Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Wiosna solidarności

Piętnaście lat temu Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna przyciągał głównie wschodoznawców, studentów ukrainistyki i niewielką lokalną diasporę obywateli Ukrainy. Liczba uczestników kolejnych edycji wzrastała wraz z powiększającą się grupą emigrantów. Tegoroczne wydarzenia, które rozpoczną się po siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Ukrainie, to następny przełom.

. - grafika artykułu
Alyona, Alyona, fot. materiały organizatorów

- Po piętnastu latach działania festiwalu zapraszamy na kolejną odsłonę tradycyjnych poznańskich spotkań z kulturą Ukrainy. Zaczynaliśmy tę przygodę w czasach, w których takich prezentacji w zasadzie u nas w Poznaniu nie było - przypominają organizatorzy wydarzenia ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina". - Te coroczne spotkania kulturalne tak wielu różnych grup społecznych stały się naszym znakiem rozpoznawczym - zaznaczają.

Co przygotowali tym razem? W programie m.in. debata Współczucie, solidarność, bliskość. Czy rozumiemy istotę społecznych relacji polsko-ukraińskich po 24.02.2022, którą poprowadzi Piotr Pogorzelski. O obecnej relacji między polskim i ukraińskim społeczeństwem 6 października w CK Zamek porozmawiają prezeska Fundacji Edukacja dla Demokracji Martyna Bogaczyk, tłumaczka ukraińskiej literatury pięknej prof. Aleksandra Hnatiuk, socjolożka zajmująca się relacjami polsko-ukraińskimi prof. Joanna Konieczna-Sałamatin oraz dobrze znany w Poznaniu menedżer kultury Andrzej Hamerski, który jest również niezwykle aktywnym społecznikiem na polu współpracy polsko-ukraińskiej. -Stawiamy tezę, że tej sprawie trzeba się zacząć przyglądać już teraz, próbować ją zrozumieć, śledzić jej przebieg. Być może wtedy będzie nam łatwiej utrwalać tak ścisłe więzi oraz wyprzedzać zagrożenia dla tego procesu, których tak wiele wokół - wyjaśniają organizatorzy.

Również w CK Zamek, ale dzień później, odbędzie się koncert znanej artystki hiphopowej Alyona Alyona, która jest laureatką m.in. Anchor Award '19, Music Moves Europe Talent Awards '21 oraz Public Choice Award '21. Alyona Alyona rapuje w swoim ojczystym języku, a jej debiutancki klip Rybky od razu po premierze w 2018 roku stał się viralowym hitem w Ukrainie. Organizatorzy koncertu ostrzegają, że "ukraińska raperka jest absolutnie nie do zatrzymania na scenie"!

To jeszcze nie koniec. Podczas festiwalu zagra również Orkiestra Kameralna Filharmonii w Chmielnickim, która świętuje swoje 30-lecie (8.10). W Poznaniu zaprezentuje muzykę kompozytorów ukraińskich różnych epok. W programie m.in. koncert nr 3 Panie, z Twej mocy i uwertura do opery Alkid Dmytra Bortniańskiego, preludium pamięci Tarasa Szewczenki Jakiwa Stepowego i symfonia kameralna nr 5 Warum Ihora Szczerbakowa. Muzyczne spotkanie odbędzie się także w Atelier Łazęgi Poznańskiej. W Krótkim recitalu muzyków folkowych wystąpią Anton Korolev i przyjaciele oraz Ilona Mykolaishyn.

W planach są również warsztaty poetyckie Co rośnie w parku i sadzie. Będzie to polsko-ukraińskie spotkanie dla najmłodszych, na którym Kateryna Michalicyna zaprezentuje swoje tomiki oraz zaprosi dzieci do tworzenia własnych utworów poetyckich w znanym sobie języku. Autorka opowie na festiwalu również o swojej nowej książce poetyckiej Głosy. W obliczu wojny w tłumaczeniu Jakuba Pszoniaka, która powstała w ramach Biblioteki Poezji Ukraińskiej i ma swoje źródło w przekonaniu, "że literatura nie jest strefą autonomiczną, lecz głęboko rezonuje z rzeczywistością noszącą piętno wojennej tragedii".

-...boję się, że nasze życie znów zmienia trasę

i zamiast iść po książkę, idę po pasy,

sprzęt chirurgiczny, te do bólu znane:

hemostatyki, opatrunki, antybiotyki, po gryczaną kaszę... - pisze Michalicyna w wierszu wolontariuszka. I niech te słowa będą wstępem do rozmowy z poetką o kolejnych zmianach, które wojna wprowadza w nasze życie, które przecież i tak po pandemii wydawało się nam dość mocno poturbowane - zaprasza na spotkanie Ryszard Kupidura, wiceprezes Stowarzyszenia "Polska-Ukraina".

Teatralnym akcentem Ukraińskiej Wiosny będzie z kolei spektakl na podstawie ukraińskiej bajki ludowej Koza Kłamczucha w wykonaniu aktorów Pierwszego Ukraińskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży we Lwowie. Jego reżyserem jest Ihor Zadnipriany. "Jak do tego doszło, że pewna  Koza, łamiąc wszelkie istniejące prawa, tradycje i obyczaje, wtargnęła do chatki Małego Lisa? I nikt w żaden sposób nie jest w stanie jej stamtąd wypędzić? Na te i inne intrygujące pytania znajdziecie odpowiedź, przychodząc na nasz spektakl. Podczas jego trwania spróbujemy zrozumieć istotę tego niesłychanego występku, stosując przy tym niepotykane dotąd metody. Jakie? Otóż zwołamy wszystkich mieszkańców lasu, by wzięli udział prawdziwym telewizyjnym show, podczas którego wywiadu udzieli sama winowajczyni. Do tego będziemy rymować i rapować. A wy razem z nami. Przychodźcie!" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XV Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna
  • Łazęga Poznańska, CK Zamek
  • 6-9.10
  • więcej tutaj i tutaj

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022