Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Polanna Maria Jopek

Nie dba o szum medialny i panujące trendy. Od lat robi to, co lubi i potrafi. Anna Maria Jopek w niedzielę zaśpiewa w Sali Ziemi.

Anna Maria Jopek. Fot. mat. organizatorów
Anna Maria Jopek. Fot. mat. organizatorów

Anna Maria Jopek powróci na poznańską scenę po kilku latach nieobecności. Na specjalnym walentynkowym koncercie w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zaśpiewa utwory z płyty "Polanna".

Artystce od dzieciństwa towarzyszyła muzyka. Jej ojciec był tenorem w Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze, a ona ukończyła klasę fortepianu na Akademii Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie studiowała na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku oraz była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University.

Jej właściwy debiut miał miejsce w 1997 roku. Zaśpiewała wówczas piosenkę "Ale jestem" na konkursie Eurowizji w Dublinie. Co prawda zajęła jedenaste miejsce, ale kilka miesięcy później ukazał się jej pierwszy album, który zdobył status złotej płyty. W kolejnych latach wydała krążki, dzięki którymi rozpoczęła karierę międzynarodową: "Barefoot", "Secret" i "Upojenie" (nagrane z Patem Methenym). W 2011 roku na rynek trafiły płyty: "Haiku", "Sobremesa" (z udziałem Sary Tavares, Tito Parisa, Paulo de Carvalho) oraz "Polanna".

"Polanna" to zbiór dobrze znanych utworów w zupełnie nowej aranżacji - inspirowanej zarówno hiszpańskim flamenco, brazylijską sambą, jak i polskim folklorem (na płycie słyszymy duduka, akordeon i inne ludowe instrumenty). Na krążku znalazło się 13 utworów, m.in. "Kiedy ranne wstają zorze", "Uciekaj, uciekaj" Skaldów w aranżacji Gila Goldsteina, pieśń Stanisława Moniuszki "Przychodź miły, dzień już biały" w aranżacji Krzysztofa Herdzina i znana harcerska piosenka w interpretacji kubańskiego pianisty Gonzalo Rubalcaba "Płonie ognisko i szumią knieje". Wśród utworów znalazła się także premierowa piosenka, której autorem jest mąż artystki - Marcin Kydryński. Przy płycie współpracowali także kompozytorka folkowa Maria Pomianowska, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski oraz Stanisław Soyka.

Monika Nawrocka

  • Anna Maria Jopek - koncert walentynkowy
  • Sala Ziemi MTP (ul. Głogowska 14)
  • 17.02, g. 20
  • bilety: 120/100 zł (przedsprzedaż), 140/110 zł w dniu koncertu