Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Kolory dzieciństwa

- Mała mama to film wielkiej subtelności, skupiający się na dialogu międzypokoleniowym toczonym przez pryzmat dziecięcej wrażliwości - o filmie Céline Sciammy pisze Bartosz Żurawiecki.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Céline Sciamma - reżyserka, ale też ceniona scenarzystka (patrz chociażby znany w Polsce film Mając 17 lat André Téchinégo) - światową sławę zdobyła jako autorka kostiumowego filmu Portret kobiety w ogniu (2019), opowiadającego o miłości lesbijskiej we Francji XVIII wieku. Ale jej specjalnością są, jak najbardziej współczesne, historie pokazujące cienie i blaski dzieciństwa i czasu dojrzewania. Przypomnijmy chociażby Chłopczycę (2011), o 11-letniej Laure, która nie pasuje do genderowych norm narzucanych dziewczynkom.

Mała mama ma za bohaterkę kilkuletnią Nelly (Joséphine Sanz), która pewnego dnia, spacerując po lesie, spotyka swoje lustrzane odbicie, Marion (w tej roli bliźniaczka Joséphine, Gabrielle Sanz). Okazuje się, że jest to najprawdopodobniej jej własna mama w dzieciństwie. Brzmi jak bajka, ale Sciamma ani myśli wodzić nas za nos, mnożyć zaskoczenia czy fantazyjne zwroty akcji. Mała mama to film wielkiej subtelności, skupiający się na dialogu międzypokoleniowym toczonym przez pryzmat dziecięcej wrażliwości.

Zabawy z "małą mamą" pozwalają Nelly wejść bezboleśnie w świat dorosłych emocji i problemów. Zobaczyć w swojej matce taką samą dziewczynkę, jaką jest teraz ona sama. Bohaterka może też oswoić się ze stratą, z faktem, że czas płynie, a bliskie osoby umierają albo w inny sposób odchodzą z naszego życia.

Sciamma operuje ciszą, niedomówieniami, pozwala swoim małym aktorkom na spontaniczność i naturalność. Najważniejsze sceny w tym filmie były improwizowane.  Autorka nie rozdyma także niepotrzebnie metrażu - rzecz trwa ledwo ponad godzinę. Ale w tym krótkim czasie ukazane zostało całe spektrum kolorów dzieciństwa.

Bartosz Żurawiecki

  • Mała mama
  • reż. Céline Sciamma
  • premiera: 20.05

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022