Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Scena Letnia Czarująca

Pamiętam moment, kiedy podczas letniego wieczoru pierwszy raz weszłam na dziedziniec Akademii Muzycznej. Zauroczyłam się wtedy dźwiękami, które docierały do mnie z różnych sal -  była to fuzja prób fragmentów symfonii, arii, czy oper. Ten muzyczny kalejdoskop wybrzmi także w lipcowe środy za sprawą Sceny Letniej w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Tres Anime, fot. materiały prasowe

Scena Letnia w Akademii Muzycznej obchodzi w tym roku swój jubileusz. Już od trzydziestu lat, nieprzerwanie, w lipcu lub w lipcu i sierpniu - w każdą środę o godz. 17, Poznań rozbrzmiewa muzyką w wykonaniu studentów, pedagogów i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej. I choć do tej pory artystyczne popołudnia kojarzyły nam się z poniatowskimi obiadami czwartkowymi, może warto oddać pałeczkę środowym doznaniom muzycznym?

Początkowo koncerty odbywały się w Sali Odrodzenia Ratusza Poznańskiego, lecz to piękne wnętrze nie było w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych melomanów. Jednorazowo letnie koncerty wybrzmiały w Sali Białej Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim. Od 2013 roku Scena Letnia mieści się w Akademii Muzycznej, a od 2021 roku w Akademickim Teatrze Muzycznym "Olimpia" przy ul. Grunwaldzkiej 22.

Na programy koncertów letnich Akademii Muzycznej składają się kompozycje prezentujące szerokie spektrum stylistyczne, od muzyki doby renesansu i baroku poprzez utwory klasyczne, romantyczne i neoromantyczne, do twórczości XX i XXI wieku, łącznie z prawykonaniami. Można posłuchać dzieł instrumentalnych i wokalnych, solowych i kameralnych, chóralnych i jazzowych. Występują śpiewacy, soliści-instrumentaliści, zespoły wokalne oraz formacje złożone z różnych zestawów instrumentów, a muzyka dawna prezentowana jest na instrumentach historycznych.

W tym roku artyści zaprezentują się w czterech programach: W muzycznym kalejdoskopie - w programie utwory: A. Ginastery, E. Griega, F. Chopina, C. Debussy'ego, G. Faurégo, J.S. Bacha, M Marais'go, Piękne głosy, piękne melodie - w programie utwory: W.A. Mozarta, G. Donizettiego, F. Cieli, G. Verdiego, S. Moniuszki, R. Schumanna, C. Gustavina, M. Manganiego Th. Marca. C.Ph.E. Bacha, J. Hotteterre'a, Musica a duo, musica a tre - w programie utwory: P. Juona, J. Röntgena, G. Faurégo, Różne barwy instrumentów - w programie utwory: J.S. Bacha, H. Wieniawskiego, N. Paganiniego, I. Buffy, L. Van Beethovena, J. Iberta, P. Hindemitha, F. Schuberta, A. Tansmana, E. Satiego, R. Gnatalliego.

Jak wybrzmi tegoroczna, jubileuszowa Scena Letnia w Akademii Muzycznej w Poznaniu? Przekonamy się już w najbliższą środę.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Scena Letnia Akademii Muzycznej w Poznaniu
  • 6, 13, 20, 27.07
  • Akademicki Teatr Muzyczny "Olimpia"
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022