Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Burza w Kopenhadze

Duńska pisarka i poetka Tove Ditlevsen to postać o burzliwym życiu. Swoje doświadczenia, niepewności i lęki ofiarowała bohaterce Trylogii kopenhaskiej - książki, która w najbliższy czwartek stanie się pretekstem do dyskusji dla uczestniczek i uczestników Zamkowego Klubu Książki.

. - grafika artykułu
Tove Ditlevsen, "Trylogia kopenhaska", fot. materiały prasowe

Pod koniec listopada zeszłego roku Muzeum Narodowe w Poznaniu otworzyło wystawę o nazwie Światło i cisza, która poświęcona jest twórczości duńskiego artysty przełomu XIX i XX wieku - Vilhelmowi Hammershøiowi. Jego prace po raz pierwszy zostają udostępnione poznańskim odbiorcom, dlatego wydarzenie to traktowane jest jako ewenement ekspozycyjny zeszłego roku. W podobnym duchu traktowana jest obecność na rynku wydawniczym książki pt. Trylogia kopenhaska autorstwa Tove Ditlevsen, ponieważ pozycja ta dostępna jest w języku polskim dopiero od sierpnia 2021 roku. Organizatorki Zamkowego klubu Książki nie ukrywają, że zbieżność wystawy z ukazaniem się w księgarniach nowej pozycji duńskiej autorki jest inspiracją do poświęcenia czytelniczej uwagi podczas kolejnego spotkania klubu dyskusyjnego właśnie wspomnianej Trylogii kopenhaskiej.

Tove Ditlevsen jest poetką i pisarką, której twórczość miała silny wpływ na duńskie środowisko feministyczne. Po polsku ukazały się dotychczas jej dwie książki - Twarze i Ulica dzieciństwa, ale jej dorobek artystyczny jest dużo większy. Napisała ponad trzydzieści tomików poetyckich, powieści i esejów, za które otrzymała ponad dwadzieścia nagród literackich. Trylogia kopenhaska odnosi się do osobistych doświadczeń twórczyni, która ukazuje poszczególne etapy swojego życia. Choć jest to tekst zorientowany na przeżycia jednostki, krytycy doceniają szeroki horyzont poznawczy, jaki został zarysowany wokół opowieści o doświadczeniu mieszkania w Danii. To nie opowieść o mieście, choć z pewnością kontekst kopenhaski jest nieprzypadkowy wobec rozwoju tożsamości bohaterki. Pisarka nie pozostawia bez komentarza aspektów społecznych, wpływu tradycji oraz determinizmu na samorozwój twórczy. Bohaterka wspomina dzieciństwo, miłosne wyrzeczenia, ale też opisuje skomplikowanie relacji z własnymi dziełami. Życie na granicy szaleństwa i marazmu, błędów i nadziei, pragnień i lęków są opozycjami, z których zdaje się składać codzienny balans postaci Trylogii kopenhaskiej. Jej wyraźny, dobitny głos doceniany jest ze względu na nietuzinkową bezwstydność, w której recenzenci upatrują szczerości wypowiedzi samej pisarki. Jak dla Kwartalnika Literackiego "Wizje" pisze Aleksandra Kumala: " (...) autorka pozostaje wierna raz obranej strategii twórczej: zamiast wykorzystywać umiarkowaną szczerość czy taktowne przemilczenia jako rodzaj literackiego listka figowego, potencjalnie najwstydliwsze wątki ze swojej biografii opisuje otwarcie, w najdrobniejszych detalach".

Na spotkania Zamkowego Klubu Książki może przyjść każdy, bez wyjątku. Czwartkową dyskusję moderować będą Joanna Przygońska oraz gościni specjalna - prof. UAM Sylwia Izabela Schab z Katedry Skandynawistyki UAM, która z pewnością przedstawi i objaśni wątki, które wymagają specjalistycznej wiedzy na temat regionu, by spotkanie, poza przestrzenią dla debaty, było także wzbogacające pod kątem edukacyjnym.

Ze względu na ryzyko zarażenia wirusem COVID, organizatorki wydarzenia zapowiadają przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie CK Zamku. "Aby brać udział w tych wydarzeniach wszyscy uczestnicy w wieku powyżej 12 roku życia, muszą okazać przy wejściu do sal, w których odbywać się będą wydarzenia, Unijny Certyfikat Covid dokumentujący zaszczepienie, być ozdrowieńcem lub posiadać aktualny negatywny wynik testu na obecność wirusa (lub dokumenty inne potwierdzające powyżej określone stany)" - czytamy na stronie wydarzenia.

Julia Niedziejko

  • spotkanie wokół książki Trylogia kopenhaska Tove Ditlevsen w ramach Zamkowego Klubu Książki
  • 13.01, g. 18
  • Księgarnia Bookowski w CK Zamek
  • wstęp wolny/zapisy na: j.przygonska@ckzamek.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022