Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Cyryl - (od)nowa

Strona internetowa Cyryla ruszyła w 2013 roku. W 2021 roku, po ośmiu latach funkcjonowania, zyska nowy wygląd i nowe narzędzia.

. - grafika artykułu
Strona startowa nowego Cyryla, fot. cyryl.poznan.pl

Kiedy w 2013 roku Wydawnictwo Miejskie Posnania uruchamiało stronę wirtualnego muzeum historii Poznania Cyryl, dysponowaliśmy takimi narzędziami informatycznymi, jakie były wówczas dostępne. Cały mechanizm Cyryla był tworzony w ówczesnej technologii, dzisiaj już przestarzałej i niegwarantującej właściwego funkcjonowania portalu. W tej sytuacji zaistniała konieczność zmodernizowania narzędzi, na których działa Cyryl, i przeniesienia strony do całkowicie nowego środowiska, aby dostarczany użytkownikom produkt nadal był nie tylko atrakcyjny, ale w ogóle dostępny. Ten proces właśnie się rozpoczął!

W 2012 roku, kiedy budowaliśmy Cyryla, nie przykładaliśmy takiej wagi do responsywności, czyli stworzenia takiej strony, która dostosowuje się do wielkości okna przeglądarki. Dzisiaj takie podejście jest już anachronizmem. Użytkownicy coraz chętniej korzystają z internetu na urządzeniach mobilnych i już dawno jest ich więcej niż tych, którzy zaglądają do sieci, korzystając z konwencjonalnych stacjonarnych PC-tów czy laptopów. Prowadzone w Cyrylu prace zmienią słabą dzisiaj responsywność portalu - strona będzie wyglądała dobrze i czytelnie zarówno na małym ekranie smartfona czy tabletu, jak i na dużym ekranie komputera i laptopa.

Creme de la crème albo wisienka na torcie tej modernizacji to layout, czyli projekt układu graficznego strony. Często na modernizowanych stronach publikacji tradycyjnej lub elektronicznej dokonuje się częściowej i ewolucyjnej zmiany layoutu, aby powoli przyzwyczajać odbiorcę do odbioru prezentowanych treści w nowej odsłonie. Robi się tak, żeby użytkownik się nie pogubił i nie zrezygnował, bo strona stawia mu bariery poznawcze. Ale coraz częściej dokonuje się modernizacji totalnej, w czasie której serwis zyskuje zupełnie nowy wygląd, ponieważ coraz więcej użytkowników sieci to osoby, które wręcz oczekują takich zmian lub błyskawicznie się do nich przyzwyczajają. Cyryl stanął trochę w pół tej drogi - zaproponujemy odwiedzającym nową stronę startową portalu, ale w jakiejś części zachowamy wygląd wnętrza, aczkolwiek odświeżony i unowocześniony. Zdecydowaliśmy się także na zmianę kroju czcionki w logo.

Wszystkie te działania spowodują, że modernizowany portal będzie bardziej przejrzysty, czytelny i dostępny. Rewolucją będzie świetna wyszukiwarka, która bez wprowadzania dodatkowych znaków (jak było do tej pory) znajdzie każde hasło i każdą frazę. Mamy nadzieję, że przestaniemy odbierać telefony i maile od zdenerwowanych użytkowników, którzy nie mogą wyszukać interesujących ich treści. Słynne wśród pracowników Cyryla jest słowo "most" - hasło zgłaszane nam wielokrotnie jako symbol naszej niedoskonałości. Dzisiaj, w myśl wyników z wyszukiwarki Cyryla, w naszym serwisie nie ma ani jednego zdjęcia z mostem! A to nieprawda - w Cyrylu jest ponad 700 zdjęć, na których jest jakiś poznański most lub chociaż jego fragment! Głęboko wierzymy, że już niedługo każdy gość Cyryla będzie mógł to sprawdzić. Wkrótce start nowego Cyryla, życzcie nam powodzenia. Zapraszamy do częstych odwiedzin! 

Danuta Książkiewicz-Bartkowiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021