Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Wydarzeń moc w tę noc

Ten, kto by chciał wziąć udział we wszystkich wydarzeniach, z pewnością będzie zawiedziony. Lista atrakcji, które czekają nas w Noc Muzeów z 21 na 22 maja, to bowiem wiele, wiele stron. Każdy z nas może być za to pewien, że znajdzie coś dla siebie.

. - grafika artykułu
fot. W. Wylegalski

W tę noc ulice są pełne ludzi spieszących do muzeów, które z kolei otwierają się przed gośćmi, jak tylko potrafią. - Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych - mówi Jadwiga Troczyńska, zastępca dyrektora ds. programowych Estrady Poznańskiej, koordynator programu tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. - Bogata i niezwykle różnorodna oferta imprezy sprawia, że tego jednego wieczoru całe miasto żyje. W poznańskiej Nocy wezmą udział nie tylko muzea i galerie, ale także inne instytucje, które przygotowują program specjalny - dodaje. Co więc zobaczymy w tym roku?

Oto przegląd niektórych propozycji majowej nocy. - Tego szczególnego wieczoru przywołujemy ważne dla naszego muzeum i historii kolekcji postacie wielkich fundatorów: Raczyńskich, Rastawieckiego, Mielżyńskiego, Czartoryskiej, Szulca oraz zwracamy uwagę na perły i ciekawe eksponaty kolekcji wszystkich muzeów tworzących Muzeum Narodowe w Poznaniu - wyjaśnia Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego. - Tej nocy w muzeum każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego i satysfakcjonującego, od wystaw po zabawę ze sztuką - dodaje.

Od średniowiecza do 1966 roku

Szczególnie ciekawa będzie trwająca w Muzeum Narodowym z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski wystawa Imagines Medii Aevii. Na ekspozycji prezentowanych jest około 100 eksponatów - rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła, detali architektonicznych - wskazują one na ważne dla historii i kultury polskiej wydarzenia, a zarazem na miejsca i postaci. Oprócz tego będzie miała miejsce prezentacja fragmentu kolekcji Carlosa van Hasselta i Andrzeja Niewęgłowskiego z Paryża, przekazanej Muzeum Narodowemu w 2015 roku. Zobaczymy też Kolekcję Rogalińską, czyli kolekcję sztuki przełomu XIX i XX wieku. W części polskiej trzon zbioru tworzą duże zespoły malarzy takich jak Boznańska, Wyczółkowski, Podkowiński, Weiss, Wojtkiewicz, Wyspiański. Jednak najcenniejszą część zbioru stanowią obrazy Jacka Malczewskiego, z arcydziełami takimi jak Błędne Koło, cykl Zatrutych studni czy zespół autoportretów malarza. Wielu poznaniaków nie zdaje sobie sprawy, że te słynne dzieła można oglądać właśnie w poznańskim muzeum. Oprócz tego w Galerii Malarstwa i Rzeźby czekają na nas tematyczne oprowadzenia i wykłady, np. o skrzypcach "Grobliczowych i Dankwartowych" - dziełach wybitnych lutników, które stanowią od przeszło 200 lat wzór do naśladowania dla kolejnych generacji budowniczych. W oddziałach Muzeum Narodowego na pewno warto zajrzeć do ratusza. Nie tylko dlatego, że wielu mieszkańców, nawet tych rodowitych, wciąż w tym jednym z symboli Poznania nie było, ale także z powodu wystawy Muzeum Historii Miasta Poznania Rok 1966. Oficjalnie i zwyczajnie. W tym to roku mieszkańcy Poznania byli uczestnikami bądź to państwowych obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego, bądź kościelnych uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski. Jednak w 1966 roku życie przeciętnego obywatela nie było podporządkowane milenijnym wydarzeniom. Fotografie z tamtego czasu przypominają Poznań sprzed 50 lat.

Czerwiec '56 i wata cukrowa

Spotkania z historią czekają nas nie tylko w muzeach. Oddział poznański Instytutu Pamięci Narodowej za motyw przewodni tegorocznej Nocy Muzeów wziął Poznański Czerwiec 1956, powód oczywisty: 60. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Najpierw warto jednak zwiedzić w Zamku Cesarskim niezwykłe Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Później spod tegoż właśnie muzeum do siedziby IPN zawiezie nas historyczny autobus, tzw. ogórek. Tam zobaczymy m.in. ekspozycję Wolności! Chleba! Poznański Czerwiec '56 w fotografii, filmy dokumentalne, zwiedzimy archiwa IPN, dzieci zagrają w historyczne puzzle i gry oraz posmakują waty cukrowej i oranżady z saturatora. Z instytucji nie wprost muzealnych atrakcje szykuje też CK Zamek, zwłaszcza Kino Pałacowe. Zobaczymy pokazy Poznań na celuloidzie, czyli unikatowe przedwojenne kroniki filmowe z Poznania pokazujące życie miasta w latach 20. i 30. XX wieku. Ponieważ są to filmy nieme, towarzyszyć im będzie specjalnie skomponowana muzyka.

Wycieczki ze skandalistą

Zamek szykuje też dla nas wycieczki, ich cel to ul. Święty Marcin. Uczestnicy zwiedzą kościół pw. św. Marcina, ale także dawną Dyrekcję Poczty, gdzie postacią przewodnią będzie Stanisław Przybyszewski, skandalista znany akurat nie z tego, że na poczcie pracował. Po drugiej stronie swoje zakamarki otworzy była siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, a także była już siedziba Wydziału Historycznego UAM. Chętnych do plenerowych spotkań zaspokoi jednak głównie Trakt Królewsko-Cesarski, który w swej nowej odsłonie będzie miał premierę w tę właśnie noc. Jego na nowo zdefiniowany przebieg, mający swój początek w Bramie Poznania, zaskoczy atrakcjami niejednego poznaniaka, a fani selfie, czyli zdjęć robionych samym sobie, wrzucanych do sieci, niech szukają na trasie Traktu fotograficznych atelier. Jeśli ktoś jednak nie przepada za historią rozumianą tradycyjnie, to w Noc Muzeów znajdzie też coś dla siebie. W siedzibie Lech Browary Wielkopolski czekać będzie, owszem, także historyczna wystawa, ale co lepsze: pokazy kiperskie, czyli degustacja piwa dla smakoszy. Dla chętnych także: quiz zapachowy, porady w kwestii doboru szkła do piwa oraz, rzecz jasna, wycieczki po browarze zakończone porcją świeżo warzonego piwa. Ciekawym finałem Nocy Muzeów może być natomiast wydarzenie w trakcie trwających równocześnie Poznań Design Days. O g. 22 przed CK Zamek rozbłysnąć ma Neon Publiczny, a energię mają dostarczyć rowery... Podczas Nocy Muzeów nawet transport będzie atrakcją. Oprócz autobusów uczestników wozić będzie specjalna linia tramwajowa M, z historycznym taborem. Dowiezie nas ona do miejsc i wydarzeń, których naprawdę będzie moc w tę noc. Warto się wybrać, zwłaszcza że udział w większości atrakcji będzie darmowy.

Jan Gładysiak

  • Noc Muzeów
  • 21/22.05
  • większość placówek czynna będzie w g. 17-1