Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Przyjdź do mnie po trzykroć

Miuosh zaprasza na kolejną serię koncertów w ramach projektu Akustycznie. Przyjdź do mnie to już trzecia edycja występów, na których fani artysty mogą posłuchać go na żywo w wyjątkowej formie - w otoczeniu FDG. Orkiestry, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i gości specjalnych. Jednak tym razem koncerty katowickiego rapera będą szczególnie intymne - autor takich rozpoznawalnych numerów jak Nie mamy skrzydeł czy Tramwaje i gwiazdy zabiera na scenę nawet wyposażenie swojej domowej pracowni.

. - grafika artykułu
Miuosh, fot. materiały prasowe

Dla Miłosza Boryckiego ostatnie dziesięć lat było łaskawe. Osiągnął wszystko, co sobie zamierzył, a popularność jego muzyki zapewne przerosła oczekiwania nawet jego wiernych fanów. Kiedy wydawał pierwsze solowe płyty, chyba jeszcze trudno było im sądzić, że jego muzyka wykroczy aż tak daleko poza rapową scenę, a na dodatek, że zrobi to z takim wdziękiem. Klasa - to rzecz, której Miuoshowi nigdy nie można było odmówić. Jego rap od początku definiowała dojrzałość, a kiedy po wydaniu debiutanckich Projekcji (2007) i późniejszych płyt - Pogrzeb (2009), Piąta strona świata (2011) i Prosto przed siebie (2012) zaczął otwierać swój nowy muzyczny rozdział, słuchacze przyjęli jego propozycję z otwartymi ramionami.

Dziś Pan z Katowic (nawiązując do tytułu jego kolejnego, wydanego w 2014 roku albumu) to jedna z najważniejszych postaci polskiego hip hopu. Mająca szczególną osobowość i wrażliwość, za sprawą której refleksyjny rap świetnie łączy się z muzyką klasyczną, a on sam współpracuje z zawodowymi wykonawcami reprezentującymi wiele różnych scen, zawsze dbając o detale swoich płyt i koncertów, które już dawno zyskały miano prawdziwych muzycznych widowisk. Dziś Miuosh ma na koncie osiemnaście albumów, z czego siedem pokryło się złotem, dwie platyną, a jedna nawet podwójną. Kiedy zaczął grać z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, wieść o projekcie szybko wykroczyła poza granice kraju. I bynajmniej nie tylko dlatego, że pewnej czerwcowej nocy 2019 roku zgromadził na Stadionie Śląskim aż 40-tysięczną publiczność.

Wtedy Miuosh miał już w swoim dorobku również Ulice bogów (2015), Historie nagrane ze Smolikiem i Natalią Grosiak (2016) i znów definiujący go na nowo POP. (2017). W chwili wydania ostatniej z płyt z powodzeniem rozwijał już swój ściśle koncertowy projekt, na którym wraz z powołaną przez siebie FDG. Orkiestrą połączył siły z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Efekt? Równie imponujący, co u zaprzyjaźnionego z nim Radzimira Dębskiego - nagle okazało się, że polski hip hop i muzyka klasyczna to żaden oksymoron, ale obietnica muzycznej uczty na najwyższym, absolutnie światowym poziomie. Miuosh Akustycznie III. Przyjdź do mnie to kolejna część tej fascynującej historii.

Po wydaniu Pieśni współczesnych (2021) - materiału zrealizowanego z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk, ale i takimi wokalistami jak Igor Herbut, Organek czy Ralph Kaminski - raper zaprasza nas do miejsca, w którym na co dzień tworzy i czuję się najlepiej - swojej pracowni. Trzecia odsłona jego akustycznych koncertów zyska wyjątkową oprawę, bowiem na scenie znajdzie się całe autentyczne wyposażenie jego domowego studia - pianino, inne instrumenty, mikrofony... Jak obiecuje, w takiej scenerii, wspólnie ze swoimi osiemnastoma muzykami (wśród nich gitarzysta Robert Zając, basista Oskar Ludziak i perkusista Jacek Szczypiński) zagra najsubtelniej jak tylko się da. Mając na uwadze muzyczne cuda, jakimi już zdążył nas zaczarować, trudno nie uwierzyć mu na słowo.

Sebastian Gabryel

  • Miuosh
  • 5.12, g. 20
  • Sala Ziemi MTP
  • bilety: 99-149 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022