Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Jeżycjada... ponownie uzupełniona

Do sprzedaży trafiła kontynuacja bestsellerowego kompedium wiedzy o rodzinie Borejków oraz o poznańskich (i nie tylko) wątkach Jeżycjady - napisana wspólnie przez Małgorzatę Musierowicz i jej córkę, Emilię Kiereś.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę 2 to nie tylko encyklopedia wiedzy o jednej z najsłynniejszych serii powieści dla młodzieży, ale też autobiografia Małgorzaty Musierowicz połączona ze spacerownikiem, artbookiem i kopalnią romantycznych anegdot. To prawie 100 nowych, ułożonych alfabetycznie haseł, które tłumaczą m.in. skąd wzięło się nazwisko Borejków.

Czytelnik otrzyma także kolejne portrety bohaterów Jeżycjady, których Małgorzata Musierowicz nigdy wcześniej nie narysowała i nie namalowała (dorosłej Genowefy Bombke i jej córek, a także podobizny czterech sióstr Borejko w wieku dojrzałym, Sławka Lewandowskiego i stryjaszka Józefa. A nawet rodziny mitycznej Arlety Kopiec!).

- Staram się odszukać w fikcyjnej Jeżycjadzie ślady prawdziwego życia, okruchy rzeczywistości, próbki gleby, z której sama wyrosłam. (...) namalowałam kolejne portrety nieznanych Wam dotąd z widzenia bohaterów moich powieści, a wizerunki innych uaktualniłam. Emilia  po raz kolejny ruszyła w plener z aparatem fotograficznym. Są tu też zdjęcia mojego autorstwa (te ogrodowe). Jest sporo fotografii z naszych albumów rodzinnych. W tej książce staram się ponadto przybliżyć Najmłodszym Czytelnikom zjawiska, pojęcia i szczegóły, których mogą oni już nie znać lub też nie rozumieć. Ale przede wszystkim - chcę pobyć z Wami jeszcze trochę, skoro tak nam razem dobrze! - pisze we wstępie do książki autorka, Małgorzata Musierowicz.

W pierwszym tomie Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę czytelnicy dostali gotowy przewodnik do zwiedzania stolicy Wielkopolski, przenosząc się jeszcze raz na tętniące życiem Jeżyce, bo wpływ Jeżycjady na rozpoznawalność miejsc w Poznaniu jest niewątpliwa.

W premierowej książce autorki znów wracają do Poznania by odwiedzić "żółty dom z wieżyczką", ale również "wytwórnię kołder", "szpital im. Raszei" czy "Muzeum Instrumentów Muzycznych". Tym razem czytelnik wybierze się także na wycieczkę poza miasto z całą rodziną Musierowiczów. Wśród miejsc do odwiedzenia z książką w ręku są m.in.: Pobiedziska, Puszczykowo, Dziekanowice i wiele innych.

Pierwszy tom Na Jowisza! ukazał się w minionym roku nakładem wydawnictwa Egmont. Pisaliśmy o nim: "Miłośnik Jeżycjady na pewno nieraz się zadziwi, a nieraz z pewnością rozczuli, trafiając na tak dobrze znane wizerunki, fragmenty, wspomnienia. Na pewno doceni także inteligentny i pełen werwy humor Musierowicz, który stanowi niezbywalną część całej jej twórczości".

oprac. red.

  • Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś, Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę 2
  • wyd. HarperCollins