Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Buena Vista Wilda Club

Jeśli tak jak my uważacie, że muzyka Buena Vista Social Club w ogóle się nie starzeje i jest niczym wino, to nie możecie przegapić nadchodzącego koncertu The Music of Buena Vista - wspólnego projektu znanego bandu Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz oraz gwiazdy kubańskiej piosenki Yaremi de las Mercedes Kordos.

. - grafika artykułu
The Music of Buena Vista - Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz, fot. materiały prasowe

Kiedy w 1997 roku odbyła się premiera pierwszej (i ostatniej jak dotąd) płyty słynnej kubańskiej formacji Buena Vista Social Club, część krytyków muzycznych stwierdziła, że to krążek, który z pewnością przejdzie do historii muzyki - nie tylko kubańskiej, pełnej salsy i bolero, ale po prostu rozrywkowej. Mieli rację, na co dowodów bez liku - Buena Vista Social Club sprzedał się w ośmiu milionach egzemplarzy, znalazł się na 260. miejscu na liście 500 najlepszych albumów wszech czasów prestiżowego magazynu "Rolling Stone" (jako jeden z zaledwie dwóch albumów na liście wyprodukowanych w kraju nieanglojęzycznym), zaś towarzyszący mu film Wim Wendersa zdobył nominację do Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". Co więcej, to właśnie w tym roku album został wybrany przez Bibliotekę Kongresu do zachowania w Narodowym Rejestrze Nagrań Stanów Zjednoczonych jako "znaczący kulturowo, historycznie lub estetycznie".

Buena Vista Social Club to płyta, o której będzie mówić się jeszcze przez wiele lat, tak jak twórczość odpowiadającego za nią zespołu jeszcze długo inspirować będzie wielu twórców. Ich przykładem są ci stojący za projektem The Music of Buena Vista, czyli Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz oraz towarzysząca im Yaremi de las Mercedes Kordos. Zafascynowani muzyką BVSC skomponowali swego rodzaju koncertowy spektakl muzyczny, zapraszając nas w gorącą i pełną kubańskiego temperamentu podróż - nie tylko przez twórczość Buena Vista Social Club, ale muzykę kubańską w ogóle (a więc rumbę, son, mambo, danzon i cha-chę), która jednak w wydaniu projektu z pewnością może zachwycić też zwolenników bardziej nowoczesnego jazzu.

Warto powiedzieć, że Yaremi to jedna z niewielu piosenkarek, która miała okazję współpracować z Buena Vista Social Club - zwykle z Omarem Portuondo i Ibrahimem Ferrerem. Z kolei band Rolanda Abreu to zespół, który od lat cieszy się dużym szacunkiem, zdobytym nie tylko za sprawą płyt leżących na styku muzyki latynoskiej, afrykańskiej i słowiańskiej (Juntos Por Siempre, 2019 i Roots, 2020), ale przede wszystkim z uwagi na koncerty, grane na największych festiwalach jazzowych, co często kończyło się dla niego nagrodami i wyróżnieniami. Zespół od początku tworzą kontrabasista Roland Grzegorz Abreu Krysztofiak, który po dorastaniu na Kubie zamieszkał we Wrocławiu, by na tamtejszej Akademii Muzycznej studiować klasykę, a także ukraiński saksofonista Taras Bakovsky, pianista Paweł Kukuła i perkusista Dominik Jaske.

"Guahiro, dźwięk cię wzywa do tańca, żeby się cieszyć!" - tymi słowami zaczyna się Amor Verdadero, jedna z najpiękniejszych, choć mniej znanych piosenek Buena Vista Social Club. Zatańczmy więc "z kieliszkami w dłoni", do czego w sobotni wieczór będziemy mieć najlepszą okazję.

Sebastian Gabryel

  • The Music of Buena Vista - Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz
  • 13.08, g. 20 - UWAGA! Koncert przełożony
  • Plaża Wilda Eco Village
  • bilety: 49-69 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022