mniejszościami? Przekonamy się już w czasie najbliższych dni. Od czwartku do niedzieli trwa festiwal Barbarzyńcy PL, który ma pokazać nam, że tak właśnie jest. Festiwal rozpocznie występ kabaretu Barbarzyńcy PL pt. "Rezerwat". W tytułowym rezerwacie okazami do oglądania są przedstawiciele rozmaitych mniejszości, jak geje czy imigranci. "Artyści, których spotkacie w »Rezerwacie« to wybuchowa mieszanka talentów i osobowości rodem z koszmarnego snu prawdziwego Polaka" - zapowiadają organizatorzy. Na scenie, oprócz Przemysława Prasnowskiego, zobaczymy m.in. Evę Rufo, Bartosza Żurawieckiego i Hacena Sahraoui. "Niepoprawny politycznie i bardzo prawdziwy" - pisze o występie Marta Kaźmierska w "Gazecie Wyborczej".

W czasie festiwalu artyści, których zobaczymy na scenie w Minodze, zaprezentują się też w pojedynkę. Eva Rufo w spektaklu "Nosotro$ollE" zastanowi się nad sytuacją imigrantów, Hacen Sahraoui w "Kiedy będę duży" opowie o marzeniach z dzieciństwa, a Grzegorz Kmita, pseudonim Patyczak, pokaże inną twarz Mirona Białoszewskiego. Podczas koncertu "Bajki Mirona B." poznamy pisane przez poetę w pierwszych latach Polski Ludowej wiersze i bajki dla dzieci.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny. Jedynie na kabaret "Rezerwat" obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odebrać w Centrum Informacji Miejskiej.

ng

 • festiwal Barbarzyńcy PL
 • 17-20.11
 • wstęp wolny

program:

 • 17.11, g. 19 "Rezerwat" - kabaret: Barbarzyńcy PL, Scena Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8
 • 18.11, g. 19 "Kiedy będę duży" - spektakl: Hacen Sahraoui/Teatr Ba-Q, Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11;
  g. 20 "Bajki Mirona B." - koncert: Patyczak, PIES andaluzyjski, ul. Nowowiejskiego 17
 • 19.11, g. 14 "Wywiadówka"- wywiad z Johnnym Popielem-Antas i Mariuszem Popielem-Antas, Radio Afera;
  g. 18 "Dyke Hard" - film i spotkanie, prowadzenie: Bartosz Żurawiecki i Agnieszka Frankowska, PIES andaluzyjski, ul. Nowowiejskiego 17
 • 20.11, g. 19 "Nosotro$ollE" - spektakl: Eva Rufo, Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11