Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem - już dziś!

Już dziś o godz. 18 w CK Zamek odbędzie się spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem - jednym z najbardziej rozpoznawalnych poznańskich pisarzy, który właśnie wydał swoją kolejną powieść - ponownie objętą patronatem IKS-a oraz portalu Kultura.poznan.pl.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Śmierci ulotny woal, bo taki tytuł nosi najnowszy tom z cyklu o Antonim Fischerze, to kryminał retro - czyli gatunek, w którym Ryszard Ćwirlej odnajduje się zdecydowanie najlepiej. - Lata 20. i 30. XX wieku wydają się zamierzchłą przeszłością, ale korzenie demonów, które obecnie opanowują nasz kraj, sięgają właśnie dwudziestolecia międzywojennego. To był czas nabrzmiałego antysemityzmu, organizacje o charakterze nacjonalistycznym stawały się coraz bardziej prężne. Warto przyglądać się tej przeszłości, aby móc znaleźć odniesienie do tego, co dzieje się dzisiaj - mówił sam pisarz w rozmowie dla naszego portalu.

Ryszard Ćwirlej, częsty gość spotkań autorskich oraz Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda znany jest ze swojej wszechstronnej wiedzy, gawędziarstwa i niedzisiejszego poczucia humoru. Do tej pory wydał 14 powieści kryminalnych, najchętniej pisze o początkach XX wieku oraz czasach PRL-u. Jego twórczość była pięciokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodami Wielkiego Kalibru (które otrzymały powieści Tylko umarli wiedzą oraz Śliski interes) czy Nagrodą Prezydenta Miasta Piły w kategorii "Kultura".

Spotkanie organizowane przez Księgarnię Bookowski, ze względu na duże zainteresowanie, odbędzie się w Sali Nowej CK Zamek. 

O powieści Śmierci ulotny woal:

Poznań, kwiecień 1930 roku. Podczas seansu spirytystycznego przywołana z zaświatów postać pułkownika Hermana von Zanthiera wieszczy śmierć jednego z uczestników spotkania. Można by było uznać to za żart, gdyby nie fakt, że po niedługim czasie, wskazany przez ducha, wicekonsul Albrecht von Pieskow znika bez śladu. Czy przepowiednia się spełniła, czy powodów absencji należy szukać gdzie indziej? Jeśli jest w Poznaniu ktoś, kto może rozwiązać tę zagadkę, to jest nim bez wątpienia komisarz Antoni Fischer. Dramaty rozgrywają się nie tylko na salonach. Stróża gospody Pod Świńskim Uchem znaleziono martwego w jego własnym łóżku. Śmiertelny cios zadano profesjonalnie, prosto w serce. Motyw i sprawca pozostają nieznani. Tymczasem szef złodziejskiej szajki, Tolek Grubiński, przyjmuje zlecenie, które wymaga od niego opuszczenia kraju i wizyty w Stettinie. Musi się dostać do sejfu znajdującego się w miejscu, do którego włamać się niełatwo. Waga tego zadania jest spora, a ryzyko warte podjęcia.

Ryszard Ćwirlej gawędziarskim stylem snuje opowieść, która przenosi w przeszłość, i ożywia ją na oczach czytelników. Jako przemytnik historii dba o to, by fikcyjnych bohaterów osadzić w międzywojennych realiach. W tle coraz bardziej napięte stosunki polsko-niemieckie, a na pierwszym planie kryminalne intrygi i bohaterowie, z którymi nie sposób się nudzić.

oprac. iz

  • spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
  • 29.06, g. 18
  • CK Zamek
  • wstęp wolny