Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Korzenie i więzi

XXV Dzień Judaizmu ma w tym roku charakter ogólnopolski. Przestrzenią do dialogu będą spotkania, rozmowy, modlitwy, ale także wystawy, spektakle i koncerty. Jubileuszowa edycja upłynie pod hasłem cytatu ze Starego Testamentu: "Moje myśli nie są myślami waszymi" (Iz, 55).

. - grafika artykułu
Izabella Tarasiuk-Andrzejewska, koncert online podczas XXIV Dnia Judaizmu, fot. Archiwum Stowarzyszenia Coexist

Polski Kościół jako jeden z niewielu w Europie obchodzi Dzień Judaizmu - zawsze 17 stycznia, poprzedzając Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, co ma inspirować do odkrywania korzeni i więzi, jakie łączą chrześcijaństwo z judaizmem. Poznańskie Stowarzyszenie Coexist, które jak co roku organizuje obchody Dnia Judaizmu, nie ogranicza się jednak tylko do tej daty, proponując spotkania wokół muzyki, teatru czy poezji już od 10 stycznia przez dziesięć intensywnych dni, a do końca miesiąca dodatkowo pamiątkową wystawę fotografii na Ostrowie Tumskim. 

- Na miejsce jubileuszowych obchodów XXV Dnia Judaizmu odbywających się pod hasłem "Moje myśli nie są myślami waszymi" wybrany został Poznań. Chcielibyśmy, aby był to czas, w którym będziemy rozbudzać naszą wyobraźnię i zdolność do myślenia bardziej na miarę naszego Boga - Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, Boga Jezusa. To jedyna droga do oczyszczenia z uprzedzeń, niechęci i stereotypów, ale i do znajdywania nowych, twórczych postaw i słów, które mają być zwiastunami tego, co myśli i chce dla nas Bóg - podkreśla ks. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist, które od lat jest organizatorem wydarzenia.

Obchody rozpoczną się w poniedziałek 10 stycznia o g. 18.30 czytaniem scenicznym fragmentów Listów do mojego palestyńskiego sąsiada Yossiego Kleina Haleviego, w wykonaniu aktorów Teatru Nowego, oraz dyskusją z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany (UAM) i prof. Wiesława Ratajczaka (UAM). Spotkanie odbędzie się w Teatrze Nowym i będzie dostępne również online, a poprowadzi je Michał Pabian. Następnego dnia, we wtorek w samo południe, usłyszymy pieśni i piosenki żydowskie w wykonaniu laureatów  Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej pod hasłem "Melodia może czas pokonać". Koncert odbędzie się w Auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Bydgoskiej 4 na Śródce, będzie można oglądać go też w sieci. Środa 12 stycznia również upłynie pod znakiem melodii, tym razem w ODK Pod Lipami, gdzie Karolina Ossowska-Gburek (Sinfonietta Polonia) wykona Koncert skrzypcowy Di fidl.

Dla młodzieży organizatorzy przygotowali warsztaty Moje myśli nie są myślami waszymi..., prowadzone przez Magdę Tomczak ze Stowarzyszenia Coexist i studentów hebraistyki UAM, oraz wykład otwarty ks. Adama Prozorowskiego z Poznańskiej Grupy Ekumenicznej (13.01). Oba spotkania gościć będzie siedziba Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich przy ul. Stawnej 10. Z kolei w piątek wieczorem (14.01, g. 20) w Blue Note Jazz Club zagra popularny zespół Kroke, a więc Jerzy Bawoł na akordeonie, Tomasz Kukurba na altówce i Tomasz Lato na kontrabasie.

Weekend 15 i 16 stycznia upłynie pod znakiem namysłu i kontemplacji. Najpierw za sprawą spaceru Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego (15.01, g. 12) z przewodnikiem Maksymem Kempińskim z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT (start: ul. Szewska/Dominikańska,  zakończenie: pl. Wolności, wstęp wolny), a następnie poetyckiej prozy Brunona Schulza dzięki Krakowskiemu Salonowi Poezji Po tamtej stronie wszystkich wiosen w Teatrze Muzycznym (16.01, g. 12).

Główne obchody XXV Dnia Judaizmu rozpoczną się w poniedziałek 17 stycznia o g. 11 wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej 26a. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu. Tuż po modlitwie zostanie otwarta Izba Pamięci rabina Akivy Egera, której towarzyszyć będzie m.in. wykład prof. Rafała Witkowskiego (UAM) Charyzmatyczna postać rabina Akivy Egera inspiracją dla współczesnych. O g. 13 w programie znalazły się odwiedziny w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu i spotkanie z Alicją Bromberg-Kobus, wiceprzewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP.

Nabożeństwo biblijne Moje myśli nie są myślami waszymi pod przewodnictwem prymasa Polski Wojciecha Polaka, z udziałem arcybiskupa Grzegorza Rysia (komentarz chrześcijański) i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha (komentarz żydowski) oraz tradycyjne, uroczyste zapalenie Menory Dialogu z oprawą muzyczną Chóru Kameralnego Akademii Lubrańskiego czeka nas o g. 15 w Auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Wydarzenie również będzie transmitowane online. O g. 17 natomiast wręczona zostanie nagroda "Menora Dialogu" za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów dla prof. Jana Grosfelda z Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Laudacje wygłoszą rbinka Małgorzata Kordowicz oraz arcybiskup Grzegorz Ryś. Wydarzeniu towarzyszyć będzie półgodzinny koncert kameralny Aleksandry Idkowskiej (śpiew) i Dawida Troczewskiego (fortepian). Po koncercie, o g. 18.15 w Akademii Lubrańskiego przy ul. Jana Lubrańskiego 1, czeka nas podsumowanie 25-letniej historii Dnia Judaizmu w Polsce i spojrzenie w przyszłość z perspektywy chrześcijańskiej - przez laureata Nagrody, i z perspektywy żydowskiej - przez prof. Stanisława Krajewskiego z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Ostatnie dwa dni regularnego programu, 18 i 20 stycznia, warto zarezerwować sobie na wykład prof. Jana Grosfelda Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów (18.01, g. 18, Sala Pompejańska w Domu Arcybiskupów Poznańskich, Ostrów Tumski) oraz musical Teatru Muzycznego Nie ma jak lata 20., lata 30. w reżyserii Artura Hofmana (20.01, g. 19, Teatr Muzyczny). To jednak nie koniec jubileuszowych propozycji - aż do 31 stycznia na placu przed Akademią Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim oglądać będzie można fotografie  Waldemara Wylegalskiego, Roberta Woźniaka, Macieja Kaczyńskiego i Wojciecha Brysia zgromadzone na wystawie Poznański Dzień Judaizmu w obiektywie.

- Jubileuszowe obchody skłaniają nas nie tylko do dziękczynienia za to, co się wydarzyło przez minione 25 lat, ale też do odważnego i ufnego odkrywania tego, co przed nami. Tak rozumiany dialog jest trudnym, ale i twórczym  zadaniem, jest szkołą otwartości, życzliwości i zaufania - przyznają organizatorzy.

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022