Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Konkurs na Słuchowisko 2020 - znamy werdykt

Jury Konkursu na Słuchowisko, ogłoszonego w ramach 6. Festiwalu Słuchowisk, ujawniło laureatów głównych nagród oraz wyróżnień.

. - grafika artykułu
"Garnitur prezydenta", fot. materiały prasowe

I nagrodę w wysokości 1500 zł, za "kongenialny przekład tekstu przeznaczonego dla teatru żywego planu na język słuchowiska i twórcze wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie ta formuła oferuje" zdobyła produkcja Garnitur Prezydenta Teatru Animacji. 

Słuchowisko powstało na kanwie sztuki teatralnej autorstwa Maliny Prześlugi i zostało nagrane przy użyciu mikrofonu binauralnego. Ta nadal nieczęsto używana technologia oddziałuje na zmysły słuchacza i stwarza pozory przebywania w tej samej przestrzeni, co aktorzy.

O czym opowiada słuchowisko Teatru Animacji? "Zaczyna się wesoło. Ktoś narobił na garnitur prezydenta. Niby błaha sprawa, jednak wydarzenie to urasta do rangi zamachu" - czytamy w tekście zapowiadającym Garnitur Prezydenta. "W słuchowisku wiele się dzieje. Jest to dzieło dynamiczne, zmienne, obfite w treść" - pisała Julia Niedziejko w recenzji dla naszego portalu.

II nagrodę w wysokości 1000 zł, za "mistrzostwo w klasycznej formule teatru radiowego" otrzymało słuchowisko Opowieść wigilijna Polskiego Radia RDC. Z kolei III nagroda, licząca 500 zł, przypadła Przeciwciałom Anki Herbut i Justyny Stasiowskiej - za "odważne, osobiste i autorskie ujęcie aktualnego tematu".

Wyróżnienia zdobyły takie produkcje jak: Lodowa Przełęcz - Zmora Audioteki, Everesty Mariusza Puchalskiego, Kuby Kaprala i Huberta Wińczyka, Staś i zła noga Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Pantoflisko Teatru Małego w Tychach.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione słuchowiska zostaną zaprezentowane w czasie tegorocznego Festiwalu Słuchowisk.

oprac. red.

  • 6. Festiwal Słuchowisk: Wieczór konkursowy
  • 23.10, g. 19
  • Aula Lubrańskiego
  • wstęp wolny