Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Podróże wielu uśmiechów

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach podróżowanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Jednak w ostatnich latach pandemia skutecznie nam je utrudniła, odbierając związaną z nim radość całemu światu. Już czas ruszyć w drogę - jednak zanim spakujemy plecak, najbliższy weekend warto spędzić na MTP, gdzie odbędzie się jubileuszowa edycja festiwalu podróżniczego Śladami Marzeń - pełnego prezentacji, spotkań autorskich i wielu innych wydarzeń. Inspiracji na pewno nie zabraknie!

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Śladami Marzeń to jedna z tych imprez, bez której poznańskie kalendarium wydarzeń już trudno sobie wyobrazić. Każda jej dotychczasowa edycja przyciągała wielu miłośników małych i dużych podróży, jednoznacznie pokazując, że jesteśmy głodni świata - zachwycającego swoją różnorodnością, pobudzającego zmysły, sprawiającego, że życie po prostu smakuje lepiej. Bo jak podkreślają Jaśmina i Tomasz Labusowie - pomysłodawcy i organizatorzy festiwalu, "pięknie jest marzyć, ale jeszcze lepiej później te marzenia realizować".

Nie ma wątpliwości, że festiwal - jakby w efekcie kuli śniegowej - z odsłony na odsłonę staje się coraz lepszą okazją do znalezienia inspiracji, zgłębienia wiedzy na temat ciekawych regionów, poznania pasjonatów i podróżników, autorów książek o tematyce podróżniczej czy choćby znalezienia towarzyszy podróży. Śladami Marzeń ma być miejscem, w którym dzielimy się swoją podróżniczą wiedzą, a przede wszystkim pasją - bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, doświadczenie czy budżet.

Tegoroczny, trzydniowy program imprezy pęka w szwach. Znajduje się w nim aż 19 prezentacji podróżniczych, 4 spotkania autorskie, a także kilka warsztatów i imprez towarzyszących. Nie obędzie się również bez konkursu o Złoty Ślad nagradzającego osoby, które w najbardziej wyjątkowy sposób opowiadają o podróżowaniu, świecie, ludziach i kulturze, a także specjalny program Tup Tup skierowany do rodzin z dziećmi, a mający pokazać im, że podróżowanie z maluchami jest prostsze niż się wydaje.

Festiwal rozpocznie się od piątkowego spotkania z Patrykiem Fiutkiem, który pewnego dnia, postanowił uciec od miejskiego zgiełku znajdując spokój w Wielopolskim Parku Narodowym. "Nie zwracając większej uwagi na pogodę, spakowałem plecak i ruszyłem w drogę. Podróż trwała ponad rok, dzięki czemu miałem kontakt z przyrodą o każdej porze roku" - mówi podróżnik. Nie zabraknie również opowieści z niemniej urokliwych Bieszczad, które od lat fascynują Urszulę Wałachowską, historii "samotności" Pawła Pabiana na trasie Niebieskiego Szlaku Karpackiego czy relacji Mileny Witeckiej-Sznajder i Marcina Sznajdera z ich pieszej podróży dookoła Polski.

Jeszcze ciekawiej będzie w kolejnych dniach, kiedy będziemy mogli posłuchać i obejrzeć prezentacje z pierwszej ręki o podróżach choćby po Czarnogórze (Zuzanna Palińska), Pakistanie (Natalia Mileszyk), Grenlandii (Adam Jarniewski), Kolumbii (Adrianna Jarczyk), Kirgistanie (Katarzyna Augustyn) czy Meksyku (Ola Synowiec). Bardzo ciekawie będzie również w strefie autorów książek - w jej ramach o swoich podróżniczych doświadczeniach opowiedzą m.in. Tomasz Habdas (#Rebelnaszczycie, czyli jak zostałem nietypowym górskim kurierem), Anna Sowińska (Być kobietą w Korei Południowej) oraz Paulina Walczak-Matla (Japonia okiem nieokrzesanego gaijina, czyli dwa lata odkrywania Kraju Kwitnącej Wiśni). W drogę więc! Najpierw na MTP, a potem? Hm, pomyślmy...

Sebastian Gabryel

  • 10. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń
  • 21-23.10
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • bilety i karnety: 25-60 zł
  • więcej tutaj

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022