Wiadomość ta wywołała prawdziwą sensację (w pewnych kręgach). Zbombardowana Laleczka jest bowiem jednym z kilku polskich zespołów punkowych, które nie pozostawiły po sobie żadnych profesjonalnych nagrań. Pierwsze ukażą się po 37 latach od zarejestrowania!
Zespół powstał i działał w Poznaniu latach 1983-1986. Scenę punkową tworzyło w naszym mieście kilka mało znanych kapel i nieliczna załoga punkowa. W 1983 roku, w jednym z pierwszych numerów Tygodnika "Wprost", ukazał się wywiad z poznańskimi punkowcami. Towarzyszyły mu zdjęcia wykonane na schodach opery, gdzie poznańskie punki się spotykały. Wśród sfotografowanych załogantów byli grający w Zbombardowanej - "Zgniły", "Zakaz", "Gutman" oraz "Gertruda" - jedna z pierwszych polskich wokalistek punkowych.
W latach 1984-1985 zespół zagrał kilkanaście koncertów w poznańskich klubach, a także zakwalifikował się do występu na dużej scenie Festiwalu w Jarocinie'85. Wykonany wtedy utwór pt. Syneczku został zarejestrowany na taśmie filmowej filmu Fala Piotra Łazarkiewicza. Przyniosło to zespołowi znaczną popularność, chociaż poza Syneczkiem inne nagrania były niedostępne.
Zespół wystąpił jeszcze na warszawskim festiwalu Róbrege'85, w gronie najlepszych polskich zespołów punkowych. Niestety wkrótce potem rozpadł się, gdy trzech muzyków powołano do wojska. Było to smutne zwieńczenie działalności, bo Zbombardowana prezentowała zdecydowanie pacyfistyczny, antywojenny przekaz, a teksty dotyczyły grozy wojny. Niestety do dziś się nie zdezaktualizowały...
W 2015 roku "Gertruda", mieszkająca na stałe w Kanadzie, przyjechała do Polski i wystąpiła na warsztatach z "Dziećmi Jarocina" wykonując piosenkę Syneczku, zaś na początku kwietnia 2022 roku wytwórnia Warsaw Pact Records zapowiedziała wydanie winylowego maksisingla z sześcioma nagraniami z Jarocina 1985. Płyta ma się ukazać w czerwcu. Okładkę zaprojektowała Anna Dolska, przyjaciółka zespołu. Na książeczce z tekstami dołączonej do płyty zamieszczone zostaną archiwalne zdjęcia z koncertów i prób oraz reprodukcja fanzina wydawanego przez zespół w latach 80.
Szymon Mazur
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022