Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Seryjni poeci: Oparek, Maliszewski i Nawrot

Kolejne spotkanie z cyklu "Seryjni poeci" toczyć się będzie wokół książek: "Berlin Porn" Joanny Oparek, "Jeszcze inna historia" Karola Maliszewskiego oraz "Płonące główki, stygnące stópki" Jolanty Nawrot. W najbliższy wtorek w Zamku.

. - grafika artykułu
Joanna Oparek "Berlin Porn"

Dwie z nich już jakiś czas temu ukazały się nakładem Wydawnictwa WBPiCAK. Trzecia - "Płonące główki, stygnące stópki", która jest debiutanckim tomikiem Jolanty Nawrot, pojawi się w księgarniach niebawem.

Debiutantka nie ukrywa, że pisała od zawsze, ale dopiero z wiekiem uzmysłowiła sobie jakie znaczenie mają jej wiersze. Swój styl zawdzięcza wielu wybitnym autorom, w których od dziecka się zaczytuje, ale w tworzeniu pomogły jej również warsztaty na UAM, którego jest studentką. Na swoim koncie ma już kilka literackich nagród: została laureatką konkursu na wiersz miłosny w ramach festiwalu Poznań Poetów, zwyciężyła również w Konkursie Poetycki im. Klemensa Janickiego, co dało jej możliwość pracy nad wydaniem własnego tomu. Janusz Rudnicki w laudacji tak pisał o jej twórczości:

Gender po poznańsku, czterech facetów
przyznaje główną nagrodę jednej kobiecie,
jednogłośnie.
Jolanta Nawrot
żyje sobie z lampką, która, "zapala się od pocierania słów".
Tak, to jest kwestia płomienia.
Jak zapalniczka, wiersze są jak zapalniczki,
Są te z tym z tym kręciołkiem, pocierasz, pocierasz,
zabłyśnie krótko i znowu zgaśnie, i dalej, aż kciuk piecze,
pęcherz się na nim robi. A są takie, że klik,
raz i już, już palą się, już płomień, już jest, i to jaki!
nie do zgaszenia.
Naśladując autorkę: nawet straż pożarna
może schować swoje węże do kieszeni.

Poezja możliwych i niemożliwych światów

Drugim bohaterem "Seryjnych poetów" będzie Joanna Oparek, poetka, pisarka i dramatopisarka. Do tej pory opublikowała m.in. powieści: "Mężczyzna z kodem kreskowym", "Jesień w Nowym Jorku", "Loża", jedną sztukę teatralną: "Projekt Ameryka" oraz tomy poetyckie: "Po kostki w niebie", "Czerwie" i ten najnowszy, czyli "Berlin Porn".

Dziewczynki z kucykami skaczą przez skakankę
wdzięczny symbol
dziewczęcych marzeń o dziewczęcej podległości
jak ujmuje to filmowy krytyk
śpiewają wesołą piosenkę wyliczankę
Rozczarowanie jest seryjnym mordercą
Seryjnym mordercą jest kłamstwo
Lenistwo jest seryjnym mordercą
Seryjnym mordercą jest niewierność
Egoizm jest seryjnym mordercą
Hedonizm jest seryjnym mordercą
Strach jest seryjnym mordercą
Raz dwa
Ofiarą jestem ja!
Trzy!
Seryjnym mordercą jesteś ty!
*

Do ostatniego tomu dołączona jest płyta CD z muzyką Edwarda Pasewicza, Piotra Ulasińskiego i Krzysztofa Filusa. "Nazwę te wiersze tekstami, ponieważ nie wiem, jak je nazwać inaczej. Są one ewokacją możliwych i niemożliwych światów, prozą poetycką, esejem, relacją z podróży, listem, didaskaliami - po trosze wszystkim, czym może być krótka proza" - pisał o książce Mateusz Dworek, recenzent FKA.

Czujny obserwator świata

Ostatnim z zaproszonych poetów jest Karol Maliszewski, który na co dzień pracuje w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Twórca od połowy lat 90. uważany jest za jednego z najbardziej aktywnych, ale też kontrowersyjnych krytyków młodej poezji. Jego tom szkiców krytycznych "Rozproszone głosy" w 2007 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Opublikował kilka książek prozatorskich, np. "Faramucha" i "Sajgon" oraz ponad dziesięć zbiorów poezji, m.in. "Zdania na wypadek",  "Potrawy pośmiertne" i ten najnowszy - "Jeszcze inna historia", który jest wyborem wierszy z lat 1985-2012. "Zmiany, jakie zaszły w rzeczywistości na przestrzeni czasu powstawania zamieszczonych w wyborze wierszy, wydają się abstrakcją przy stałym napięciu przeżywania świata przez poetę. Daty, nawet te znane z historycznej, wspólnej pamięci wydarzeń, które dały początek pewnym wierszom, nie zmieniają odczucia abstrakcyjności czasu. Jakich by nie wybrać wierszy Maliszewskiego i jak by ich nie ułożyć, powstaje jeden organizm, ciągłe pasmo odbioru i przekazu świata. Nie trzeba szukać kluczy do tych utworów. Kluczem jest każdy utwór. To wiersze otwierają nam historie. Do ich lektury niepotrzebna jest znajomość biografii ich autora czy historii literatury" - pisał o wierszach Maliszewskiego w posłowiu do tomu, Grzegorz Strumyk.

Monika Nawrocka-Leśnik

* fragment "Berlin Porn" Joanny Oparek

  • Seryjni poeci: Joanna Oparek, Karol Maliszewski i Jolanta Nawrot
  • 17.11, g. 18
  • Scena Nowa CK Zamek
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Marcin Jaworski