Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Dyskretny urok PRL-u

Polska muzyka z czasów PRL-u dla każdego oznacza coś innego. Jedni kojarzą ją głównie z punkowymi hymnami z festiwalu w Jarocinie, inni z rockowych hitów Perfectu, a jeszcze inni z przebojami z lat 60. i 70. I choć od ich powstania minęło już kilka ładnych dekad, to niewiele straciły ze swojej świeżości i energii. Przekonać się o tym będzie można podczas koncertu Poznańskiego Chóru Projektowego, który w towarzystwie wybitnych muzyków zagra koncert The Best of PRL w Auli Artis.

Wokalistka śpiewa do mikrofonu na scenie, za nią kontrabasistka i chór żeński w białych strojach. - grafika artykułu
Poznański Chór Projektowy, fot. materiały prasowe

"Śpiewamy klasykę i rozrywkę, na poziomie i z humorem. Gwarantujemy muzyczną ucztę i świetną zabawę!" - tak w krótkich słowach mówi o sobie 60-osobowy Poznański Chór Projektowy, założony przez dyrygenta Przemysława Piechockiego. W jego skład wchodzą chórzyści z Poznania i okolic - artyści poznańskiej opery, studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, członkowie chóru Bel Coro z Wrześni, a także całkiem niezależni artyści. Chór powstał w 2020 roku i choć z początku działał jedynie w naszym regionie, to szybko zaczął cieszyć się popularnością również poza jego granicami.

Trudno się dziwić - wystarczy wspomnieć serię koncertów chóru z programem ludowych pieśni ukraińskich, jakie zorganizował pod wymownym tytułem Putin, idi na chór!, wspierający Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą. Zespołowi towarzyszyła wtedy Krystyna Prońko. Utwory znane z kultury ukraińskiej, w odważnych aranżacjach na chór, orkiestrę kameralną i solistkę, okazały się strzałem w dziesiątkę, udowadniając jednocześnie, że PCP to projekt naprawdę jedyny w swoim rodzaju. Nie mniej ciekawie wypadł w ramach koncertowego cyklu Ach, jak przyjemnie, w którym zaproponował nowe aranżacje największych polskich przebojów z lat 20. i 30., takich jak tytułowe Ach, jak przyjemnie Ireny Santor, Już taki jestem zimny drań Mieczysława Fogga czy Miłość ci wszystko wybaczy Hanki Ordonówny.

Teraz Poznański Chór Projektowy zwraca się w stronę PRL-u - lat 60. i 70., kiedy w większości polskich domów z odbiorników słychać było Małgośkę Maryli Rodowicz, Kawiarenki Ireny Jarockiej czy O mnie się nie martw Katarzyny Sobczyk. Co ważne, chór wystąpi w towarzystwie cenionych instrumentalistów, w tym Jacka Skowrońskiego i Andrzeja Mazurka, bez którego polska muzyka estradowa z pewnością nie byłaby taka sama, mając na uwadze utwory, jakie realizował choćby z Hanną Banaszak czy wspomnianą już Marylą Rodowicz. Dla starszych pokoleń "The Best of PRL" będzie cudownym powrotem do przeszłości, a dla młodszych - wehikułem czasu, w który naprawdę warto wsiąść. Bądźcie tam!

Sebastian Gabryel

  • Poznański Chór Projektowy, The Best of PRL
  • Aula Artis
  • 26.02, g. 17.30 i 20
  • bilety: 140 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024