Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Kryminalny Poznań

Granda jest dla fanów kryminałów tym, czym Festiwal Fabuły dla miłośników prozy omawianej na polonistyce - czasem świętym. Wypełniają go teofanie, akty objawienia się pisarzy w ludzkiej postaci, które umacniają wiarę w literaturę. Tegoroczna, ósma już edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda zaplanowana jest na 23-25 września. Bonda, Chmielarz, Czornyj czy Grzebałkowska to tylko niektóre z ogłoszonych nazwisk.

. - grafika artykułu
Max Czornyj i Katarzyna Puzyńska podczas Festiwalu Granda w 2021 r., fot. materiały prasowe

Przed dwoma laty festiwalem rządziły "prawdziwe kłamstwa", ostatnio - "przypadek". W 2022 roku organizatorki kładą nacisk na "tryb warunkowy". Mowa oczywiście o oficjalnych hasłach zdobiących plakaty festiwalowe. Czy to oznacza, że tegoroczna Granda stoi pod znakiem zapytania? Bynajmniej. Aktualne hasło przewodnie wyraża poczucie niepewności, które w sposób zintensyfikowany towarzyszyło nam w ostatnich miesiącach. Jak treść i forma literatury popularnej rezonuje z doświadczoną zbiorowo obawą o jutro? Czy okropieństwa wojny tuż za miedzą wpływają na naszą percepcję czytelniczą? I czy potrzebujemy obecnie estetyzowanych opowieści o zbrodni? Na te pytania, choć z pewnością inaczej sformułowane, z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzą gościnie i goście Grandy.

Do zaproszonych pisarek należą m.in. królowa polskiego kryminału, Katarzyna Bonda (autorka serii Hubert Meyer - psycholog śledczy i Cztery żywioły Saszy Załuskiej oraz wielu innych bestsellerów) czy nominowana dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska (m.in. Beksińscy. Portret podwójny czy Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia). Zgodnie z zapowiedziami możemy liczyć również na wnikliwą analizę wydarzeń ostatnich miesięcy ze strony Joanny Opiat-Bojarskiej, autorki, która zdążyła zaskarbić sobie oddanie czytelników książkami o przygodach Aleksandry Wilk i Anny Rogozińskiej. Będziemy mieli też okazję dowiedzieć się czegoś więcej o Czerwonym jeziorze od doskonale poinformowanej Julii Łapińskiej czy też wysłuchać Anny Rozenberg opowiadającej o pracy nad cyklem z Davidem Redfernem w roli głównej.

Nie zabraknie oczywiście męskiej perspektywy. Fani cyklu Jakub Mortka zyskają sposobność, by poznać urok osobisty etatowego nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru, Wojciecha Chmielarza. Szansę na spotkanie z czytelnikami otrzyma również drugi wielki Małecki polskiej prozy, czyli Robert (serie o Bernardzie Grossie i Marku Benerze). Na to samo liczyć może także równie płodny literacko, co poczytny autor thrillerów, reportaży oraz książek obyczajowych i historycznych Max Czornyj. Amatorzy literatury sensacyjnej wywodzącej się wprost z zawodowych doświadczeń autora z pewnością skorzystają z możliwości uczestnictwa w spotkaniu z byłym agentem wywiadu Vincentem Victorem Severskim.

Literatura, także sensacyjna czy kryminalna, nigdy nie istniała w oderwaniu od aktualnego stanu wiedzy ludzkiej. Uzasadnione wydaje się więc zaproszenie na Grandę nie tylko pisarzy, lecz także naukowców. Nowinkami ze zgłębianych przez siebie dziedzin będą mieli okazję podzielić się ze słuchaczami m.in. prof. Antoni Wójcik z UAM, dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska z Zakładu Medycyny Sądowej czy badacze z Uniwersytetu SWPS.

Choć centrum dowodzenia i bazą operacyjną Grandy po raz kolejny będzie DS Hanka, możemy wyczekiwać też rozmaitych akcji terenowych w ramach Stacji Sensacji. Na te trzy wrześniowe dni kryminały przejmą miasto.

Jacek Adamiec

  • Poznański Festiwal Kryminału Granda
  • 23-25.09
  • Dom Studencki Hanka
  • wstęp wolny/zapisy

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022