Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Uwrażliwić na taniec i zwierzęta

Zapowiadając najnowsza premierę Polskiego Teatru Tańca pt. KoczkodanSe Anna Koczorowska, rzeczniczka teatru, powiedziała: - Próbujemy stworzyć atmosferę przygody, bawić się formą, szukać i eksperymentować, podobnie jak robi to dziecko odkrywając nieznany świat. Spektakl adresowany jest do najmłodszych widzów, jego premiera nieprzypadkowo więc zaplanowana została na Dzień Dziecka.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Polski Teatr Tańca kończy właśnie pracę nad nową premierą. Tym razem artyści i artystki zwrócą się z propozycją sceniczną w stronę młodych widzów. KoczkodanSe dotyczyć będą świata zwierząt, do którego realizatorzy podejdą oczywiście od strony interpretacji ruchowej. Kilka tygodni temu w PTT zakończył się organizowany przez tę instytucję II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury - granice kultury, podczas którego prezentowano spektakle krytycznie nastawione do tytułowej dychotomii. Poszukiwanie podobieństw między istotami nie-ludzkimi a człowiekiem zdaje się ciekawić organizatorów, dlatego zwrot w stronę edukacji artystycznej na temat zwierząt, wzbudza zainteresowanie. - Podjęcie "zwierzęcego" tematu nie jest przypadkowe. Odkrywanie różnych wymiarów relacji człowiek - zwierzę zajmuje nas w teatrze przez cały 2022 rok. Jest to czas idiomu Człowiek - zwierzę, czyli refleksji nad zanikającą bioróżnorodnością, wszechobecnością piękna natury i międzygatunkowymi więziami łączącymi człowieka ze światem fauny - tłumaczy Anna Koczorowska.

Najmłodsza publiczność zdecydowanie zbyt rzadko staje się potencjalnym odbiorcą spektakli tanecznych, dlatego ważne jest odpowiednie nastawienie do przygotowania realizacji jej poświęconej. Twórcy i twórczynie PTT mają zatem przed sobą spore wyzwanie, które może okazać się rewidujące w kwestii podejścia do pracy nad przedstawieniem oraz ogólnie - myśleniu o tańcu jako nośniku znaczeń. - Premiera KoczkodanSe jest dla naszego teatru ważna i niezwykła. Pracujemy ze świadomością, że najmłodsi odbiorcy są bardzo wymagający i mają inne oczekiwania niż dorośli widzowie. Próbujemy stworzyć atmosferę przygody, bawić się formą, szukać i eksperymentować, podobnie jak robi to dziecko odkrywając nieznany świat. Zależy nam na zaciekawieniu dzieci formą teatru tańca i uwrażliwieniu małych odbiorców na potrzeby zwierząt - wyjaśniają.

Spektakl poświęcony zwierzętom ma na celu uwrażliwienie dzieci w wieku 7-11 lat na ich odmienność, różnorodność oraz współzależność ich egzystencji z człowiekiem. Twórcy pragną odnieść się do empatii i wrażliwości, które powinniśmy w sobie wzmacniać wobec istot pozaludzkich. W opisie spektaklu czytamy, że "KoczkodanSe opowiada prostą historię, a jednak - oprócz wzruszeń i zabawy - liczymy, że zasieje ciekawość, miłość i magię, którą bohaterowie naszej bajki odnaleźli... w sobie." Poza intencją wpłynięcia na relację dzieci ze zwierzętami, twórcy i twórczynie mają nadzieję zainteresować ich tańcem. - W spektaklu pojawią się liczne zwierzęce postacie, egzotyczne i fascynujące, o niesamowitej motoryce, urodzie i ekspresji. W ich role wcielą się artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca. Chcielibyśmy też nawiązać dobry kontakt z publicznością - w spektaklu w roli reżysera wystąpi rówieśnik młodych widzów, dziecięcy bohater, wyłoniony w castingu Maksymilian Świtała. Będzie to jego debiut w teatrze tańca - zdradza Anna Koczorowska.

Jak zaznacza, nowa premiera będzie łączyć taniec z technikami nowomedialnymi: - Spotkanie z KoczkodanSe nie kończy się wraz ze spektaklem. Młodzi widzowie mogą "podążać tropem zwierząt" i poznawać ABC tańca klikając w prezentację, która towarzyszy premierze i pozwala dowiedzieć się więcej o postaciach i ich ruchu, łącząc zabawę z edukacją.

Julia Niedziejko

  • Spektakl KoczkodanSe
  • libretto i dramaturgia: Radosław Wysocki
  • reżyseria: Iwona Pasińska
  • premiera: 1.06, g. 10.30 i 13
  • Polski Teatr Tańca
  • bilety: 20-30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022