Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

To, co w nas najpiękniejsze

Choć jak na razie nie ma takiego wykonawcy, który mógłby realnie zagrozić Dawidowi Podsiadle, to właśnie Paweł Domagała wydaje się tym, który za jakiś czas mógłby go prześcignąć. Od czasu przebojów Weź nie pytaj i Wystarczę ja jego popularność rośnie w imponującym tempie, a po wydaniu najnowszego albumu Wracaj wiemy, że posiadł wszystko, co w krótkim czasie mogłoby go uczynić największą gwiazdą polskiej muzyki pop.

. - grafika artykułu
Paweł Domagała, fot. materiały prasowe

Domagała określany jest jednym z najlepszych aktorów "średniego pokolenia", ale od dłuższego czasu mówi się o nim przede wszystkim w kontekście działalności muzycznej. Jak lubi wspominać w wywiadach: pisanie i śpiewanie piosenek było jego wielką pasją od dawna, jednak z muzycznym debiutem wstrzymywał się aż do 2016 roku. Bo najpierw był seriale, spektakle, filmy... W ich kontekście absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej debiutował w 2002 roku, w etiudzie szkolnej Jasność. Trzy lata później pojawił się na małym ekranie - zagrał w serialach Plebania i Egzamin z życia, miał też epizod filmowy, wcielając się w studenta w filmie Wszyscy jesteśmy Chrystusami Marka Koterskiego.

Wraz z upływem czasu aktorska kariera Domagały zaczęła stopniowo się rozkręcać. Po skromnych rolach w dziesiątkach innych seriali, takich jak Na dobre i na złe, Ojciec Mateusz czy Świat według Kiepskich, zagrał główne, komediowe role we Wkręconych, Dzień dobry, kocham cię! czy Gotowi na wszystko. Exterminator. W międzyczasie często współpracował z wieloma cenionymi teatrami - m.in. Teatrem Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz Teatrem Dramatycznym im. Gustawa Holoubka (teraz działającymi jako Teatr Dramatyczny w Warszawie). Obecnie jest aktorem warszawskiego Teatru Kwadrat.

Jednak coraz większe sukcesy osiągane na drodze aktorskiej nie pozwoliły Domagale zapomnieć o muzyce. Jesienią 2016 roku odbyła się premiera jego debiutanckiego albumu zatytułowanego Opowiem ci o mnie. Składał się z dwunastu pop-rockowych piosenek o miłości, wierze i przebaczeniu, utrzymanych w osobistym, intymnym tonie. Z płyty można wyróżnić kilka hitów - w krótkim czasie stały się nimi utwory Jestem tego wart, Gdybyś była, a przede wszystkim piosenka tytułowa.

Dokładnie dwa lata po wydaniu Opowiem ci o mnie na półki sklepów muzycznych trafił 1984 - czarujący album, który w 2018 roku znajdował się w większości polskich podsumowań muzycznych. Jego przebojowa zawartość nie uszła uwadze większości miłośników melodyjnego połączenia rocka, bluesa i popu, dzięki czemu Paweł Domagała ma na koncie podwójną platynę. Zawarte za nim numery Weź nie pytaj i Wystarczę ja to kawałki, których refreny wciąż nuci cała Polska, choć od kilku miesięcy licznych fanów artysty zajmują jego nowe piosenki.

Pod koniec listopada ubiegłego roku na sklepowych półkach pojawił się nowy, trzeci album artysty o znaczącym tytule Wracaj. Jak sam przyznaje, jego nowa płyta to synonim "walki o to, co w nas najpiękniejsze". - Między innymi powrót do młodzieńczej, bezczelnej odwagi, która domaga się, by iść po swoje bez niepotrzebnych kompromisów ze światem. Także w sensie muzycznym" - powiedział przed premierą Domagała, który tym razem, jak nigdy wcześniej, postanowił zwrócić się w stronę folku i country. Mając na uwadze choćby singlowe Popatrz na mnie i Ja tak umiem, ma do nich równie dobrą rękę, jak do akustycznego rocka, którym czarował nas na poprzednich płytach.

Sebastian Gabryel

  • koncert Pawła Domagały
  • 12.01, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 95-125 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022