Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Myśl i zachowaj spokój

Podczas gdy rakiety spadające tuż za wschodnią granicą utrzymują nas w stanie permanentnego napięcia, z cenami energii w galopie zrównuje się wyłącznie inflacja, a topniejące lodowce i wyjaławiające susze nie wróżą niczego dobrego następnym pokoleniom, Tomasz Stawiszyński stara się dokonać czegoś bezwstydnie niemożliwego. Wytłumaczyć, jak odnaleźć wewnętrzny spokój. A wszystko to w formie łatwo przyswajalnych reguł-kapsułek. Filozof i eseista, autor Reguł na czas chaosu,, w najbliższą środę będzie gościem CK Zamek.

. - grafika artykułu
Tomasz Stawiszyński, fot. Karol Paciorek

Regułom na czas chaosu patronuje liczba 11. Dlatego też w swojej najnowszej książce znany popularyzator filozofii przedstawia 11 reguł (wraz z 11 ilustrującymi je tekstami filozoficznymi i kulturowymi) składających się na praktyczny zbiór racjonalnych porad, mających pomóc czytelnikom radzić sobie ze wszechogarniającym poczuciem zagubienia i lękiem przed tym, co przyniesie następny dzień. A zatem - od czego zacząć wewnętrzną przemianę, dzięki której będzie nam, a może nawet także osobom z naszego otoczenia, żyło się lepiej? Aby się tego dowiedzieć, trzeba oczywiście sięgnąć po poradnik eseisty. Albo przynajmniej przyjść na zaplanowane spotkanie i zapytać go o to osobiście.

Nieśmiało uchylimy jednak zasłony. Stawiszyński postuluje daleko idący sceptycyzm względem dominujących w przestrzeni publicznej narracji, które w obecnych czasach są już nie tylko elementem wojny informacyjnej, ale też pełnoprawnej wojny hybrydowej. Przekonuje, że odpowiednia higiena umysłowa, ćwiczenia intelektualne i powrót do klasyków filozofii pozwalają znaleźć twardy grunt pod stopami nawet w czasach największych wstrząsów i tąpnięć. Ukazuje myślenie i rozumienie jako środek do zachowania spokoju egzystencjalnego wobec reprodukowanych i monetyzowanych przez kapitalizm wizji końca we wszystkich wydaniach oraz narastających ekstremizmów. Autor nie namawia przy tym do indywidualnego izolacjonizmu - wręcz przeciwnie. Tylko wychodząc ze swoich baniek, konfrontując się z tym, co w innych i nas samych niewygodne, poddając analizie myślowe konstrukcje, z których wyrastają przeróżne poglądy, będziemy w stanie zaspokoić nasze fundamentalne potrzeby osobiste i społeczne. Co ważne - nie czyniąc przy tym szkody innym. Po więcej wskazówek musimy jednak pofatygować się w środę do Zamku albo, w dowolnym czasie, do księgarni.

Reguły na czas chaosu można traktować jako wstęp do dorobku eseistycznego Stawiszyńskiego lub jego przystępna syntezę. Urodzony w 1978 roku myśliciel jest autorem pozycji takich jak Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii (2013), Co robić przed końcem świata (2021) i Ucieczka od bezradności (również 2021), a także książki dla dzieci Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii oraz dwóch tomików poezji. Publikował m.in. na lamach "Newsweeka" "Tygodnika Powszechnego" i "Przekroju". Mogliśmy zobaczyć go w TVP Kultura, a usłyszeć w Radiu TOK FM czy w podcastach z serii Skądinąd. Obecnie dzieli się swoimi przemyśleniami głównie za pośrednictwem autorskiej platformy www.stawiszynski.org.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim wokół książki Reguły na czas chaosu, z cyklu Zamek Czyta
  • prowadzenie: Dagny Kurdwanowska
  • 7.12, g. 18
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • bilety: 5 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022