Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Czy miłość powstrzyma mróz?

Rok 2021 przyniósł szokujące przetasowania w rankingu najchętniej wypożyczanych w Bibliotece Raczyńskich pozycji. Bezlitosny monopolista Mróz musiał ustąpić autorkom powieści obyczajowych. Rozchwytywane były też biografie. A czytelnicy pragnący trzymać rękę pulsie rynku wydawniczego ochoczo sięgali po e-booki. Jak jednak wyglądały preferencje czytelników Biblioteki w roku ubiegłym? Dowiemy się tego już 24 stycznia podczas kolejnej odsłony wydarzenia Co czyta Poznań?.

. - grafika artykułu
fot. Biblioteka Raczyńskich

Wszystko wskazuje na to, że równie pewne co śmierć i podatki jest wyłącznie pierwsze miejsce na podium Mitologii Parandowskiego. W roku 2021 po raz kolejny pozostawił niebeletrystyczną konkurencję bez szans. A ta, przyznajmy, była silna - mistrza opowieści o wierzeniach starożytnych Greków goniły m.in. biografie (i autobiografie): Moja historia Michelle Obamy, opowieści o życiu Marii Czubaszek i Beaty Tyszkiewicz, Intymnie Demi Moore czy Żona pianisty Haliny Szpilman. Rozchwytywane były również książki o rodzinie królewskiej i możemy śmiało zakładać, że w związku ze śmiercią Elżbiety II i wstąpieniem na tron jej syna (oraz nowym sezonem The Crown), wysoko znajdą się też w najświeższym zestawieniu. A jeśli już jesteśmy przy non-fiction - wypada przypomnieć o popularności akcentów lokalnych i wzmożonej refleksji eschatologicznej czytelników, która przejawiała się zainteresowaniem Grzesznym miastem Marii Rataj oraz Poznaniem: miastem grzechu Marcina Kąckiego.

Nie zaskoczyli najmłodsi. W 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich, chłonne umysły spragnione zagadek skradło Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, którego archiwum prowadzi szwedzki pisarz Martin Widmark (jego książki zajęły aż 15 miejsc w topowej 20!). Na kształtowanie się preferencji dzieci z pewnością duży wpływ miały wybory rodziców - o ile jednak Chmielarz czy Puzyńska nadal cieszyli się wzięciem dorosłych gustujących w kryminalnej fikcji literackiej, o tyle należy odnotować, że beletrystyczne podium opuścił Remigiusz Mróz. Jego Nieodnaleziona, hit 2020 roku, musiała uznać wyższość Dziewczyny z Neapolu i Sekretu Heleny Lucindy Riley oraz Słowika Kristin Hannah..

Tyle w temacie ostatniego zestawienia. Czy w 2022 po swoje wrócił Mróz, który wydał w tym czasie, trudno porachować, jakieś pięć opasłych powieści? A może miłość, reprezentowana przez literaturę obyczajową, nadal wygrywa z przemocą i zimną krwią? Z pewnością dowiemy się także, jak na czytelnictwo w Poznaniu i gusta czytelników wpłynęło zawitanie na ulicach miasta 11 książkomatów Biblioteki. A przecież o tym, że forma dostępu do książek warunkuje wybory czytających, świadczy fakt, że ranking najchętniej wybieranych e-booków nie pokrywa się z tym dotyczącym książek "tradycyjnych" (w nim królowało Bezmatek Marcinów).

Ubiegłoroczne poczynania czytelników podsumują Katarzyn Kamińska, dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Małgorzata Grupińska-Bis, dyrektor WBPiCAK w Poznaniu oraz Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

Jacek Adamiec

  • Co czyta Poznań?
  • 24.01, g. 18
  • Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023