Wydarzenia urodzinowe rozpoczną się 1 maja o godz. 11. Na początek zaplanowano spacer pod hasłem Relaks nad Cybiną: natura i dźwięki. Miejsce zbiórki wyznaczono pod wiaduktem Świętego Wincentego, obowiązują zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl, a liczba uczestników jest ograniczona. Spacer potrwa trzy godziny, a poprowadzą go Natalia Adamczyk i Marcin Małecki.
Od godz. 12 do 16 na rodziny z dziećmi czekają animacje pod hasłem Magiczny dywan. Odbędą się przed Bramą Poznania, wstęp jest wolny i nielimitowany. W tych samych godzinach będzie można odwiedzać stoisko Stowarzyszenia Rowerowy Poznań, które od wielu lat (kiedyś pod nazwą Sekcja Rowerzystów Miejskich) promuje jazdę na rowerze jako doskonałego środka transportu w mieście. Pierwszy dzień majówkowych urodzin Bramy Poznania zakończy koncert Kapeli Towarzyskiej o godz. 16 w Amfiteatrze Bramy Poznania. Tego dnia czeka nas także premiera wystawy Od marzeń do Bramy Poznania na kładce pomiędzy Bramą Poznania a Galerią Śluza.
Z kolei 2 maja będzie w Bramie Poznania "Dniem ekspozycji". Rozpocznie się o godz. 11 oprowadzaniem pt. 10 kroków w nieznane. Wyprawa z kapitanem Jakubem! dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat. Kto nie zdąży na godzinę 11 nie powinien się zrażać. Oprowadzanie z kapitanem Jakubem odbędzie się także o godz. 15. Uwaga - na oprowadzania obowiązują zapisy: tel. 61 647 76 34, a liczba miejsc jest ograniczona!
Tego dnia, w samo południe, rozpoczną się rodzinne warsztaty krawieckie ze Svenem Lądolodem (towarzyszące wystawie Co potrafi lądolód) dla dzieci powyżej 5 lat. Odbędą się w sali wielofunkcyjnej Bramy Poznania, poprowadzi je Agnieszka Gierach, a wstęp jest wolny. Trzeba na nie zarezerwować około trzech godzin. Także o godz. 12 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie plenerowej Pod wodą. Powodzie w Poznaniu. Wystawę można oglądać przy wejściu do Bramy Poznania, a pokazane na niej zdjęcia zainteresują z pewnością każdego miłośnika historii Poznania. Dzień ekspozycji zakończy o godz. 17 oprowadzanie Jak to działa? w Bramie Poznania. Przeznaczone jest dla dorosłych i młodzieży szkolnej, wstęp jest wolny, obowiązują zapisy: tel. 61 647 76 34.
3 maja w Bramie Poznania został nazwany "Dniem Eko". Rozpocznie się o godz. 11 rodzinnym spacerem z przewodniczką wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji. Na wydarzenie obowiązują zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl. Od godz. 12 do 16 kolejne zajęcia z cyklu Magiczny dywan - animacje dla rodzin z dziećmi oraz, także o godz. 12, spacer Cybina Warta Poznania, na który obowiązują zapisy telefoniczne: 61 647 76 34. Spacer poprowadzi Karena Nowak z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
Na godz. 14 zaplanowano Dzikie gary - warsztaty dzikiej kuchni w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa. Zapewne nauczymy się na nich jak zrobić zupę z pokrzywy i rozpoznawać dziki szczaw rosnący w wielu miejscach w mieście. Na te warsztaty obowiązują zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl, a poprowadzi je Sara Grolewska- Szymczak - zielarka, ekspertka w sprawach ziołowych naparów, eliksirów i dekoktów. Poza tym, na godz. 16 zaplanowano otwarte spotkanie w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, które także będzie okazją do poszerzenia wiedzy o dziko rosnących roślinach i ich zastosowaniu.
4 maja to Dzień Ostrowa Tumskiego. O godz. 10 i 12 możemy wziąć udział w spacerze po Ostrowie Tumskim, przy czym ten odbywający się w południe będzie tłumaczony na Polski Język Migowy. Spacery są przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, rozpoczną się przed Śluzą Katedralną przy ul. Dziekańskiej. Z pewnością dowiemy się o Ostrowie Tumskim niezwykle ciekawych rzeczy. O godz. 11 kolejny spacer historyczno-kulturoznawczy pt. Znany i nieznany - odkryj Ostrów Tumski na nowo!, na który obowiązują zapisy: tel. 61 647 76 34. Na godz. 12.30 przygotowano wydarzenie specjalne dla dorosłych instagramerów: poznański Instameet - spacer i warsztaty fotografii mobilnej. Na wydarzenie obowiązują zapisy i tu uwaga - odbywają się przez formularz dostępny na profilu Instagram @Igerspoznan. Majówkowe wydarzenia 4 maja zakończy o godz. 16 spacer po Ostrowie Tumskim z oprowadzaniem w języku ukraińskim.
Majówka w Bramie Poznania zakończy się 5 maja "Dniem Śródki". Tego dnia możemy wziąć udział w wyprawie dla rodzin z dziećmi Chodź, zobacz (godz. 11, zbiórka przed muralem śródeckim, liczba uczestników ograniczona). O godz. 12 i 15 odbędą się spacery po Śródce z Maksymem Kempińskim z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, a o godz. 13 warsztaty urban sketchingu, czyli rysowania miejskiego. Na rysunkowe warsztaty obowiązują zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl. Na finał Majówki, w niedzielę 5 maja o godz. 17, Brama Poznania zaprasza na spektakl muzyczny Pszczoły to mistrzynie z cyklu Pograjki. Wydarzenie jest biletowane, sprzedaż biletów w kasach i na stronie www.bilety.bramapoznania.pl.
Szymon Mazur
- Majówka w Bramie Poznania
- 1-5.05
- bilety 12/18 zł lub wstęp wolny, na część wydarzeń obowiązują zapisy, koncert finałowy biletowany, więcej: bramapoznania.pl
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024