Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Bardzo obiecujące perspektywy

Lekkość, radość i swoboda, ambitny, ale i melodyjny jazz, a wreszcie odwołania do poezji - wszystko to na debiutanckim albumie wokalistki Malwiny Masternak. Płyta wydana została pod patronatem IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl.

. - grafika artykułu
Malwina Masternak, "Perspektywa", fot. materiały prasowe

Z wielowątkowego i wielobarwnego jazzowego dziedzictwa artystka wybiera to, co melodyjne, jasne i przyjazne wobec słuchacza, a zarazem to, co ambitne, niebanalne, wysublimowane. W tak ogólnie zdefiniowanej  muzycznej przestrzeni próbuje odnaleźć swoją drogę i świetnie udaje jej się opowiedzieć swoją historię - metaforycznie i dosłownie -  własnym głosem.

Masternak jest absolwentką Berklee Global Jazz Institute w Bostonie, a więc uczelni, na której młodzi adepci jazzu spotykają się z niekwestionowanymi gwiazdami gatunku jako wykładowcami. Aktualnie artystka mieszka w Hiszpanii, w San Sebastian, ale debiutancki krążek zdecydowała się wydać w cenionej krajowej oficynie. Towarzyszy jej znakomicie brzmiący międzynarodowy zespół: na fortepianie Hiszpan Iñigo Ruiz de Gordejuela  (prywatnie mąż wokalistki), holenderski kontrabasista Jort Terwijn oraz hiszpański perkusista Dani Lizarraga. Dodajmy, że w  utworze Life doesn't frighten me at all gościnnie zagrała na perkusji Terri Lyne Carrington, kilkukrotna zdobywczyni Grammy Awards.

Ton nadaje jednak polska wokalistka. Potrafi odważnie zaufać swojemu głosowi, śpiewając na przykład tylko ze skromnym akompaniamentem kontrabasu. Znakomicie panuje nie tylko nad swoim wokalem i formą każdego kolejnego utworu, ale też nad układem i dramaturgią płyty. Śpiewa z wielką swobodą, lekkością, a bez brawury, co też warto podkreślić - i tak samo brzmi towarzyszący jej zespół. Instrumentaliści o znakomitych umiejętnościach potrafią powściągnąć indywidualne ambicje, by współtworzyć spójną i świetnie poukładaną całość. Muzyczne kompetencje pozwalają im swobodnie czerpać z jazzowej klasyki, jak i odwoływać się do współczesnych nurtów akustycznego jazzu.

Wspomnijmy wreszcie i o tym, że Malwina Masternak jest współtwórczynią znacznej części repertuaru, zarówno jeśli chodzi o teksty, jak i kompozycje. Znajdziemy tu standardy jazzowe, ale raczej jako uzupełnienie czy dodatkowy kontekst dla ciekawej własnej twórczości. W warstwie lirycznej mamy zarówno utwory anglojęzyczne, jak i tematy zaśpiewane po polsku. Wśród nich właśnie autorskie teksty wokalistki, ale także dwa utwory oparte na poezji Leopolda Staffa i Wisławy Szymborskiej. Wiersz noblistki dał zresztą także tytuł całemu albumowi.

Malwina Masternak z przyjaciółmi nagrała płytę, która z całą pewnością jest jednym z ciekawszych fonograficznych debiutów roku, ale też jednym z najlepszych tegorocznych krążków wokalnych na tak ciekawej w ostatnich latach polskiej scenie jazzowej.

Tomasz Janas

  • Malwina Masternak, Perspektywa
  • wyd. SJ Records 

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022