Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Kulka żegna się z Królikiem

Poznański koncert Gaby Kulki to jeden z punktów na trasie podsumowującej to, co wydarzyło się za sprawą płyty "Hat, Rabbit". 

Gaba Kulka wystąpi 3.03 w Blue Note. Fot. Michał Szlaga/MYSTIC - grafika artykułu
Gaba Kulka wystąpi 3.03 w Blue Note. Fot. Michał Szlaga/MYSTIC

"Taki jestem zdziwiony, że aż sam się dziwię. Zagrzebany w oceany zagranicznych płyt, szczęśliwie omijam wtórne, mętne i pretensjonalne propozycje rodzimych Justyn, Edyt czy Szymonów. Aż tu nagle wpadła mi w ręce Gaba Kulka (...). No i wpadłem" - pisał Wojciech Mann. Wydany w 2009 roku album "Hat, Rabbit" szybko podbił serca słuchaczy i krytyków. Posypały się recenzje, w których rozwodzono się nad jej wielkim talentem. Prawdą jest, że czegokolwiek się nie tknie, zamienia w złoto - dosłownie, bowiem jej drugi solowy album osiągnął status złotej płyty.

Już w najbliższą niedzielę w klubie Blue Note będzie można usłyszeć nie tylko zupełnie nowe aranżacje piosenek, które znalazły się na tym krążku, ale również odświeżone kawałki z debiutanckiej płyty "Out", nagranej w mieszkaniu artystki.

Gaba Kulka to kobieta orkiestra. Pianistka, wokalistka i autorka tekstów, z dyplomem z architektury wnętrz. Niezwykle aktywna i płodna artystka. Jej bogaty dorobek budzi respekt i uznanie. Wzięła udział w licznych i bardzo różnorodnych projektach. Nie boi się ryzykować - pomysł nagrania płyty z utworami heavymetalowego zespołu Iron Maiden z alternatywną formacją Baaba mógłby się wydawać artystycznym strzałem w kolano. Jednak Kulka podeszła do trudnego repertuaru z przymrużeniem oka i takim wdziękiem, że przedsięwzięcie okazało się niezwykle interesujące i - o dziwo - lekkostrawne.

Wokalistka lubi sprawdzać swoje możliwości w coraz to nowej stylistyce. Stąd wielu znawców rynku muzycznego ma problem z zakwalifikowaniem jej do konkretnego gatunku. Mówi się, że na nowo odkryła pop (w wydaniu progresywnym), ale równie chętnie sięga po jazz, rock oraz weillowski kabaret. W 2009 wraz ze specjalistą od muzyki klubowej i elektroniki Konradem Kuczem nagrała zaskakujący psychodelizujący album "Sleepwalk". Wśród muzyków, z którymi współpracuje najchętniej, jest Czesław Mozil. Kulka wystąpiła m.in. na jego płycie "Czesław Mozil - Pop" oraz na solowym DVD "Czesław Śpiewa Live in capital of Poland". On zaś nagrał dla niej wokale do dwóch utworów na "Hat, Rabbit".

W 2010 głodna muzycznych wyzwań artystka sięgnęła po szlagiery Wojciecha Młynarskiego i wraz z zespołem założonym przez jego syna Jana współtworzyła projekt "Młynarski plays Młynarski". Gaba Kulka jest znana z tego, że do cudzych utworów podchodzi bardzo twórczo, pokazując je na swój sposób, dzięki czemu umożliwia słuchaczom odkrywanie na nowo dobrze im znanych kompozycji.

Córka znanego i cenionego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki potrafi też świetnie pisać. Przekonać się o tym można, sięgając chociażby po płytę pt. "4" Andrzeja Smolika, na której znalazły się piosenki: "S.O.S. Songs", "Forget Me Not" (śpiewana przez Emmanuelle Seigner) oraz "Never Sing The Love Songs" - wszystkie z tekstami jej autorstwa.

Karolina Gumienna

  • koncert Gaby Kulki
  • Blue Note
  • 3.03. g. 20.00
  • bilety: 39/44 (wejściówki), 44/49 (miejsca siedzące)