Kultura Poznań.pl

Opinie

opublikowano:

Miejsce zawsze uśmiechnięte

Teatralna, rozśpiewana, roześmiana - tylko taka mogła być inauguracja nowej Sceny Wspólnej przy szkole Łejery na Cytadeli.

. - grafika artykułu
fot. J. Gładysiak

Żadnego przecinania wstęg i oficjalnych przemówień. Zamiast stałych punktów programu, towarzyszących zwykle tego typu uroczystościom, we wtorek na Cytadeli brzmiał teatralny gong i łejerskie piosenki, w których odśpiewanie włączeni zostali m.in.: prezydentowa Anna Komorowska, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, a także dyrektorzy poznańskich teatrów.  

- To moje trzecie spotkanie z Łejerami - mówiła podczas otwarcia Anna Komorowska. - Raz spotkaliśmy się w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach, raz w Pałacu Prezydenckim, ale żadna z tych scen nie umywa się do tej, która otwiera się dziś - komplementowała wspólną teatralną przestrzeń Łejerów oraz Centrum Sztuki Dziecka. - To będzie miejsce zawsze uśmiechnięte - mówił ze sceny Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Łejerskie dzieciaki zagrały fragmenty swoich szkolnych spektakli, które teraz - dzięki nowej scenie - będzie mogła zobaczyć szeroka publiczność. Śpiewali absolwenci szkoły i rodzice, wśród nich m.in. Radosław Elis - aktor Teatru Nowego w Poznaniu. A w finale słynne "Teatr musi grać!" do słów Wojciecha Młynarskiego wykonali wspólnie wszyscy, bez których Scena Wspólna nie mogłaby powstać - od architektów, przez darczyńców po budowlańców.

Otwarcie otwarciem, ale Scena Wspólna ma już bardzo konkretny program na najbliższe tygodnie. W nowoczesnej pod każdym względem przestrzeni Centrum Sztuki Dziecka pokaże niebawem swoje przedstawienia, m.in. "Chodź na słówko" i "Audiopyłki", a także premierowo "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" na podstawie popularnej książki szwedzkiego pisarza Ulfa Starka. Zagrają w nim m.in. uczniowie Łejerów.

Swoje pomysły na wypełnienie treścią gmachu przy ul. Brandstaettera mają także same Łejery. Najbliższy z nich to spektakl "Alicja w Krainie Czarów" (spektakl dyplomowy klasy III - czwartek, g. 18.30), koncert jazzowy zespołu "Apli Papli" z udziałem łejerskich absolwentów: Stanisława Pawlaka i Mieszka Łowżyła (piątek, g. 18.30), a także spektakl "Pamiętnik wariata" według Gogola, który wyreżyserował i wystąpi w nim Andrzej Pieczyński  (23 września, g. 19).

W kolejne dni w Scenie Wspólnej: "Gałczyński i Bach" - spektakl klasy I łejerskiego gimnazjum, "Gwałtu co się dzieje"- spektakl dyplomowy absolwentów Szkoły Łejery 2013 rok oraz koncert grupy The Ploy łejerskiego absolwenta Iwa Borkowicza. Na wszystkie te wydarzenia wstęp jest wolny.

Szczegółowy plan działań Sceny Wspólnej i informacje o wejściówkach: www.lejery.pl

Sylwia Klimek