Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Ostatni moment na zgłoszenie prac do Poznańskiej Nagrody Fotograficznej!

Tylko do 4 września trwa nabór prac do pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej. To ogólnopolski konkurs fotografii prasowej i dokumentalnej, do udziału w którym zaproszeni są twórcy z całego kraju. Prace będzie oceniać jury, któremu przewodniczy pisarz i fotoreporter Filip Springer.

Baner reklamowy Poznańskiej Nagrody Fotograficznej przedstawiający białe napisy z datą, nazwą nagrody i logo na tle czerwonej struktury przypominającej skały. - grafika artykułu
fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania

- Chcemy, żeby Poznańska Nagroda Fotograficzna stała się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne w kraju. To również odpowiedź na rozwój fotografii reporterskiej i dokumentalnej, rosnącą liczbę fotografów wrażliwych społecznie, twórczo opisujących zdjęciami współczesność - mówi Grzegorz Dembiński, pomysłodawca Poznańskiej Nagrody Fotograficznej, fotograf, laureat Grand Press Photo.

PNF 2023 składa się z dwóch kategorii konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej. W pierwszej oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe zestawy fotografii wydarzeniowych z Poznania i aglomeracji poznańskiej wykonane po 2005 roku. Organizatorzy czekają na opowieści będące fotograficzną, współczesną syntezą stolicy Wielkopolski. W drugiej kategorii - ogólnopolskiej, oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe fotoeseje, fotoreportaże lub fotodokumenty, które w tematyce lub postawie fotografa będą "czułymi narracjami" i które powstały współcześnie (po 2005 roku) w Polsce. 

- Ta kategoria ma szerszą formułę, jeżeli chodzi o tematykę. Idiomem, który ją ilustruje, jest hasło "czułe narracje". Zapraszamy fotografów, żeby pokazali nam te rzeczy, które w jakiś sposób będą się odnosić do tej formuły, którą zaproponowała Olga Tokarczuk w swojej przemowie noblowskiej o czułym narratorze - podkreśla Dembiński. 

Nabór prac potrwa do 4 września 2023 roku. Także we wrześniu profesjonalne jury, złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska fotograficznego i artystycznego: fotografów, kuratorów, artystów wizualnych - wybierze najlepsze prace. Przewodniczącym pierwszej edycji będzie urodzony w Poznaniu pisarz, reporter i fotograf - Filip Springer.

- Ten konkurs otwiera możliwość zbudowania dużego, mądrego, twórczo skonstruowanego zasobu fotograficznego. W przyszłości będzie można się z niego dowiadywać, jak wyglądał Poznań i Polska w czasie wielkich przemian, kryzysów, które są przed nami, za nami i w których trakcie jesteśmy - mówi Filip Springer, reportażysta, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Fotograficznej. 

Zwycięzcy obu kategorii mogą liczyć na nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych, a także na publikację swoich prac w formie fotoksiążki. Nagrodzone i wyróżnione zestawy pokazane będą na wystawie konkursowej, która otwarta zostanie w marcu przyszłego roku, podczas gali finałowej PNF 2023. 

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak objął inicjatywę honorowym patronatem. Partnerami PNF 2023 są Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, a także Stary Browar. Szczegółowe informacje o trybie zgłaszania prac można znaleźć tutaj.

oprac. red.