Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Piotr Sommer z tomikiem od WBPiCAK w finale Nagrody "Nike"!

Poznaliśmy siódemkę finalistów Literackiej Nagrody Nike 2023. Już 1. października poznamy laureata lub laureatkę, a tymczasem trzymajmy kciuki za poznański akcent nagrody - tomik Piotra Sommera wydany przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury!

Poeta jest ubrany w ciemną, dżinsową kurtkę, w ręku trzyma mikrofon oraz plik kartek. Opowiada coś prawdopodobnie na scenie. - grafika artykułu
Piotr Sommer, fot. Maciej Kaczyński

Nominowane do "Nike" Lata praktyki są 13. tomem poetyckim w dorobku Piotra Sommera - poety, tłumacza, redaktora naczelnego "Literatury na Świecie" w latach 1994-2022. Jak pisała na naszych łamach Jola Kikiewicz: "Bez Sommera krajobraz polskiej literatury byłby uboższy o twórczość wielu anglosaskich poetów, takich jak Seamus Heaney, John Ashbery, Charles Reznikoff czy Frank O'Hara".

Bardzo ceniony tłumacz i poeta jest laureatem takich nagród jak: Nagrody im. Barbary Sadowskiej, Nagrody Kościelskich (1988), słoweńskiej nagrody Cristal Vilenica (2007), Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2010) I Nagrody Literackiej Gdynia za tom przekładów wierszy Charlesa Reznikoffa (2020). Do Nagrody Literackiej "Nike" był już nominowany dwukrotnie - w 2006 r. i 2010 r. Jego wiersze tłumaczono na języki obce, m.in. na angielski, hiszpański, niemiecki.

Poza Piotrem Sommerem o "Nike" powalczą w tym roku:

  • Wiktoria Bieżuńska za powieść Przechodząc przez próg, zagwiżdzę
  • Anna Bikont za reportaż historyczny Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
  • Mateusz Górniak za powieść Trash story
  • Grzegorz Piątek za reportaż Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939
  • Ilona Wiśniewska za reportaż Migot. Z krańca Grenlandii
  • Zyta Rudzka za powieść Ten się śmieje, kto ma zęby

Oprócz nagrody głównej wyróżnienie przyznaje w głosowaniu publiczność - Nike Czytelników.

Laureata lub laureatkę tegorocznej nagrody poznamy 1. października podczas oficjalnej gali w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

oprac. iz