Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Rozlewisko na Piętrze

Koncert Watershed w Scenie na Piętrze jest częścią festiwalu Made in Chicago, który po raz kolejny zgromadzi w stolicy Wielkopolski przedstawicieli europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej.

Watershed - 13.02 w Scenie na Piętrze
Watershed - 13.02 w Scenie na Piętrze

Watershed to francusko-amerykański projekt muzyczny, którego nazwa pochodzi od rozlewisk wodnych, które zainspirowały francuskiego poetę Rene Chara. Koncepcja Watershed opiera się na połączeniu w jednym organizmie muzycznym twórców różnego pochodzenia - o rozmaitych doświadczeniach scenicznych i odmiennych stylach gry. Taki zabieg ma na celu ożywienie potencjału tkwiącego w każdym z nich. Pomysł zrodził się w oparciu o twórczość legendarnego AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians), czyli kolektywu muzycznego działającego od 1965 roku i bazującego na spontanicznej improwizacji scenicznej. Jego członkowie zostali zaproszeni do współpracy przez francuskiego perkusistę i pomysłodawcę całego przedsięwzięcia - Denisa Fouriera. Watershed ma na celu podążać tropem AACM i łączyć awangardowe style z Francji i USA.

Na środowym koncercie Watershed zaprezentuje utwory z najnowszej płyty. Wydarzenie jest okazją do zapoznania się z bogatym dorobkiem chicagowskiej tradycji jazzowej przeniesionej na grunt europejski. Razem z Denisem Fourierem zagrają wiolonczelistka Tomeka Reid, flecistka Nicole Mitchell, kontrabasista Bernard Santacruz oraz multiinstrumentalista Hanah Jon Taylor. Poznań jest pierwszym miastem na trasie promującej w Europie nowy krążek grupy.

Made in Chicago to nie jedyny festiwal jazzowy na naszym kontynencie. Podobne to chociażby Międzynarodowy Festiwal Jazzowy (od 1956 roku organizowany w Sopocie) czy młodszy o dwa lata Jazz Jamboree. Żaden z nich jednak nie jest tak silnie skupiony na szkole chicagowskiej. Organizatorem Made in Chicago jest Estrada Poznańska przy współpracy Jazz Institute off Chicago. W czasie trwania festiwalu Poznań gości najwybitniejszych twórców nurtu, począwszy od klasyków i legend jazzu, a skończywszy na nowych talentach i miłośnikach improwizacji.  

Anna Solak

  • Watershed (Francja/USA)
  • Made in Chicago
  • 13.02, g. 20.30
  • Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8
  • bilety: 25 zł